Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Patálie s hledáním radnice Prahy 7: Kde se vzal rozdíl 135 milionů?

  11:08

Aktualizováno. Praha 7 jedná o koupi budovy za orientační cenu, která je téměř dvojnásobkem částky, za niž ji nedávno prodalo vydavatelství Economia.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Už už to pro Prahu 7, která více než dvacet let hledá nové sídlo, vypadalo na optimální transakci. Nájem v současných prostorách jí vyprší v roce 2015 a v nastalém časovém presu se ještě na podzim roku 2011 náklady na budovy, které byly posuzovány jako nejvýhodnější, mohly vyšplhat přes miliardu korun. Orientační cena 275 milionů korun za bývalé sídlo vydavatelství Economia, na níž se radnice v polovině května dohodla se společností Carissa, tudíž vypadá na první pohled lákavě. Jenže na základě dalších zjištění ČESKÉ POZICE se nabízí otázka: Pro koho?

Jak totiž vyplývá z kupní smlouvy (kterou má redakce k dispozici) mezi Economií a současným majitelem budovy (není jím Carissa, ale společnost Alkatria, na což ještě přijde řeč), cena objektu včetně pozemků byla sjednána na 140 milionů korun. To je o 135 milionů korun nižší částka, než o jaké nyní Praha 7 se společností Carissa vyjednává.

ČESKÁ POZICE oslovila realitního odborníka, aby uvedené částky za prodej budovy Economie okomentoval. „V prvním případě (140 milionů – pozn. red.) jde o extrémně nízkou částku. Skoro bych řekl, že kdybych věděl, že to někdo za tuhle cenu je ochoten prodat, tak bych se pokusil někde sehnat peníze a šel do toho. Druhá částka (275 milionů – pozn. red.) je už zase za béčkovou budovu dost. Neřekl bych, že ta cena je nereálná, ale kupce bych za tuto cenu rozhodně shánět nechtěl.“

Otazníky přitom budí nejen cena, ale i datum uzavření zmíněné kupní smlouvy: stalo se tak letos 16. května. Pouhé dva dny poté, co se starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS) a předseda výboru pro výběr sídla radnice Jiří Hejnic (TOP 09) sešli se zástupci společnosti Carissa a jednali o podmínkách případného prodeje – za onu orientační cenu 275 milionů...

Dočasné řešení

Jak jsme nedávno informovali, koupě bývalého sídla Economie je dnes pro Prahu 7 nejpravděpodobnějším řešením nastalé situace. Byť zřejmě jen dočasným, protože výsledky závazného referenda, které se konalo v polovině ledna letošního roku, neumožňují městské části koupit nové sídlo radnice bez vyhlášení výběrového řízení dle zákona o veřejných zakázkách nebo podle koncesního zákona. Vedení městské části v čele se starostou Ječménkem tvrdí, že pořízení budovy Economie představuje pro městskou část investici a po finálním nalezení sídla radnice by v objektu mohly vzniknout například sociální byty.

Objekt bývalé Economie (Dobrovského 1278/25) zahrnuje více než 15 tisíc metrů čtverečních, z toho je bezmála osm tisíc metrů čtverečních kanceláří. Součástí komplexu je také 95 parkovacích míst. Budova prošla v letech 1996 až 1998 generální rekonstrukcí.

Pro lepší orientaci připomeňme, jak se budova Economie objevila na scéně: vloni v listopadu dostala Praha 7 dopis od společnosti Carissa, v němž firma nabídla městské části odkup svých akcií za 345 milionů korun. Uzavřením tohoto obchodu (nikoliv nákupem nemovitosti, ale cenných papírů firmy, která ji vlastní) se Praha 7 měla stát vlastníkem budovy Economia. Koncem letošního února si městská část nechala vypracovat znalecký posudek objektu. Z něho vyplývá, že cena obvyklá činí 255 milionů korun. V polovině května se pak Praha 7 dohodla se zástupci firmy Carissa na orientační ceně akcií 275 milionů korun. Podmínkou této dohody ale je, že se Praha 7 rozhodne „v co nejkratším čase“, což znamená do letních prázdnin.

Kdo je kdo?

Tímto se dostáváme k dalšímu zajímavému aspektu celého „případu“. Byť totiž Praha 7 vyjednává se společností Carissa, paradoxem je, že tato firma budovu Economie nevlastní. V katastru nemovitostí je jako majitel zapsána společnost Alkatria, která ji v květnu koupila za již zmíněných 140 milionů korun.

Carissa, a. s.

