Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Petr Nečas lobbuje pro skupinu Michaela Brody

  9:25
Genetický a papírenský mág Michael Broda si spolupráci s Petrem Nečasem chválí. Autorita bývalého politika prý dává velký benefit a otvírá dveře k byznysu jeho finanční skupině Delta Capital v Číně i do evropských institucí.

Michael Broda, specialista na cenné papíry . foto: Foto Michal SváčekMAFRA

Tři roky před pádem komunistického režimu jeho rodina emigrovala do západního Německa. V Kolíně nad Rýnem vyrostl a za místní tým hrál i bundesligu v inline hokeji. Teta se postupně propracovala až do kabinetu někdejšího spolkového kancléře Helmuta Schmidta. V roce 2003 si ale Michael Broda řekl, že zkusí pracovní štěstí v Česku.

Specialista na cenné papíry postupně vybudoval finanční skupinu Delta Capital, která se mimo jiné zaměřuje na čínskou medicínu, výrobu chytrého papíru či speciálních zdravotnických hodinek pro pacienty. Vedle toho se oproti většině svých kolegů finančníků může Broda pochlubit, že pro něho pracuje bývalý český premiér: Petr Nečas. Expředseda ODS pomohl loni a letos Brodově skupině v Číně s lobbováním za obchodní zájmy Delty Capital, v jejíž struktuře se stará o strategii projektů a mezinárodní rozvoj.

Alternativní vysvětlení

„Před třemi lety jsme začali připravovat nadační fond Start it up, abychom se v problematice startupů zorientovali. Stejným způsobem jsme viděli příležitost v Číně – zejména v medicíně a technologiích. Vyústilo to ve spolupráci s několika čínskými firmami,“ popsal Broda v rozhovoru pro LN. Podle něho na Číňany zapůsobilo Nečasovo vládní angažmá, které u tamních byznysmenů a úředníků nepošramotila ani aféra Nagygate, kvůli které se Nečas musel předčasně stěhovat z úřadu vlády.

Nabízí se i alternativní vysvětlení, jak se finančník Michael Broda dostal k expremiéru Petru Nečasovi – prostřednictvím expředsedovy manželky Jany Nagyové, dnes Nečasové

„V Číně platí ‚jednou premiér, vždycky premiér‘. Jeho autorita a jeho bývalé postavení vám dává obrovský benefit. Petr Nečas nám se svými zkušenostmi pomohl otevřít zahraniční dveře. Nebyli jsme s panem Nečasem jen v Číně, jezdili jsme i po evropských institucích. Reakce na jeho autoritu byly velice příznivé. S žádnými obavami jsme se nesetkali,“ přiblížil Broda výhody spolupráce s někdejším ministerským předsedou.

Nečas s Brodou o sobě prý věděli ještě z doby vlády ODS díky zájmu o problematiku začínajících společností neboli takzvaných startupů. „Nechal jsem si na něho zjistit kontakt a oslovil jsem ho. Líbilo se mu, jakou máme filozofii a kam se chceme vyvíjet,“ uvedl Broda.

Nabízí se však i alternativní vysvětlení, jak se finančník k premiérovi dostal – prostřednictvím expředsedovy manželky Jany Nagyové, dnes Nečasové. „To určitě ne. Souvislost, kterou tam spatřujete, jsem v případě pana Nečase nikdy takto neviděl. Nemyslím si, že by byl součástí nějaké skupiny,“ trvá na svém Broda.

Proč zrovna spojení s Nagyovou? Bývalá šéfka Nečasova kabinetu byla v době vlády svého současného manžela v poměrně intenzivním kontaktu s lidmi z okolí lobbisty Iva Rittiga. A právě v prostředí tohoto několikanásobně obviněného a vlivného politického podnikatele se začal odehrávat i Brodův byznysový příběh.

