Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podniky snižují znečištění, ale stále to nestačí

  22:02

Význam Integrovaného registru znečišťování roste. Podniky nestojí o to být největšími znečišťovateli a zavádějí bezpečnější technologie.

Rozporuplná DEZA – vzor snižování emisí, ale stále jeden z největších znečišťovatelů v Česku. foto: © ČTK/Němec ZdeněkČeská pozice

Snížením životu nebezpečných emisí v roce 2012 nejpříjemněji překvapila valašskomeziříčská DEZA. Opustila první příčku, ba celou první desítku v žebříčku emisí rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek a přepustila ji neratovické Spolaně. Za úspěchem podniku DEZA je investice do provozní jednotky, která zabraňuje únikům nebezpečného naftalenu.

O takové příznivé změně by se mohl na vlastní oči přesvědčit každý, protože Integrovaný registr znečišťování (IRZ) je na internetu všem zájemcům přístupný (www.irz.cz). Jenže kdo z občanů má vůli se prohrabovat v záplavě údajů z 1610 podniků, aby si z nich udělal vlastní závěry? A kdo by posuzoval vzájemné působení 59 sledovaných látek?

Z přehledů IRZ proto sdružení Arnika každoročně sestavuje přehledné žebříčky. Dlužno podotknout, že veškeré údaje do IRZ hlásí samy provozy, jak jim to ukládá zákon. Žádný manažer si proto nemůže naříkat, že jeho provoz je v žebříčku neoprávněně, byť to umístění na čele znečišťovatelů musí bolet. Arnika údaje provozů pouze seskupuje podle shodných nebo podobných účinků vypouštěných látek, nebezpečných pro lidské zdraví a životní prostředí.

Každé snížení emisí je dobré

Kroky, které výrazně sníží znečištění, a přesto nepřinesou efekt zmizení z přehledu největších znečišťovatelů, jistě nepotěší. Pro celkové snižování emisí jsou však nezbytné. Týká se to například hutí a železáren v Moravskoslezském kraji. Společnostem ArcelorMittal a Třinecké železárny se podařilo snížit emise polétavého prachu (PM10) o 65 tun. A přesto v tabulkách znečišťovatelů prachem stále figurují na druhém a třetím místě.

Emise prachu (PM10)

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

ČEZ, a. s.Elektrárny PrunéřovKadaň624 908

2.

ArcelorMittal Ostrava, a. s.ArcelorMittal OstravaOstrava439 980

3.

Třinecké železárny, a. s.Provozovna TřinecTřinec430 271

Smutný primát, neboť prach je lidskému životu vskutku nebezpečný, protože na sebe váže velice rizikové chemické látky a těžké kovy, si odnesly Elektrárny Prunéřov společnosti ČEZ. Elektrárenské provozy spalující uhlí zaujímají sedm míst z deseti největších znečišťovatelů prachem.

I méně viditelná zlepšení se příznivě zapsala do celkových výsledků IRZ v roce 2012. Vedoucí programu Toxické látky a odpady Arniky Jindřich Petrlík z údajů vyčetl, že meziroční snížení emisí nebezpečných látek u různých skupin rizik nezpůsobilo pokles výroby. A to je výzva.

Bojovat se škodlivinami není jednoduché

Právem vychvalovaná DEZA se jako mávnutím proutku dostala na první místo žebříčku rakovinotvorných látek klasifikovaných Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny. Hlavním viníkem je emitovaný benzen, na který nové zařízení (zabraňující únikům nebezpečného naftalenu) neplatí. DEZA je následována hned třemi nábytkářskými společnostmi, jež si dosud neporadily s unikajícím formaldehydem.

Rakovinotvorné látky

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

DEZA, a. s.

DEZA Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

5401

2.

Kronospan OSB, s. r. o.

Kronospan OSB

Jihlava

4489

3.

Dřevozpracující družstvo

Dřevozpracující družstvo

Lukavec

3623

Nicméně jihlavský Kronospan zaznamenal natolik vysoké snížení emisí formaldehydu, že společnosti DEZA uvolnil první místo. I tato přetahovaná je nesporným důkazem, že po letech se snaha emise snižovat opravdu rozjela.

A značka DEZA do třetice, tentokrát coby nejnebezpečnější český podnik vypouštějící reprotoxické látky. Na tom se nic proti loňsku nezměnilo a hlavním viníkem je už jmenovaný benzen. Dlouhodobá expozice benzenu má negativní vliv na krev. Může vést ke snížení počtu červených krvinek vedoucí až k anémii či leukémii (jde o prokázaný lidský karcinogen). Zvyšuje krvácivost a oslabuje imunitní systém člověka. Chronická otrava vyvolává také poškození jater, ledvin a úbytek bílých krvinek.