V obchodním rejstříku má jako předmět činnosti zapsán „pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor s poskytováním pouze základních služeb zajišťujících jejich řádný provoz“. Firmu založili v listopadu 2007 Martin Žižka a Monika Žižková.

Ze zakladatelské smlouvy vyplývá, že zakladatelé byli zároveň i akcionáři firmy. Kdo je držitelem cenných papírů v současnosti, není zřejmé, protože společnost má listinné akcie na majitele. Firma sice v obchodním rejstříku zveřejňuje některé údaje (podpisové vzory či zápisy z valné hromady), účetní závěrka je v něm však dostupná pouze jedna, z roku 2011. Tehdy firma vykázala daňovou ztrátu ve výši 7741 korun.

Až do konce roku 2010 byl předsedou představenstva Carissy Martin Žižka. Poté se jím stal italský podnikatel Filippi Giacomo Federico Bianchini Scudellari. Ve funkci působil až do 18. února letošního roku, kdy ho nahradil Roberto Massa, který má v Česku rozsáhlé podnikatelské aktivity a mimo jiné je členem představenstva Česko-italské smíšené obchodní a průmyslové komory.

Alkatria, a. s.

Založena byla na konci roku 2011. Ze zakladatelské smlouvy je patrné, že firmu zakládaly společnosti MZ consulting, s. r. o., a Rasty Business, s. r. o. Obě firmy zastupoval jejich jednatel a spoluvlastník Martin Žižka. Při založení společnosti Alkatria měly firmy MZ consulting a Rasty Business každá poloviční podíl.

Zda je tomu i nyní, nelze z obchodního rejstříku vyčíst, protože společnost Alkatria, podobně jako Carissa, má akcie na majitele. Předsedou představenstva společnosti je Martin Žižka.

Připomeňme, že Martin Žižka vyjednával s Prahou 7 již během loňského roku. Tehdy prostřednictvím firmy Baram Invest nabízel budovu Mercurie, jejímž majoritním vlastníkem byla v té době rakouská skupina REWO.

Nabídka pro NKÚ

Pro úplnost dodejme, že Carissa nevyjednává o prodeji budovy Economie poprvé. Když vloni v květnu hledal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) administrativní objekt, kde by mohl sídlit, oslovil na třicet developerů, aby mu zaslali nabídky na prodej či pronájem objektu. NKÚ dostal mimo jiné i nabídku od společnosti Carissa na odprodej budovy Economie. Mluvčí NKÚ Olga Málková pro ČESKOU POZICI uvedla, že jako orientační cena byla uvedena částka 398 milionů korun. NKÚ však jako organizační složka státu může kupovat nemovitosti maximálně za cenu znaleckého posudku. Carissa ho předložila v srpnu a zněl na necelých 347,6 milionu korun. V poptávkovém řízení, které NKÚ vyhlásilo loni koncem listopadu, již Carissa Economii nenabízela.

Cena a načasování...

Vraťme se k otazníkům, které vzbuzuje kupní smlouva mezi akciovou společností Economia a firmou Alkatria. Zarážející na ní totiž není pouze rozdíl 135 milionů mezi kupní cenou a orientační cenou, o níž jedná Praha 7 s Carissou, ale i datum jejího uzavření: dva dny poté, co se Ječmének a Hejnic sešli se zástupci společnosti Carissa a jednali o podmínkách případného prodeje, jak jsme zmínili již v úvodu článku. (Z kupní smlouvy vyplývá, že Economia uzavřela s Carissou smlouvu o smlouvě budoucí již v polovině ledna 2011 a v polovině loňského prosince uzavřely obě strany k tomuto kontraktu dodatek.)

S dotazy jsme se obrátili jak na společnost Economia, tak na Prahu 7.

Otázky, které ČESKÁ POZICE zaslala společnosti Economia:

  • Z kupní smlouvy mezi společností Economia a Alkatria vyplývá, že kontrakt byl uzavřen v polovině května letošního roku. Praha 7 ale již koncem loňského roku obdržela nabídku na prodej budovy Dobrovského 1278/25. Věděla o této nabídce Economia? Měla s firmou Carissa nějakou dohodu?
  • V kupní smlouvě je uvedeno, že Economia získala za zmíněný objekt včetně pozemků 140 milionů. Nechala si Economia zpracovat znalecký posudek? Pokud ne, jak byla stanovena tato cena? Měla Economia více zájemců o budovu?
  • Společnost Alkatria má akcie na majitele. Vědí zástupci Economie, kdo je majitelem firmy?

