Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pavel Bém? Ten je bez imunity jako nahý v trní.

  5:08

Podle 90,1 procenta účastníků ankety ČESKÉ POZICE pražský exprimátor kvůli uniklým odposlechům poslanecký mandát nesloží.

Odpovídalo 134 vrcholných manažerů firem. foto: Česká pozice

Odposlechy telefonických hovorů z roku 2007 pražského exprimátora a poslance za ODS Pavla Béma s podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem, které minulý týden zveřejnil na pokračování deník Mladá fronta Dnes, pořádně zahýbaly naší politickou scénou. Ukazují totiž Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Spolurozhodoval o prodeji majetku metropole, obsazování postů nebo o územním plánu.

V důsledku těchto zveřejněných odposlechů pozastavil Pavel Bém v pondělí 26. března večer své členství v ODS. Grémium této strany také Béma vyzvalo, aby odešel z Poslanecké sněmovny. „Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas ve svém prohlášení.

Pavel Bém však zatím na svůj poslanecký mandát rezignovat nehodlá. Z Gruzie, kde je v současné době na protidrogové konferenci, vzkázal, že  sněmovnu neopustí, přestože se prý už dávno rozhodl odejít do „politického důchodu“. „Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet,“ sdělil Lidovým novinám.

ČESKÁ POZICE se kauze věnuje v článcích, jež najdete v rubrice HOT TOP Bém–Janoušek.

Bémovo rozhodnutí neopustit Poslaneckou sněmovnu se shoduje s názorem většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE. Dle 90,1 procenta z nich bývalý pražský primátor Pavel Bém nesloží kvůli uniklým odposlechům jeho telefonických hovorů s lobbistou Romanem Janouškem svůj poslanecký mandát.

Žádné pochybnosti o tom nemá těchto devět respondentů:

„To je vtipná otázka. Už jste viděli, že by se to někdy v minulosti stalo?

„To je mile naivní očekávat takovou reakci od člena party, která už léta královsky vysává rozpočet hlavního města. Proč by to dělal? Funguje si ve svém mikrokosmu, a co si kdo kde píše a povídá, k němu ani nemusí dolehnout. Žije v jiné realitě.

„Ani náhodou, dokud se nezmění celkové politické a morální klima v zemi. To se však zatím ani náznakem neděje.“

Kdyby jej složil, mohlo by to být považované za přiznání. A nezdá se, že by ho vedení ODS k tomu nutilo a chtělo vyloučit ze strany.“

„Ani ho to nenapadne. Bez poslanecké imunity je jako nahý v trní.

„Je chráněn poslaneckou imunitou a z doby působení v politice je obdařen hroší kůží a kachním žaludkem. Zajímavější je, proč se tyto nahrávky, o nichž se ví více než dva roky, objevují právě teď, není-li před volbami. Jan Amos Komenský řekl, že k tomu abychom mohli léčit nemoci, je třeba znát jejich příčiny. Totéž platí i v těchto případech: Komu to slouží? Ze všech indicií vyplývá, že je to protiakce Věcí veřejných (VV): ,Chcete nám zavřít superguru, dostanete přes držku.‘

„Především kvůli imunitě, která ho ve štychu nenechá, se nechal zvolit (zařadit na volitelné místo kandidátky) do Poslanecké sněmovny. Kdo nemá krátkou paměť, určitě si to pamatuje. Dokud budou unikat odposlechy do novin, aniž by se v prokázaných případech (netvrdím, že je to zrovna tento) vyvozovala a zejména dokonala trestněprávní odpovědnost, jde jen o mediální folklór zvětšující ,blbou náladu‘ bez očistného účinku pro naši shnilou společnost.

„Nemá důvod. Do příštích voleb má zajištěnou poslaneckou imunitu. A za pár dnů Jaroslav Kmenta odhalí jiný skandál a na kolibříka se zapomene. Zdá se mi, že můžeme zrušit policii, Bezpečnostní informační službu (BIS) a možná i ministerstvo vnitra. Pan Kmenta má totiž informace o všech nepravostech, které se zde dějí, vždy o něco dřív než ti, kdo jsou za to placení.

