Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Podnikatelé by měli vstupovat do politiky

  9:55
„V podnikání, ať dělám cokoli, stále narážím na stát. A hodně věcí nefunguje. Stavební řízení rychle proběhnou po odborné stránce, ale narazí na tu politickou,“ říká v rozhovoru miliardář Pavel Sehnal, obnovitel značky ODA.

Pavel Sehnal, majitel a šéf finanční skupiny SPGroup. foto: Foto Van ReneltMAFRA

Miliardář Pavel Sehnal má jako šéf SPGroup zkušenosti především s developerskými projekty. V poslední se ale zaměřuje na oprášení kdysi zvučné značky Občanské demokratické aliance (ODA). Věří, že nejde o další podnikatelskou stranu. „Kdo postavil firmu, musel projevit dostatečnou míru zkušeností, houževnatosti, pracovitosti. A pak je schopen svoje vlastnosti využít i ve prospěch státu a občanů,“ říká Sehnal.

LIDOVÉ NOVINY: Byl jste voličem původní ODA?

SEHNAL: Popravdě řečeno, úplně přesně si nevzpomínám, koho jsem při každých volbách volil. Ale vždycky to byla pravice. Většinou si myslím, že jsem volil ODS.

LIDOVÉ NOVINY: Dnes už byste ODS nevolil?

Koncept, s nímž přicházejí dnes běžně volené strany, by se dal zlepšit. Nemá totiž všechny atributy toho, jak bychom si to my, aktivní občané a podnikatelé, představovali.

SEHNAL: Tím se dostáváme k tomu, proč pan Sehnal založil vlastní politickou stranu. Protože se dá říct, že koncept, s nímž přicházejí dnes běžně volené strany, by se dal zlepšit. Nemá totiž všechny atributy toho, jak bychom si to my, aktivní občané a podnikatelé, představovali.

LIDOVÉ NOVINY: Proto jste šel do politiky?

SEHNAL: Za svůj život podnikatele jsem vlastnil více než 200 firem. Dnes jich mám 56 a jednu politickou stranu. Ve svém podnikání, ať dělám cokoli, stále narážím na stát. Ať je to ve formě ministerstva, nebo obce či zastupitelstva. A vidím, že hodně věcí nefunguje. Je známo, že developer čeká v průměru sedm let na vydání územního rozhodnutí od okamžiku, kdy koupí pozemek. Je to dáno nefunkčností stavebního úřadu.

Není to ale tím, že by na něm chyběli odborníci, stavaři, znalci stavebního zákona, ti tam jsou. Jenže nad nimi je vrstva komunálních politiků a ti mají rozdílné názory a kolikrát mají i problém se dohodnout. Takže stavební řízení rychle proběhnou po odborné stránce, ale narazí na tu politickou. Dobrý developerský záměr tak někdy končí v politické při. Proto jsme si říkali, že je třeba, abychom do politiky vstoupili a snažili se odblokovat bariéry, které nám podnikatelům život brzdí.

LIDOVÉ NOVINY: Půjdete s ODA na podzim do sněmovních voleb?

Snažíme se do strany nebrat lidi, kteří by v budoucnosti mohli mít řekněme nedobrý vliv, takže se o nich snažíme před přijetím získat reference. Chceme přijímat lidi zodpovědné.

SEHNAL: Zpočátku jsme mysleli, že vstoupíme do politiky až v příštím roce v komunálních volbách. Ale poté, co jsem tu politickou stranu začal připravovat, se ozývali další a další lidé, kteří nás chtěli podpořit nebo zvolit. Proto jsme si řekli, že je tady šance jít už do parlamentních voleb.

LIDOVÉ NOVINY: ODA jste obnovil nedávno. Jak jste na tom s jejím budováním?

SEHNAL: Dnes máme kolem 150 členů a postupně přijímáme přihlášky od dalších lidí. Několik desítek jich máme takzvaně v čekárně. Snažíme se totiž do strany nebrat lidi, kteří by v budoucnosti mohli mít řekněme nedobrý vliv, takže se o nich snažíme před přijetím získat reference. Chceme přijímat lidi zodpovědné.

