Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivný vývoj v souboji o miliardovou zakázku SŽDC

  7:00

Proč byli ze soutěže na dodávku služeb pro drážní telekomunikace vyloučeni dva zájemci, odmítá státní SŽDC sdělit.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

IT tendr v hodnotě přesahující miliardu korun, který loni na podzim vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), se vážně zkomplikoval a nabral zpoždění. Obálky tří uchazečů byly otevřeny v polovině prosince roku 2012, po čtyřech měsících pak SŽDC, tato státní organizace spadající pod ministerstvo dopravy, dva účastníky ze soutěže vyloučila. V tendru zůstal jediný zájemce, shodou okolností firma ČD Telematika, která poptávané služby zajišťuje již několik let.

Vyloučenými zájemci jsou společnost Telefónica O2 (nabídla nejnižší cenu) a firma Sitel (umístnila se jako třetí); nyní údajně zvažují, zda se odvolají – nejdříve u zadavatele, a pokud neuspějí, obrátí se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

ČT Telematika může mít radost

Z vývoje tendru o čtyřletý kontrakt může mít radost jedině nynější dodavatel. Smlouva s ČD Telematika sice vypršela koncem roku 2012, ale obě strany se dohodly, že do řádného dokončení tendru se nic měnit nebude.„Smlouva se společností ČD Telematika potrvá do té doby, než bude podepsána nová smlouva s vítězem probíhajícího výběrového řízení,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí SŽDC Pavel Tesař s tím, že průběh řízení nebude komentovat.

Podle Tesaře platí SŽDC za provozování a servis svého telekomunikačního majetku firmě ČD Telematika několik set milionů korun ročně. Přesnou částku mluvčí neuvedl.

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr proto, aby stát poskytl poprvé možnost konkurenčním společnostem nabídnout služby pro drážní telekomunikace. Od začátku však bylo jasné, a v médiích se o tom i spekulovalo, že ČD Telematika udělá vše pro to, aby o tento velmi lukrativní byznys nepřišla. Na druhou stranu i konkurence měla o tento čtyřletý kontrakt eminentní zájem. A to už kvůli referencím pro budoucnost.

O tom, jak vypadalo pořadí uchazečů po otevření obálek, odmítá SŽDC poskytovat informace. Zdroje ČESKÉ POZICE však uvádějí, že nejnižší cenu nabídla Telefónica O2, na druhém místě skončila firma ČD Telematika, na třetím Sitel. Pokud před několika dny SŽDC z tendru vyloučila prvního a třetího zájemce, znamená to, že příslušné služby by i pro další čtyři roky měla zajišťovat ČD Telematika.

Tato situace by logicky vyhovovala akcionářům této firmy, zejména Českým drahám (vlastní téměř 60 procent), ale i dvěma dalším vlastníkům, společnostem Nyland Holding (22 procent akcií) a Titulus Holding (6,6 procent akcií), které sídlí v daňových rájích a o jejichž majitelích nejsou žádné informace.

Hrozící blamáž

SŽDC o svém rozhodnutí již dopisem informovala vyřazené společnosti. Otázka je, jak zareagují. „Na odvolání k ÚOHS je ještě brzy, ale na zadavatele se určitě obrátíme,“ sdělil ČESKÉ POZICI vysoce postavený manažer ze společnosti Telefónica O2.

Proč byli ze soutěže dva zájemci vyloučeni, SŽDC odmítá sdělit. Otázkou je, zda se jedná o důvody, které obstojí při případných odvoláních, ať už v první fázi u zadavatele, nebo později u antimonopolního úřadu. O tom, zda jsou důvody vyřazení podložené silnými argumenty, se podle informací ČESKÉ POZICE zajímalo i vedení ministerstva dopravy. Resort Zbyňka Stanjury by údajně považoval za blamáž, kdyby po případném odvolacím řízení ÚOHS musel vrátit oba vyřazené uchazeče do soutěže. Otázka pak zní, jestli by po takovém verdiktu antimonopolního úřadu nepřišel někdo z nejvyššího vedení SŽDC o místo.

Autor: