Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Pane ministře Blažku, nekončíme. Začínáme!

  21:40

Ministr spravedlnosti si myslí, že po dnešku už nemusí nic kolem amnestie vysvětlovat. To je ale na omylu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / Až do minulého týdne mohla být ODS šťastná, že téma amnestie usnulo. Skandální aboliční článek omilostňující tuneláře znechutil velkou část české veřejnosti a odpovědnost ležela na bývalém i současném předsedovi ODS, exprezidentu Václavu Klausovi a premiéru Petru Nečasovi.

Ticho okolo amnestie bylo proto to jediné, co si mohli občanští demokraté přát, aby se jejich preference začaly vracet k normálu. Jenže po rozhovoru nového hradního kancléře Vratislava Mynáře pro deník Právo představení českých hradních i vládních politiků okolo autorství amnestie pokračuje.

O nejnovějším vývoji sporů okolo autorství amnestie psala ČESKÁ POZICE v článcích:

Mynář obvinil z autorství mimo jiné i hradního právníka Pavla Hasenkopfa, a ten se začal bránit. Zvolil ovšem způsob, na který čeští politici nejsou zvyklí – místo prázdného tlachání a siláckých výroků, ve kterých se momentálně předhánějí premiér Nečas, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, a bývalí Klausovi podřízení, předkládá fakta a konkrétní dokumenty.

Hasenkopfovy materiály ukazují, že za druhým, aboličním článkem amnestie je Zdeněk Koudelka, toho času spolupracovník ministra Blažka. Jinými slovy, že Blažek (a i Klausovo okolí) celé čtyři měsíce od vyhlášení novoroční amnestie nemluvili pravdu.

Už čtyři měsíce přiznávám, co zapírám!

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Blažek se během pondělka začal „hájit“ a navštívil například Český rozhlas nebo Českou televizi. Jeho vystupování nepostrádalo prvky více než pozoruhodné, a to v mnoha ohledech. Omezme se na několik jeho výroků:

„Nikdo z ministerstva nikdy nedostal žádný pokyn, připravujte amnestii, a žádného takového úředníka na ministerstvu nenajdete.“ (ČRo)

„Koudelka nespolupracoval s Hradem na žádné amnestii.“ (ČT)

„Já jsem shodou okolností návrh (míněno návrh amnestie – pozn. red.) Zdeňka Koudelky viděl.“ (ČRo)

Na upozornění, že 20. ledna říkal „Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal.“ – „No, to je pravda.“ (ČRo)

„Spoluautorství bude Zdeněk Koudelka, to se nikdy nezpochybňovalo.“ (ČRo)

 „Zdeněk Koudelka ji nepsal.“ (ČT)

„Zdeňka Koudelku oslovil přímo Pražský hrad na spolupráci. Já jsem věděl, že konzultuje s Hradem, já vám to říkám pořád.“ (ČT)

 „Zdeněk Koudelka je od 15. října na stáži na ministerstvu spravedlnosti, nikdy ale nedostal žádný úkol, který by se jakýmkoliv způsobem týkal amnestie.“ (ČRo)

Petru Nečasovi tímto gratulujeme k šťastné ruce při výběru členů svého vládního kabinetu.

Odhlédněme od toho, že se Blažek snaží z celé věci udělat bramboračku a převést faktický spor na rovinu „ten říká to a ten zas tohle“. (Tato jeho snaha vyvrcholila fraškovitým máváním jakýmsi kusem papíru v přímém přenosu ČT, kterýžto proces Blažek označil jako pozvání Hasenkopfa na tiskovou konferenci; tuto příležitost si Hasenkopf celkem nepřekvapivě nechal ujít, těžko říct, zda mohl ministrovo počínání vůbec brát vážně.)

Podstatné je, že nikdo ze zúčastněných nezpochybnil autenticitu dokumentů, které Hasenkopf zveřejnil. A jeho důkazy hovoří jasně – autorem skandálního aboličního článku není on (jak tvrdil Mynář), nýbrž Koudelka. Tentýž Koudelka, o kterém Blažek v pondělních Událostech, komentářích zuby nehty nechtěl říct, zda je jeho ministerským poradcem.

Stále je na co se ptát. Třeba až do voleb.

Trapné vykrucování politiků dává tušit, že s amnestií není něco v pořádku. A pokud potřebovali Klaus, Nečas a Blažek čtyři měsíce krýt, že nápad omilostnit tuneláře vzešel z Koudelkovy hlavy a oni jej bez odporu přijali – co ještě potřebují tajit? Dozvíme se za další čtyři měsíce, že Koudelkovi kritický text nadiktoval někdo z advokátů těch, kdo na Nečasově a Klausově amnestii profitovali?

Hasenkopf již avizoval, že má k dispozici další důkazy podporující jeho tvrzení

Hasenkopf již avizoval, že má k dispozici další důkazy podporující jeho tvrzení, například textové zprávy, které mu posílali Jakl s Koudelkou. Krytí tohoto Blažkova kolegy si tedy mohou exprezident, premiér i ministr odpustit. Přesto jim ještě zbývá vysvětlit řadu neznámých – kdy přesně se Nečas s Blažkem dozvěděli, že Klaus chystá amnestii; jak byli seznamováni o jejím rozsahu; proč Koudelku tak dlouho kryli; zda věděli koho, popřípadě jakých zločinců se Koudelkův aboliční článek bude týkat; zda přesto s takto vyhlášenou amnestií souhlasili…

Ministr Blažek po své úterní tiskové konferenci (kde z faktického hlediska opět nic neřekl ani on, ani Koudelka) prohlásil, že tímto považuje vysvětlování procesu vzniku amnestie za uzavřené. V tom se ovšem plete. Pokud on a Nečas nechají všechny zásadní otázky nezodpovězené, bude z amnestie stále velice atraktivní téma. Klidně až do předvolební kampaně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!