LIDOVÉ NOVINY: Budete vy sám předsedou strany?

SEHNAL: Původně jsem měl pocit, že mohu založit politickou stranu, podporovat ji a dopředu dát lidi, které si na to, s prominutím, najmu. A ono se ukázalo, že takto pojatý projekt či koncept strany je nevěrohodný. Lidé mu nevěří. Pokud se lídrem nestane skutečně ten, kdo stranu založil, pak projekt nezíská podporu a důvěru lidí. Takže ano, jsem připraven stranu řídit a předsedat jí tak dlouho, jak to bude třeba, než získá takovou sílu, abych mohl jít do politického důchodu.

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte strach z nálepky další podnikatelské strany?

SEHNAL: Dvě stě nejbohatších Číňanů je v čínském parlamentu. Patří tedy bohatí lidé do politiky, nebo nepatří? Za mě tam patří. Je ale třeba dbát, aby obchodník-politik nezneužíval své pozice. Nesmí zneužívat stát ke svému dalšímu bohatnutí. Ta hranice je samozřejmě velmi křehká a těžko ji uhlídat.

Pokud se lídrem nestane skutečně ten, kdo stranu založil, pak projekt nezíská podporu a důvěru lidí. Jsem připraven stranu řídit a předsedat jí tak dlouho, jak to bude třeba, než získá takovou sílu, abych mohl jít do politického důchodu.

Z tohoto pohledu mi například připadá úplně nesmyslný zákon „lex Babiš“. Naopak směřuje k něčemu jinému. Totiž že se bohatí lidé stanou ještě méně viditelnými, protože majetek nerozdají, ale předají správcovské firmě nebo advokátům, což princip transparentnosti ještě potlačí. Řekl bych, že je správné, aby se bohatí lidé zapojovali do politického života. Vnímám to spíše tak, že pokud měl člověk schopnost vytvořit nějakou fungující firmu, tak musel projevit dostatečnou míru zkušeností, houževnatosti, pracovitosti. A pak je schopen svoje vlastnosti využít i ve prospěch státu a občanů.

LIDOVÉ NOVINY: Vstupem ODA na politickou scénu se ještě více štěpí už tak rozdrobená pravice.

SEHNAL: Je pravdou, že bychom rádi udrželi kompaktnost pravice, ale jak jsem se bavil o programu ODA s reprezentanty jiných pravicových stran TOP 09, ODS či lidovců, je velmi těžké najít způsob, jak strany pospojovat. Proto jsme se také rozhodli, že do letošních voleb půjdeme samostatně a od 1. května máme připravenou kampaň.

LIDOVÉ NOVINY: Co z vašeho pohledu brání větší integraci? Hovořil jste o ní i s novými subjekty, jako jsou Realisté?

SEHNAL: Teď se vůbec nechci dotknout pana (spolumajitele Penty Marka) Dospivy a pana (šéfa Realistů Petra) Robejška, protože pana Dospivu znám z podnikání roky, byť jsme spolu žádný obchod neprovedli. Ale i pan Dospiva byl zpočátku ne realistou, ale snílkem a optimistou, když mu volební tým sliboval 20procentní výsledek ve volbách. To byli Nerealisté. V tu chvíli poslouchal ten tým a neměl potřebu se s někým spojovat.

Patří bohatí lidé do politiky, nebo nepatří? Za mě tam patří. Je ale třeba dbát, aby obchodník-politik nezneužíval své pozice. Nesmí zneužívat stát ke svému dalšímu bohatnutí.

Jednal jsem s ním, že nemusíme dělat dva projekty, když máme stejné úmysly. Ale ani v tak malé politické straně pana Dospivy, nebudu říkat pana Robejška, ani v ní nedozrála racionálnost a ochota se podrobit tomu, že by se pravice v republice měla spojit. A ve velké straně je to téměř nemožné.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je tedy budoucnost české politiky?