Spojení s Ivem Rittigem

Na přelomu „tektonických“ let 2011 a 2012 začal v Praze mocenský boj, v jehož důsledku policie a žalobci nastartovali vyšetřování skupiny podnikatelů, manažerů a právníků okolo Rittiga. Celý spor vypukl v papírně Neograph ve Štětí. Jádrem sporu byla zakázka jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Vazbu Michaely Brody na Iva Rittiga naznačily policejní odposlechy, které zazněly veřejně loni v srpnu u městského soudu

Skupina podnikatelů a právníků blízkých Rittigovi továrnu ovládla a vypudila z ní rodinu Sittových, které patřila polovina společnosti. Druhý balík akcií patřil podnikateli Janu Janků, který byl blízký rittigovcům. Po tomto souboji naskočil do vedení papírny finančník Broda, který o něco později továrnu ovládl i akcionářsky (dnes je podnik s názvem SPM – Security Paper Mill součástí skupiny Delta Capital).

„Oslovil mě jeden bývalý bankéř, který mě znal z mého působení v dřevařské firmě. Řekl mi, že jeden jeho známý by potřeboval nastavit řízení firmy, ve které mají akcionáři osobní problémy. Tento bankéř mě seznámil s panem Janků. Bavili jsme se o tom, jak řídit firmu, jak nastavit porady, jak sestavit plány, a tak dále. Dohoda byla taková, že budu jeho poradcem na tři měsíce. Šel jsem do toho,“ vzpomíná Broda. Proč je spojován s Rittigem?

Vazbu naznačily policejní odposlechy, které zazněly veřejně loni v srpnu u městského soudu. Detektivové v rámci vyšetřování kauzy Nagygate nastražili prostorové odposlechy v hotelu Ventana v centru Prahy poblíž Prašné brány, kde se Rittig scházel se svými věrnými. V březnu 2012 tam mikrofony zaznamenaly hlasy Rittiga či jeho advokátů z kanceláře MSB Legal.

Dosazení do vedení Neographu

Z konverzace mezi Rittigem a spolumajitelem kanceláře MSB Legal Davidem Michalem vyplynulo, že cílem bylo dosadit do vedení Neographu Brodu, který měl nahradit dosavadního spolumajitele Janků: „Já si myslím, že Broda fakt maká, jak může.“ V další pasáži zaznělo přání, aby dosluhující šéf Janků seznámil Brodu s tehdejším ředitelem Státní tiskárny cenin Richardem Bulíčkem. „Jediné, co bych potřeboval, aby Janků vzal Brodu za Bulíčkem a řekl mu, že to je manažer Neographu, který má na starosti běžné věci,“ pronesl Michal.

Broda spojení s Rittigem a spol. považuje za nespravedlivé. U daného rozhovoru, který zachytila policie, prý nebyl. „Přišel jsem až v momentě, kdy spolupráce s dopravním podnikem byla u konce a boj obou rodin na vrcholu. Když jsem začínal, přišlo mi, že jde o postrkování dvou rodin, jak vy říkáte. Dvě skupiny řešily svůj spor. Řada zaměstnanců si myslela, že se znesvářené strany dohodnou. Samotnému sporu jsem se ale příliš nevěnoval, vnímal jsem to jen z médií. Netušil jsem, že problém bude tak eskalovat,“ ohlíží se za divokým vývojem v papírně na počátku roku 2012.

Přiznává však, že s Rittigem se – podle svých slov náhodně a neočekávaně – v inkriminovaném hotelu Ventana sešel. „Byl jsem jednou na právní poradě, kterou svolal pan Janků. Byli tam čtyři právníci, plus byl panem Janků přizván Ivo Rittig. Bavili jsme se o právním hledisku celého sporu a jak se z něho vyvléci,“ vypráví Broda.

Pád Sittových

Vladimír Sitta mladší dnes nemůže Brodovi přijít na jméno. Loni v srpnu byl nepravomocně odsouzen za to, že měl Neograph – původně rodinnou továrnu – se svým otcem a právníkem tunelovat. Soudce ho odsoudil k roční podmínce, dodal ale, že celý případ lze vnímat jako pomstu za to, že Sitta se svým otcem upozornili na jízdenkovou zakázku v dopravním podniku. V paralelním civilním procesu však soud pravomocně konstatoval, že Sitta Neographu žádnou škodu nezpůsobil.

