Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Podnikatel Tomáš Pitr křísí rozpadlé impérium gigantu Setuza

  10:13
V roce 2007, kdy měl nastoupit do vězení, utekl podnikatel Tomáš Pitr přes Balkán do Švýcarska. Život „psance“ ho však přestal bavit, trest si odseděl ve švýcarské vazbě a českém vězení. Nyní se tento bývalý nepřítel státu vrací do podniku, o který usiloval v první éře kariéry – do ústeckého komplexu Setuza.

Tomáš Pitr foto: Richard Cortés, Česká pozice

V jedné kapse peníze, ve druhé pas. Není to tak dávno, co podnikatel Tomáš Pitr po turistické stezce opustil Česko a přes Balkán přešel do švýcarských Alp, kde se na několik let ukryl. Měl strach nastoupit do vězení: zastřelili mu společníka Františka Mrázka, tehdejší premiér Jiří Paroubek ho označil za nepřítele státu a byl přesvědčen, že vyšetřování daňových deliktů proti němu bylo vykonstruované.

Život „psance“ ho ale přestal bavit, trest si po letech odseděl ve švýcarské vazbě a českém vězení. Nyní se znovu mocně nadechuje. LN zjistily, že se vrací do areálu podniku, o který usiloval v první éře své kariéry – do ústeckého komplexu Setuza. Pitr a s ním spojení manažeři začali někdejší impérium znovu lepit dohromady. Pitr působí jako mozek a má na starost i shánění financí.

Oleochem

Před dvanácti lety potravinářský a chemický gigant ovládla Pitrova firma Český olej. Pak se strhl boj o její prodej a spekuluje se, že kvůli tomu neznámý vrah zabil tehdejšího bosse podsvětí a Pitrova společníka Mrázka. O koupi Setuzy jevil před lety zájem i současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), donedávna majitel holdingu Agrofert, který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu. Z plánů sešlo a podnik se rozpadl na několik menších částí.

Letos v únoru Tomáš Pitr ovládl jednu z nejlukrativnějších společností ústeckého areálu a výrobce glycerinu – Oleochem. Oficiálně ji získala společnost Alkochem podnikatele a experta v oblasti lihu a tuků Jana Stiebitze, který patří ke klíčovým Pitrovým spojencům.

Letos v únoru ale Pitr ovládl jednu z nejlukrativnějších společností ústeckého areálu a výrobce glycerinu – Oleochem. Oficiálně ji získala společnost Alkochem podnikatele a experta v oblasti lihu a tuků Jana Stiebitze, který patří ke klíčovým Pitrovým spojencům. V minulosti s ním vedl spojované firmy jako Moravský lihovar Kojetín či Marila Balírny. Pitr zatím ani nemůže své jméno zanést do obchodního rejstříku, neboť mu až do prosince 2018 dobíhá trest zákazu působení ve statutárních orgánech.

„Ve společnosti Oleochem vidíme potenciál. Bude to záležitost na možná až několik let, naším cílem je zrevitalizovat a zmodernizovat chemickou část výroby po bývalé Setuze a vybudovat z ní úspěšnou a prosperující firmu,“ popsal LN cíle firmy Oleochem její nový vlastník Stiebitz. Pokud se Pitrovi a spol. ambiciózní plán povede, je ve hře obchod se státním podnikem Čepro, který by mohl produkty od nové „Setuzy“ odebírat.

Ředitel Čepra Jan Duspěva naznačil, že neoficiální jednání s Pitrovými lidmi již začala. „Mohu potvrdit, že Čepro má dvě předběžné nabídky na dodávku FAME (bionafta) ze závodu v Ústí nad Labem,“ řekl LN Duspěva.

Distribuce surovin

Oleochem není jedinou firmou, která je v současnosti v areálu Setuzy s Pitrem a jemu blízkými podnikateli spojována. Tepelnou energii místnímu komplexu a sousednímu sídlišti zajišťuje teplárna Energy Ústí nad Labem, v jejímž vedení působí Pitrův dlouholetý spolupracovník Miloš Hrubý a v dozorčí radě pak Karel Kohlik. Ten v době Pitrova zadržení ve švýcarském vězení v letech 2010 až 2012 působil jako jeho advokát.

„Glycerinka“ Oleochem a „famačka“ BioVis jsou od sebe vzdáleny jen nepatrně, a distribuci surovin tak lze zajistit pomocí trubek. Tím odpadají náklady na přepravu.

Nejnovější akvizice – společnost Oleochem – umí vedle výroby glycerinu (potřebný například pro kosmetický průmysl) i takzvaně třídit tuky a efektivně využívat odpad. Ten by jí mohla dodávat jiná firma v areálu Setuzy, společnost BioVis podnikatele Tomáše Plachého.