Pokud by se BIS nechtěla nechat zrušit, stačilo by jí sledovat pana Kmentu. A věděla by o všem, co se v této zemi děje, dřív a víc a navíc by ušetřila daňovým poplatníkům spoustu peněz za své zaměstnance. Jen mi vrtá hlavou, kdo rozhoduje, co a kdy se zveřejní. Pokud někdo takový existuje, je mocnější než prezident Václav Klaus. A to je opravdu na pováženou.“

Kdyby to udělali všichni politici, kteří telefonicky řeší s kamarády a lobbisty, koho mají do jaké funkce dosadit a jakým způsobem rozkrást veřejný majetek, vzniklo by bezvládí. A museli bychom se přestat věnovat byznysu a začít vytvářet jednotky domobrany.“

Následující vrcholný manažer byl jedním z mála, kteří se nedokázali rozhodnout kladně a ani záporně:

„Měl by, ale většina českých politiků nemá ani potuchy o politické etice a má hroší kůži. Veřejné mínění je jim lhostejné, hlavně že to sype ze státních peněz. O Bémovi nemám valné mínění, určitě bude manévrovat.

Další tři odpovědi jsou sice záporné, ale objevuje se v nich obhajoba Pavla Béma:

Pavel Bém je jeden z nejnadanějších a nejschopnějších politiků v této zemi. Nejnovější mediální útok na něho souvisí s častým voláním: ,Pavle vrať se, vše odpuštěno.‘ Jakkoli to zní paradoxně, takové volání se v nedávné době ozývalo. Za Béma byly kontury jasné a i šedá zóna držela slovo. Byla sice drahá, ale něco se dělo. Dnes se nic neděje, vše je umrtvené, všichni svalují vše na druhé, nic nemá řád.

Neadoruji Pavla Béma, měl a má mnoho chyb, ale jeho schopnosti byly neskutečné, a nikdo se mu v nich nevyrovná. Často jeho jménem obchodovali jiní, a on o tom ani nevěděl. Nedělám si o panu Bémovi iluzi, ale nebyl tak ,špinavý‘, jak se píše. Kdo zná zákulisí politiky, ví, že to samé se děje i dnes, jen osoby a obsazení jsou jiné.

V politice neuspějete svými ideály, ale pouze počtem hlasujících poslanců nebo zastupitelů. Kolik hlasů máte, tolik prosadíte. A ne každý zvedá ruku jen pro ideály. Politika se po staletí nemění, principy moci jsou stejné. Pavla Béma osobně neznám, ale nevěřím, že složí mandát. Je bojovník. Roman Janoušek byl a je střelec. S tím nic nenaděláte. A určitě šlápl často vedle. Nemám jakékoli iluze. Ale těch Janoušků je více. A vždy budou noví Janouškové. S tím nic nenaděláme.“

„Musel by být blázen! Slyšel jsem část odposlechů a jsem naprosto přesvědčen, že jde o podvrh, protože oba ,hlasy‘ nepatří ani Romanu Janouškovi, ani Pavlu Bémovi.

„Není mi jasné, jakou právní povinnost bývalý pražský primátor Bém porušil, aby byl vyzýván ke složení poslaneckého mandátu. Protiprávně zveřejněné odposlechy, i kdyby byly pravdivé, neobsahují žádnou skutečnost, ze které lze dovodit jednání v rozporu se zákonem. Bavit se může primátor či jiná osoba v obdobném postavení o čemkoli s kýmkoli a může si i od kohokoli nechat radit.