SEHNAL: Myslím, že trend směřuje k existenci stran, které se budou pohybovat kolem šesti až osmi procent volebního zisku. Strana, která překoná deset procent, bude výjimkou. Dojde k výrazné uberizaci politického trhu a myslím, že to může být otázka voleb už za čtyři roky. Vzniknou nové levicové strany s cílem ukousnout voliče dosavadním velkým hráčům na levici. Proces uberizace, kdy se z jedné velké služby stává více malých, k tomu podle mě prostě dojde.

LIDOVÉ NOVINY: S trochou nadsázky: budou to strany vytvořené na míru určité cílové skupině?

SEHNAL: Ano. A jako dnes jedno vydavatelství vydává pět deset titulů pro různé čtenáře, umím si představit, že někdo přijde s politickým projektem, v němž založí pět až deset stran, které uměle vytvoří jakousi koalici. A občan bude mít pocit, že jde o větší počet různých subjektů...

LIDOVÉ NOVINY: Bude ODA stavět vlastního prezidentského kandidáta?

Jak jsem se bavil o programu ODA s reprezentanty jiných pravicových stran TOP 09, ODS či lidovců, je velmi těžké najít způsob, jak strany pospojovat. Proto jsme se také rozhodli, že do letošních voleb půjdeme samostatně a od 1. května máme připravenou kampaň.

SEHNAL: Nebude. Ale rádi bychom podpořili někoho z kandidátů, který získá naši důvěru.

LIDOVÉ NOVINY: Jakého?

SEHNAL: Z těch jmen, která dnes v novinách čteme, osobně znám Jiřího Drahoše. Je to nesmírně pracovitý a slušný člověk. Po této stránce bych mu dal určitě svoji podporu. Nicméně je to stále člověk, který řídil instituci žijící ze státních peněz. Proto pokud by se objevil kandidát ze strany podnikatelů, se zkušenostmi manažera, byl by pro mě mnohem atraktivnější. Protože by to byl člověk, který zná reálnou ekonomii. Který ví, jak těžké je vydělat peníze. Z tohoto pohledu se pan Drahoš jeví jako kandidát sice lidsky slušný, ale pro mě ještě není dostatečně pravicový.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste o kandidatuře neuvažoval?

SEHNAL: Já si tu funkci musím zasloužit. A neříkám, že třeba za deset let by taková myšlenka nemohla vzniknout. Ale teď bych chtěl svoje zkušenosti použít ve prospěch občanů a podnikatelů. Mám pocit, že to spíše dokážu jako člen politické strany.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou politickou funkci byste rád zastával?

SEHNAL: Asi bych nejraději v komunálních volbách v příštím roce uspěl na postu primátora Prahy. To mi připadá, že je funkce, která by rozsahem velmi odpovídala mým zkušenostem. Úspěšný komunální politik je schopen v rámci svého volebního období dát spoustu věcí do pohybu.

Pavel Sehnal

  • Narodil se 1. července 1964.
  • Vystudoval Strojní fakultu Českého vysokého učení technického.
  • V osmdesátých letech nastoupil jako konstruktér do podniku Tesla Elstroj, kde se podílel na konstrukci vývěv, které jsou součástí zařízení na výrobu elektrotechnických prvků.
  • V roce 1995 založil SPGroup: jejím cílem bylo nakupovat, držet a se ziskem prodávat kontrolní balíky akcií jiných společností. Celkem tak Pavel Sehnal vlastnil či spoluvlastnil přes dvě stovky firem.
  • Největším obchodem pro něho byl prodej České podnikatelské pojišťovny do rukou Kooperativy v roce 2006.
  • Vlastní například Obchodní tiskárny Kolín, výstaviště PVA v pražských Letňanech či Aquapalace v Čestlicích.
  • V roce 2016 se rozhodl obnovit ODA.

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...