Výhodou je, že „glycerinka“ Oleochem a „famačka“ BioVis jsou od sebe vzdáleny jen nepatrně, a distribuci surovin tak lze zajistit pomocí trubek. Tím odpadají náklady na přepravu. Před deseti lety rozdrobené impérium se spojováním jednotlivých součástek daří Pitrově skupině postupně složit znovu dohromady.

Finanční situace s Petrem Sisákem

Tomáš Pitr v červnu 2006 vyfasoval pětiletý trest za daňové podvody z první poloviny devadesátých let. Když měl v roce 2007 nastoupit do vězení, utekl přes Balkán do Švýcarska. Mezitím se Setuza rozsypala na několik dílčích firem – například STZ, Oleofin, Oleochem či Spolpharmu. Zásadní podíl v nich získal miliardář a dnes trestně stíhaný finančník Petr Sisák a jeho skupina Via Chem Group. Tehdy se v kuloárech mělo za to, že vše probíhá na základě domluvy s uprchlým Pitrem.

Jedním z Pitrových úkolů bylo vyřešit finanční situaci se Sisákem. Pitrovi postupně pomohlo, že Sisák se začal dostávat pod tlak a v lednu 2016 byl obviněn kvůli údajným machinacím s insolvencemi kolem společnosti Via Chem Group.

Jenže v roce 2011, kdy již ve Švýcarsku zadržený Pitr seděl v tamní vazbě a čekal na vydání do České republiky, Sisák začal pohrobky Setuzy rozprodávat, mimo jiné například anglicko-švýcarskému koncernu Glencore. Právě tady dle informací LN vznikla u Pitra vůči Sisákovi nedůvěra a především dluh ve výši až jedné miliardy korun. „Sisák mohl Pitrovi dlužit zhruba 6 x 150 milionů korun,“ řekl LN pod příslibem anonymity významný pražský finančník obeznámený s děním kolem Setuzy.

Na jaře roku 2012 Švýcaři Pitra na jeho žádost vydali do České republiky a už v listopadu téhož roku ho soudy podmínečně propustily. Pitr se dostal na svobodu. Podnikatelsky se postupně začal zvedat jako terminátor. Jedním z jeho úkolů bylo vyřešit finanční situaci se Sisákem. Pitrovi postupně pomohlo, že Sisák se začal dostávat pod tlak a v lednu 2016 byl obviněn kvůli údajným machinacím s insolvencemi kolem společnosti Via Chem Group.

Tímto zásahem se Pitr dostal silově do výhody. Dluhy a vztah mezi oběma muži byly dle informací LN postupně normalizovány. Důkazem má být právě inkriminovaná akvizice společnosti Oleochem, kterou letos v únoru získal Pitrův spojenec Stiebitz (a jeho Alkochem). Do té doby však Oleochem ovládala panamská offshorová skořápka Credito Bohemia spojovaná právě se Sisákem.

Už jen rok a půl

V současnosti je Pitr považovaný za jednoho z nejvlivnějších pražských podnikatelů. Nejen kvůli historicky nabytému bohatství, ale i vysoké inteligenci (vyznačující se podle jeho známých velice obratnou matematikou) i zážitkům z vyšetřování a pobytu ve vězení. Nyní mu zbývá už jen rok a půl, než bude moci naplno a oficiálně podnikat. Možná i poté se mu ještě více otevřou dveře pro obchodování se státem, konkrétně třeba se společností Čepro. Jeho zájem naznačil ředitel podniku Jan Duspěva.

Nyní zbývá už jen rok a půl, než bude moci naplno a oficiálně podnikat. Možná i poté se mu ještě více otevřou dveře pro obchodování se státem, konkrétně třeba se společností Čepro.

Vedle těchto aktivit se Pitr v posledních letech pohybuje v těsné blízkosti politického podnikatele Romana Janouška. Když tento kontroverzní muž nastupoval v roce 2014 kvůli autonehodě do vězení, u Pitra sondoval, jakým způsobem co nejsnesitelněji přežít za mřížemi. Sblížili se tehdy skrze golf a obchod.

„Stali se z nás přátelé. Roman je golfista. Navíc je trochu specifický – všude, kam jezdí, chce mít pocit, že je doma. To samé na Karlštejně. Tak jsme mu tam zlepšili podmínky a servis, aby se cítil dobře. Má tam třeba kancelář. Karlštejnský golfový areál nevlastní ani nikdy nevlastnil,“ pronesl Pitr na konci roku 2014 v obsáhlém rozhovoru pro LN.