Podle Brody si Sittové svůj pád způsobili sami tím, že založili firmy podobné Neographu

„Michael Broda je výjimečný člověk s mimořádným podnikatelským talentem. Výjimečný proto, že jak následně ukázaly policejní odposlechy, umí mi s panem Rittigem naplánovat trestní budoucnost do nejmenších detailů, a talentovaný proto, že umí s pomocí státní zástupkyně Máchové ‚koupit‘ ceninovou papírnu v hodnotě 400 milionů korun za pouhých 800 tisíc korun, navíc proti vůli jejího majitele a zakladatele,“ napsal LN Sitta.

Broda namítá, že Sittové si svůj pád způsobili sami tím, že založili firmy podobné Neographu. „Chápu, že strana Sittů se cítí poškozena. Oni ale vyvolali konkurenční boj. Rozumím, že po zásahu pana Janků chtěli podnikat. Rozhodli se ale pro svou cestu. My jsme z hlediska právního nebyli pro zabavení hlasovacích práv, ale pro zadržení akcií. Ne kvůli tomu, že někdo s někým bojoval, ale z důvodu, že Sittové konkurenčně Neographu škodili,“ míní Broda.

A trvá na tom, že až na několik pohledávek dnes „rittigovská“ kancelář MSB Legal nemá na chodu papírny žádný podíl. „Naše kontakty jsou minimální. Jsem tu dnes ale hlavně z toho důvodu, že chci jasně říci, že Delta Capital má vlastní obchodní záměry a jde si svou cestou,“ uvedl Broda.

Zaměření na genetiku

Buď, jak buď, papírna již několik let figuruje v rámci struktury jeho skupiny Delta Capital. S ní má Broda velké plány. Chce prorazit s chytrým papírem. „Jde o oblast document security neboli o takzvané zabezpečené dokumenty. Známe to například u pasů nebo bankovek. Myslím si, že budoucností papíru je, že ponese informaci. Vybavíme papír určitým elementem uvnitř tak, že když projdete nějakou bránou, podá to potřebnou informaci,“ popisuje Broda.

Broda se chystá zaměřit i na genetiku. Chce vyvinout program, který bude schopný spočítat pravděpodobnost toho, že i dalšího člena rodiny může postihnout rakovina.

Zaměřit se chystá i na genetiku, kde se hodlá věnovat testům predispozice. Jinými slovy, má-li člen rodiny rakovinu, Broda chce vyvinout program, který bude schopný spočítat pravděpodobnost toho, že i dalšího člena rodiny může postihnout zákeřná nemoc. „Uděláte si ve 40 letech test z obavy, že v rodině máte rakovinu. My vám bude schopní na základě algoritmických propočtů říct, že v roce 2025 s pravděpodobností 42 procent byste mohl dostat rakovinu prostaty. Cílem bude na problém se zaměřit a začít se preventivně léčit, aby se snížilo riziko takového onemocnění,“ doplňuje.

Skupina Delta Capital má široké a pestré byznysové portfolio. Brodovi nelze upřít podnikatelský um, který navíc piloval i v Německu. Stínu pochybností vzniklých mocenským bojem v Praze před pěti lety se však nezbaví.

Michael Broda (38)

  • V roce 1986 jeho rodina emigrovala do západního Německa. Do České republiky se vrátil kvůli rodinnému podnikání.
  • Vystudoval pražskou soukromou University of New York in Prague. První firmu založil v 17 letech. Pracoval jako investiční bankéř s licencí na obchodování s finančními deriváty v německé Commerzbank.
  • Jeho skupina Delta Capital se zaměřuje na bezpečnostní, zdravotní a IT služby, v poslední době se zajímá i o startupové projekty.
  • Plány svého impéria popisuje slovy: „Naším cílem je vykupovat společnosti, které mají potíže. Formou inovací a startupů dáváme firmám nové zaměření. Máme zhruba následující filozofii: osmdesátá a devadesátá léta byla obdobím průmyslu a výroby. Pak přišla velká digitalizace a technologie. Dle mého názoru kolem roku 2015 nastala nová éra, v níž se propojuje starý a nový průmysl.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!