Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Piráti na pokraji nervového zhroucení

  11:21

Německou pirátskou stranu začínají opouštět její hlavní osobnosti. Stěžují si na přetížení i značnou emocionální zátěž.

Němečtí piráti opouštějí loď. Bývalý strážce stranické pokladny René Borsig teď varuje před kolapsem strany. Chce-li se mladá partaj zachránit před blížícím se zánikem, potřebuje dle Borsiga nutně politiky na plný úvazek. „Stranu s třiceti tisíci členy už nemohou řídit amatéři, kteří mají vedle politiky ještě normální zaměstnání,“ postěžoval si Borsig novinám Berliner Zeitung.

Osobně odmítl během dubnového sjezdu strany ve své funkci pokračovat. Odůvodnil to přepracováním a upozornil na vykořisťování aktivních členů uvnitř strany. „Zadarmo pracuje dokonce i spolkový předseda Bernd Schlömer. Bez profesionálních politiků strana už ale dlouho fungovat nebude,“ varoval Borsig. Přiznal sice, že je to zčásti odvrácení od vlastní filozofie, protože piráti původně nastoupili jako opozice k etablovanému systému, zároveň ale uznal, že „je načase přiznat si, že ne vše je na systému špatné, a pokud chce strana přežít, bez této nutnosti se neobejde“.

V pátek se své funkce zřekli mluvčí strany Christopher Lang a jeho zástupce Aleks Lessmann. „Pokud chceme čelit rostoucím požadavkům, nutně potřebujeme placený a kvalifikovaný personál. Já už takhle dál nemohu, jsem unavený, bez energie, vyčerpaný,“ napsal 26letý Lang svým spolustraníkům s tím, že se teď chce věnovat především svému studiu, rodině a kamarádům.

O první výstražné znamení se v lednu postarala bývalá manažerka pirátů Marina Weisbandová, když si na svém osobním blogu, který je v současnosti mimo provoz, postěžovala, že je značně vyčerpaná a těžce snáší mediální zájem. V dubnu pak pět minut před začátkem oblíbené německé Talk show Maybrit Illnerové omdlela ve studiu. Podobný osud zastihl i šéfa berlínských pirátů Gerharda Angera. Poté, co se postaral o první z velkolepých úspěchů německých pirátů, opustil stranu s tím, že není nadále připravený nést emocionální zátěž, jež místo ve špičkové politice doprovází.

Stihne stejný osud piráty v Česku?

O profesionalizaci začíná uvažovat i Česká pirátská strana. „Zatím na ni nemáme peníze, viz ucet.pirati.cz. Počítám ale s tím, že je to dlouhodobě jediná funkční cesta. V tuto chvíli máme pouze profesionální účetní,“ napsal ČESKÉ POZICI místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík. V první fázi by doporučoval profesionalizovat pozice vedoucích odborů a až v druhé vlně by se snažil získat prostředky pro placené předsednictvo, nebo alespoň předsedu.

„Sám pozoruji, že na plně dobrovolnické bázi fungujeme jen díky velké motivaci, dobrým osobním vztahům ve straně a díky úspěchům u nás (naposledy zisk 13 procent ve studentských volbách) i v okolních zemích, které jsou příslibem toho, že bude lépe,“ věří Ferjenčík, který rovněž připomíná, že německá pirátská strana existuje již od roku 2006. Což znamená, že řada aktivních lidí, kteří se nyní stahují, se pirátské politice věnuje už přes pět let. Místopředseda českých pirátů je přesvědčen, že jeho strana, která vznikla v červnu 2009, do poloprofesionálního módu přejde počátkem roku 2014.