Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Po Gorile rozkvétá na Slovensku Sasanka

Slovensko

  14:00

Bývalý šéf parlamentu Richard Sulík posnídal u kontroverzního podnikatele. O čem hovořili? O generálním prokurátorovi či premiérce Radičové.

Nynější předvolební období na Slovensku udržuje všechny občany v permanentním pozoru. Po kauze Gorila, která se provalila před loňskými Vánocemi, se Slováci seznámili s dalším případem vazeb politiků na podnikatele, tentokát se pro něj vžil název rostliny z čeledi pryskyřníkovitých – Sasanka.

O co v ní jde? Kauza má dvě hlavní postavy: bývalého šéfa parlamentu a předsedu strany Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka a podnikatele Mariána Kočnera, známého z takzvaného mafiánského seznamuúdajných členů podsvětí, jejž vytváří od roku 2005 slovenská policie. Koncem ledna se na internetu objevil přepis jejich SMS komunikace z roku 2010. Gorilí spis však její obsah svou závažností přebil. Ve čtvrtek se ale na webu, kde byly zveřejněny i zmíněné přepisy, objevila videa z Kočnerova domu, kde jsou spolu se Sulíkem zachyceni v družném rozhovoru. U snídaně rozebírali následující témata:

  • Generální prokurátor. V době setkání obou mužů se konala jeho volba. Sulík, tehdy ještě předseda parlamentu, vyprávěl o tom, že několika poslancům koalice (SDKU-DS, SaS, KDH, Most-Híd) byl nabízen úplatek 300 tisíc eur, když budou hlasovat pro kandidáta navrženého opozicí (Smer, SNS) – Dobroslava Trnku. V parlamentním hlasování nakonec Trnkovi chyběl jediný hlas, z čehož plyne, že ho volili i jistí politici z koalice. Sulík později tvrdil, že chtěl na návštěvě zjistit, o koho šlo.
  • Tehdejší premiérka Iveta Radičová (SDKU-DS). Sulík si na ní v stěžoval, že nemá vyhraněné názory, které neustále mění.
  • Ministr financí Ivan Mikloš (SDKU-DS) a jeho dosazení na premiérský post. Sulík v záznamu tvrdí, že by se s ním pracovalo lépe než s Radičovou.

Bude zajímavé sledovat, jak tato kauza zamává s voličskými preferencemi. Od voleb v roce 2010, kdy SaS získala 12,14 procenta hlasů, se podle průzkumu veřejného mínění agentury Focus stále snižují. V únorových odhadech, kdy se již o Sasance vědělo, na tom strana byla lépe (5,9 procenta), než třeba v prosinci loňského roku (5,6 procenta).

Sulík však mohl podlomit důvěru svých voličů i jinak, a to svým vyjádřením o možném odstoupení z kandidátky. V rozhovoru pro server Sme.sk se vyjádřil, že se musí poradit se svými kolegy. Když byla videa  zveřejněna, bránil se Sulík tím, že si pouze hrál na tajného agenta. „Jediné, o co mi šlo, bylo zjistit, kdo jsou zrádcové v naší koalici,“ řekl. Narážel tím na již zmíněnou volbu generálního prokurátora. Jeho přívrženci mu toto vysvětlení věřili. Pokud tedy z kandidátky nakonec odstoupí, začnou pochybovat i ti nejskalnější příznivci.

Důležitým faktem také je, že Sulík hlavním lídrem své strany. Voliči by si jen těžko hledali jinou osobnost, která by byla schopná strhnout davy jako on.

Kdo s koho?

Do voleb na Slovensku zbývají ještě dva týdny, uskuteční se 10. března. Lze se jen dohadovat, jakou faunou či flórou nás slovenská politická a podnikatelská „elita“ ještě překvapí. V kuloárech se totiž ozývá, že Gorilu představila světu právě SaS. V případě Sasanky se zmiňují tři potenciální iniciátoři: SDKU-DS, KDH a samotný aktér Marián Kočner. Koneckonců, sám Sulík tuto obavu vyjádřil v rozhovoru pro Sme.sk. Nahrává tomu i zjištění serveru Topky.sk, že Kočnerův zeť pracuje pro firmu, kterou vlastní finanční skupina Penta – hlavní aktér kauzy Gorila.

ČESKÁ POZICE se slovenské kauze Gorila věnovala v článcích:

 

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...