Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podaří se bývalé sídlo Bakalovy Economie konečně udat státu?

  10:05

Do budovy, v níž dříve sídlilo vydavatelství Economia, se možná přesune Úřad práce ČR. Transakci již schválila vládní dislokační komise.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), městská část Praha 7 a aktuálně i ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Všechny tyto subjekty dostaly v uplynulých týdench či měsících nabídku na koupi či pronájem budovy, v níž dříve sídlilo vydavatelství Economia finančníka Zdeňka Bakaly. Aktivity nynějších vlastníků, kteří dům v blízkosti Letenské pláně získali v polovině května za 140 milionů korun, nasvědčují tomu, že se vehementně snaží uzavřít obchod, který by byl zaplacen z veřejných peněz. Zdá se totiž, že v privátní sféře se jim deal zkrátka nedaří uzavřít.

Ostatně to potvrzuje i realitní makléř, s nímž o nabídce nemovitosti ČESKÁ POZICE hovořila, ale který si nepřál být jmenován. V průběhu léta se prý o objekt vážně zajímala jedna soukromá společnost, nakonec si ale vybrala jinou městskou část. Dle makléře je pro klasického nájemce, tedy firmu, handikepem, že v docházkové vzdálenosti není zastávka metra, budova neodpovídá standardu kategorie A a nachází se v tradiční rezidenční oblasti, nikoliv administrativní.

Makléř se nicméně domnívá, že pro státní instituci by byl objekt poměrně vhodný. Záležet ale bude na ceně, která by měla odrážet horší dopravní dostupnost.

Kdyby to neklaplo se sedmičkou...

Dosavadní marné snažení Prahy 7 nalézt prostory pro svou radnici mapuje ČESKÁ POZICE podrobně již delší dobu. Zatím posledním „favoritem“ se stala právě budova bývalé Economie. Zastupitelstvo městské části jednalo o možnosti získat objekt 9. září. Bouřlivé zasedání se tehdy protáhlo přes půlnoc. Koalici složenou z ODS a ČSSD nakonec podpořila i opoziční TOP 09 (připomeňme, že „topkaři“ dříve vystupovali proti netransparentnímu výběru sídla bez otevřené soutěže a podporovali referendum). Zastupitelé těchto stran schválili, aby rada do 9. prosince, kdy je naplánováno poslední řádné zasedání zastupitelstva v letošním roce, zajistila dopracování všech potřebných dokumentů a aby do tohoto data rada předložila materiál ke schválení odkupu bývalé Economie.

Vyjádření MPSV: „Jelikož je prozatím celá záležitost v běhu, není možné k ní v tuto chvíli sdělit cokoli konkrétního nebo definitivního.“Vlastníci budovy si však „pojistili“ prodej i jinde. Zřejmě pro případ, kdyby dohoda s Prahou 7 nakonec neklapla. Ve hře je aktuálně možnost, že se do objektu přesune generální ředitelství Úřadu práce ČR. Nákup budovy již schválila 29. srpna vládní dislokační komise – poradní orgán pro rozmístění státních institucí. Předsedou komise je vedoucí úřadu vlády Radek Augustin, členy pak zástupci jednotlivých ministerstev.

ČESKÉ POZICE se snažila získat konkrétnější informace k zamýšlené transakci – zda byla budova vybrána v tendru, zda již byla stanovena kupní cena či jaký je konkrétní účel nákupu nemovitosti. Z MPSV, pod které spadá Úřad práce ČR, dostala redakce strohé prohlášení. „V tuto chvíli mohu potvrdit pouze to, že generální ředitelství Úřadu práce ČR ve spolupráci s MPSV zvažuje možný nákup této nemovitosti na Praze 7. V současné době byly zpracovány potřebné posudky k tomuto záměru. Jelikož je ale prozatím celá záležitost v běhu, není možné k ní v tuto chvíli sdělit cokoli konkrétního nebo definitivního. V tuto chvíli nebylo v této věci nic rozhodnuto,“ konstatoval Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV.

O tom, že majitel Economie vyjednává o prodeji budovy i s MPSV, na radnici Prahy 7 nevěděli. „Majitele předmětné budovy samozřejmě nic nezavazuje jednat o odprodeji pouze s námi. Ze strany vlastníka však nemáme žádné signály, že by se ve věci předložené nabídky mělo cokoli měnit. Praha 7 proto nadále pokračuje v doplňování podkladů vyžádaných zastupitelstvem. Po jejich dodání bude určen termín, kdy o celé věci bude rozhodnuto,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Jak vysoká bude kupní cena?

Pokud by si majitelé Economie „plácli“ s MPSV, měl by se dle informací ČESKÉ POZICE nákup hradit z integrovaného operačního programu, tedy z unijních peněz. Zásadní otázkou ale je, na jakou částku bude znít kupní cena. Čísel, která se navzájem podstatně liší, najdeme v příběhu několik. Připomeňme, že budovu v Praze 7 prodalo letos v polovině května Bakalovo vydavatelství Economia společnosti Alkatria za 140 milionů korun. Realitní makléř, kterého již koncem června ČESKÁ POZICE oslovila, považuje tuto sumu za extrémně nízkou.

Dle informací ČESKÉ POZICE byl prodej bývalého sídla Economie součástí většího realitního dealu mezi prodejcem a kupcem, a nelze tak údajně posuzovat kupní cenu izolovaně. Konkrétní podmínky obchodu mezi Economií a Alkatrií však nebyly zveřejněny. 

Znalecké posudky se pohybují od 255 po 348 milionů korunPraha 7 si nechala zpracovat dva znalecké posudky stanovující cenu obvyklou zmíněného objektu. První z konce února letošního roku hovoří o 255 milionech korun, druhý ze začátku září vyčíslil cenu obvyklou na více než 301,6 milionu korun.

Aby to nebylo příliš jednoduché, nejde o jediné znalecké posudky na budovu. Ta totiž byla loni nabídnuta nejprve Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. V posudku předloženém úřadu v srpnu loňského roku zněla cena obvyklá na 347,6 milionu korun. První nabídka na odkup Economie, kterou dostala Praha 7 již vloni v listopadu, zněla na 345 milionů korun.

V polovině letošního května se pak městská část dohodla se zástupci firmy Carissa, která ač budovu nevlastní, o jejím prodeji vyjednávala, na orientační ceně akcií 275 milionů korun (budovu by Praha 7 získala odkupem sta procent akcií společnosti Alkatria). Podmínkou této dohody ale bylo, že se Praha 7 rozhodne „v co nejkratším čase“, což znamenalo do letních prázdnin.

Také MPSV si již nechalo zpracovat znalecké posudky. Jaká suma je v nich uvedena, ale ministerstvo nyní zveřejnit nechce.

Kdo je vlastně majitelem?

Vlastníkem objektu je společnost Alkatria, která vznikla na konci roku 2011. Ze zakladatelské smlouvy je patrné, že u zrodu firmy stály společnosti MZ consulting a Rasty Business. Obě zastupoval jejich jednatel a spoluvlastník, právník Martin Žižka. Při založení společnosti Alkatria měly firmy MZ consulting a Rasty Business každá poloviční podíl.

Firma Alkatria má akcie na majitele. Začátkem září 2013 byl do obchodního rejstříku vložen dokument, z něhož vyplývá, že dvacetiprocentním majitelem cenných papírů je společnost s anonymními akciemi Lagheta, zbývajících osmdesát procent patří kyperské firmě Stelleri Holding Limited. Pokud MPSV obchod posvětí, komu konkrétně peníze z obchodu poplynou?