Je, byla a bude to běžná praxe. Například Václav Havel se bavil o výkonu svých ústavních pravomocí veřejně s kýmkoli a jeho poradci – ve stejném postavení externích osob jako JUDr. Roman Janoušek – mu také říkali, co má a nemá dělat. A nikoho nenapadlo tuto situaci veřejně kritizovat. U novinářů zřejmě jako vždy platí: když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

Tyto dvě odpovědi jsou naopak kladné, ale velkou vstřícností k Pavlu Bémovi se nevyznačují:

„Měl by to udělat. Asi však k tomu nenajde odvahu.“

Nechápu, proč se jeho kauza objevila nyní – v kontextu soudního procesu s poslancem Vítem Bártou. Pokud je zřejmé, že jeho vlivný lobbista ovlivňoval chod Všeobecné zdravotní pojišťovny, i když neměl, uvažoval bych o podání trestního oznámení za zneužití pravomoci úřední osoby. Pavel Bém není jediným politikem, který je v Poslanecké sněmovně jen kvůli nechutné imunitě. Pokud se nic nestane, selhaly demokratické principy.“

Značná skepse nejen k Pavlu Bémovi, ale i k celé české politické scéně zaznívá v následujících osmi záporných odpovědích:

Pavel Bém je součástí ,vekslácké spodiny‘, jak naši vládnoucí elitu nazval ministr financí Miroslav Kalousek, a proto lze očekávat, že se bude držet poslaneckého mandátu do poslední možné chvíle. Tato ,vekslácká spodina‘ prorostla až do nejvyšších pater byznysu a politiky včetně Pražského hradu. Chování Romana Janouška během jeho páteční dopravní nehody dokonale odkrylo charakter těchto lidí.“

„Rád bych věřil, že i v České republice se každý veřejný činitel bude chovat morálně a snažit se udělat maximum pro veřejné blaho, což je důvod, proč ho volíme. A dostane-li se na povrch opak, okamžitě odejde. Realita je bohužel naprosto odlišná. Zřejmě to skončí neutrálně pro všechny: Pavel Bém dokončí svůj mandát a příště již kandidovat nebude, celá věc se označí za mediálně nafouknutou a účelově zmanipulovanou a tak dále.

Souvisí to nepochybně i s vnímáním politiky a veřejných funkcí. Nejde přece o službu veřejnosti, jakousi ,osobní společenskou odpovědnost firem‘, kdy v profesním životě úspěšní lidé společně s těmi, kteří by považovali veřejnou službu za poslání, se snaží udělat co nejvíc pro veřejný zájem a posun Česka kupředu, ale naopak. Zvolením do funkce se konkrétní osobě bez ohledu na jiný zájem než ten osobní (někdy snad s výjimkou zájmu stranického) otevírají netušené obzory a cesta k budoucímu podstatnému zvýšení životní úrovně a postavení. Podobných propojení je mezi soukromou sférou a veřejnou správou bohužel mnoho.“

Mezi našimi politiky není zvykem rezignovat a složit mandát ani za větší prohřešky. Situace mě však vede k úvaze o postoji premiéra a zároveň předsedy ODS Petra Nečase. Toho vůbec nezajímá, co Pavel Bém s Romanem Janouškem prováděli na pražské radnice vedené ODS. Trápí ho, kdo to vynesl, a toho je třeba potrestat. Prezentuje zvrácenost dnešního oficiálního boje proti korupci v podání politiků vládní koalice. Potrestat musíme toho, kdo na neetické chování upozorní, nikoli toho, kdo se ho dopustí. Divná realita České republiky.“

To vůbec nepřipadá do úvahy. To už by Vít Bárta se svými VV musel dávno zmizet nejen z parlamentu, ale přinejmenším i z České republiky. A s nimi i celá vládnoucí elita a její lobbisté a sponzorující podnikatelé – od Miloše Zemana s Miroslavem Šloufem přes Bohuslava Sobotku s Radkem Pokorným až po ODS, hradní lobbisty a všechny další až po Andreje Babiše.