Odpověď přišla záhy: „Je mi líto, ale k Vašim dotazům se nebudeme vyjadřovat,“ napsal Luděk Březina, manažer firemní komunikace Economie.

Otázky, které ČESKÁ POZICE zaslala Městské části Praha 7:

  • Praha 7 zvažuje nákup budovy (akcií) v ulici Dobrovského 1278/25. Majitelem objektu je společnost Alkatria. Ta ji koupila od Economie v polovině května letošního roku. Proč se Praha 7 nepokusila vyjednávat již dříve o prodeji budovy přímo s Economií? Zjišťovala Praha 7, za jakou sumu objekt získala společnost Alkatria?
  • Společnost Alkatria je vlastníkem budovy, nemovitost Praze 7 nabízí společnost Carissa. Obě firmy mají akcie na majitele. Ví Praha 7, kdo je akcionářem obou firem?
  • Znalecký posudek, který si nechala Praha 7 vypracovat na zmíněnou budovu, byl stanoven na 255 milionů korun. Vyjednávací cena mezi Carissou a Prahou 7 je nyní 275 milionů korun. Bude se ještě Praha 7 snažit vyjednávat o snížení ceny?

Odpovědi od městské části přišly po publikování článku:

  • „Nabídku na koupi administrativní budovy Dobrovského 25 (resp. na koupi akcií společnosti – vlastníka budovy) obdržela MČ Praha 7 od společnosti Carrisa, a.s. Tato spol. měla smluvně ošetřené budoucí nabytí vlastnických práv na tuto budovu, proto pro městskou část představovala partnera pro následná jednání. Za jakou sumu stávající vlastník objekt získal od předchozího majitele jsme nezjišťovali.“
  • „Předně je třeba říci, že v tuto chvíli nejsme ve fázi, kdy bychom na stole měli finální nabídku s kompletními podkladovými materiály ke schválení. Na svém posledním zasedání se Zastupitelstvo MČ Praha 7 usneslo, že chce v jednání o nabytí uvedené budovy pokračovat, získat více informací a rozšířit podklady či dokumenty nezbytné k případnému rozhodnutí o realizaci odkupu. V okamžiku, kdy by se o koupi již skutečně rozhodovalo, by mj. měla být doložena i vlastnická struktura nabízitele.“
  • „Jak je již výše uvedeno, jednání o případné transakci nejsou uzavřena. Dále se vypracovávají podkladové materiály a zatím nelze předjímat v jaké podobě bude finální nabídka předložena a jak s ní zastupitelstvo naloží.“
Co bude dál?

Jak vyplynulo z posledního jednání zastupitelstva na Praze 7, které se konalo 10. června, pořízení bývalého sídla Economie podporuje nejen koalice složená z ODS a ČSSD, ale také opoziční TOP 09, i když připouští, že budova sice splňuje požadavek referenda na cenu, nikoliv však na způsob výběru, kterým má být tendr vypsaný dle zákona o veřejných zakázkách.

Pořízení bývalého sídla Economie podporuje i opoziční TOP 09, i když připouští, že budova sice splňuje požadavek referenda na cenu, nikoliv však na způsob výběruJenže ozývají se i nesouhlasné názory. Jan Čižinský, předseda KDU-ČSL na Praze 7, který byl zmocněncem přípravného výboru referenda, říká, že budova Economie by byla přijatelnou variantou, ovšem pokud by byla vybrána v soutěži. „Když se nekoná soutěž, vlastník nemovitosti není nucen, aby snížil cenu,“ říká Čižinský. To, že nebyl vypsán tendr, považuje za chybu. A obává se, že kdokoliv může transakci napadnout, protože nebyly dodrženy podmínky referenda. On sám by se prý obrátil na soud, kdyby městská část v budoucnu plánovala koupi další budovy coby sídla radnice.

Obchod se nezdá ani Straně zelených. „Celá akce nabídek na odkup budovy Economie ve formě akcií různých společnostní mi byla od počátku velmi podezřelá a tušil jsem, že celá věc nebude pro Prahu 7 tak výhodná, jak se může na první pohled zdát. Nyní je evidentní, že na případném převodu akcií na Prahu 7 někdo může vydělat 135 milionů korun. A i díky netransparentnosti firmy Alkatria můžeme spekulovat o tom, že na transakci vydělají osoby blízké současnému vedení radnice,“ říká zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský. A dodává, že je obecně proti pořizování majetku prostřednictvím nákupu akcií účelově zřizovaných společností, kde se pouze zvyšuje korupční potenciál celé transakce a také celkové náklady pro Prahu 7.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....