Pokud se lidé-občané vzdávají své vůle a občanské povinnosti podílet se na řízení společnosti – aktivně a racionálně rozhodovat ve volbách, využívat mezi nimi svých shromažďovacích práv, volat osobními setkáními své volené zástupce k zodpovědnosti a činností – a přenechávají-li kvůli lenosti moc nevoleným a strukturám, jež byznysově tyjí ze společnosti, neexistuje morální imperativ, dle nějž by měl Pavel Bém o složení mandátu přemýšlet.

Naopak to ukazuje, že se kvalifikoval do systému a je po boku pana Babiše, Sobotky, Bárty a Miloše Zemana dobrým kandidátem na další politické funkce v tomto státě.“

„Při jeho v minulosti už několikrát demonstrované otrlosti a rezistenci, která ,zdobí‘ většinu našich politiků v podobných kauzách, si nedovedu představit, že by on nebo někdo jiný dobrovolně odstoupil. Proč by to dělal, když ví, že se stejně nic nevyšetří a jemu se nic nestane? Jeho postoj a neoblomné přesvědčení o nepostižitelnosti mimo jiné potvrzuje to, že chce podat trestní oznámení kvůli všemu a na všechny podle u nás osvědčeného postupu ,zloděj křičí, chyťte zloděje‘.

Mimochodem, diskuse o odposleších má úplně jiný obsah, než by měla mít. Všichni (vláda) totiž pátrají po tom, kdo, jak a proč předal odposlechy ABL a do jaké míry je legitimní a oprávněné je pořizovat a předávat. Méně už se však zabývají obsahem a skutečnostmi, o kterých zasvěcení lidé vědí již řadu let: řízení aktivit pražské radnice skutečně fungovalo popsaným způsobem, a to nejen za účasti Pavla Béma.“

„Pavel Bém patří ke generaci politiků devadesátých let, kteří jsou přesvědčeni, že mohou naprosto vše a voliči jim za to ještě musejí zatleskat. Vzpomeňme jeho dlouhé cesty za sportem a vlastní zábavou, při kterých s naprostou samozřejmostí opouštěl na dlouhé týdny svůj úřad. Ohlédněme se za jeho okázalým vychloubáním sbírkou luxusních hodinek, které by našinec hledal spíš u zbohatlého prodavače čepic než u vystudovaného lékaře.

Hodinky pomiňme, svědčí spíš o dětinství a nevyzrálosti než o odsouzeníhodném chování. Na katastrofálně předražené a často naprosto nepotřebné zakázky pražského magistrátu však zapomenout nelze. Jeho chování v úřadě totiž o jeho aroganci a pevném přesvědčení o beztrestnosti vypovídalo mnohem víc než nyní odhalený střípek ostudných, ale nejspíš běžných praktik.

Dinosauři a slušní politici vymřeli. To není na složení mandátu, ale na trestní stíhání. Bude zajímavé sledovat, jak to bude vysvětlovat tehdejší premiér Mirek Topolánek, který měl podřízenou BIS, jak to bude vysvětlovat ona, pokud ho neinformovala, proč nekonala policie, jak to bude vysvětlovat ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák a celá řada dalších. To je na tepláky nejen pro Pavla Béma, ale i pro desítky dalších. A hlavně: Proč to bylo vydáno až den po hlasování o nedůvěře vládě? Že by fungovala mediokracie?

„Pavel Bém již přestál mnoho společensko-politicko-ekonomických skandálů, například Opencard, tunel Blanka či pražský dopravní podnik. Při projednávání kterékoli z nich se ani jednou nezačervenal. Tím jednoznačně prokázal, že má již dostatečnou ,hroší‘ kůži.

V tomto ohledu se téměř dotáhl nebo možná i překonal premiéra Petra Nečase nebo mistra gigantických tunelů na úřadech práce, ministra Jaromíra Drábka. Obávám se, že pavilon hrochů v pražské ZOO je aktuálně naplněn a pro další zmíněné adepty v něm už není místo.