Reprotoxické látky (bez oxidu uhelnatého)

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

DEZA, a. s.DEZA Valašské MeziříčíValašské Meziříčí5511=

2.

ArcelorMittal Ostrava, a. s.ArcelorMittal OstravaOstrava1083

3.

Třinecké železárny, a. s.Provozovna TřinecTřinec942

A zatímco DEZA v tomto kritériu stagnuje, šipky v tabulce znečišťovatelů ukazují u dalších dvou znečišťovatelů – společností ArcelorMittal a Třinecké železárny – klesající trend emisí reprotoxických látek. Obě zmíněné firmy si to však vynahradily vysokými emisemi reprotoxického oxidu uhelnatého. Žebříčku vévodí Třinecké železárny, ArcelorMittal je druhý. A do třetice Evraz Vítkovice Steel.

Oxid uhelnatý

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

Třinecké železárny, a. s.Provozovna TřinecTřinec59 768 865=

2.

ArcelorMittal Ostrava, a. s. ArcelorMittal OstravaOstrava46 214 831

3.

Evraz Vítkovice Steel, a. s. Evraz Vítkovice SteelOstrava2 006 318
Největší z největších

Tabulky nelze navzájem sčítat, absolutního vítěze si lze jen domýšlet. Už jsme kandidátům na neslavné prvenství většinou věnovali pozornost, přestože jsme zdaleka necitovali všechny žebříčky.

Navzdory „kladnému příkladu“ je stále jedním z největších znečišťovatelů DEZA. Ruku v ruce se společností ArcelorMittal z Ostravy, Spolanou Neratovice, Třineckými železárnami či Synthosem v Kralupech nad Vltavou.

Rakovinotvorné, pravděpodobně či potenciálně rakovinotvorné látky

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

Spolana, a. s.

Spolana Neratovice

Neratovice

36 019

=

2.

Synthos
Kralupy, a. s.

Synthos Kralupy

Kralupy nad Vltavou

17 380

3.

Peter - GFK,
s. r. o.

Peter - GFK, provozovna Kocbeře

Kocbeře

9798

Synthos se dostal na druhou pozici karcinogenního žebříčku kvůli 40procentnímu nárůstu emisí styrenu, čímž se ocitl mezi mlýnskými koly dvou různých ekologických přístupů. Styren je látka potřebná k výrobě polystyrenu, po němž vznikl hlad kvůli zateplování domů. Spolu s růstem výroby zateplovacích desek, tolik užitečných pro snižování energetické náročnosti, však rostou i emise styrenu. A ty jsou škodlivé z hlediska potenciálních rizik vyvolání rakoviny.

To je ekologické dilema, které zatím nemá řešení. A protože styren se může podílet na ohrožení endokrinního systému (žláz s vnitřní sekrecí) dopomohl Synthosu, že vévodí žebříčku endokrinních rizik.

Endokrinní látky

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

Synthos Kralupy, a. s.Synthos KralupyKralupy nad Vltavou17 380

2.

Peter - GFK,
s. r. o.
Peter - GFK, provozovna KocbeřeKocbeře9798

3.

GDP Koral,
s. r. o.
LaminátovnaTišnov7337

Zpracovatele žebříčků z Arniky znepokojuje rostoucí podíl elektráren spalujících uhlí na emisích rtuti. Elektrárny v Chvaleticích, Počeradech, Mělníku a Prunéřově vypustily do ovzduší celou tunu rtuti a ovládly žebříček.

Rtuť a její sloučeniny

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

Elektrárna Chvaletice, a. s.Elektrárna ChvaleticeChvaletice329

2.

Elektrárna Počerady, a. s.Elektrárna PočeradyVýškov235=

3.

Třinecké železárny, a. s.Provozovna TřinecTřinec204

A tak byl na první pohled upozaděn další problém dvou ekologických přístupů – odstraňování staré ekologické zátěže ve Spolaně Neratovice způsobilo nárůst rtuti v odpadech. To se však ve druhém žebříčku projevilo ve výkazu sanační firmy Geosan Group, která odpad s rtutí ze Spolany převzala. Se 4,4 tunami rtuti Geosan Group tento žebříček vede.

Rtuť a její sloučeniny (v emisích a odpadech)

 

Organizace
/firma

Provozovna

Lokalita

Množství látek (v kg)

Trend

1.

Geosan Group, a. s.Geosan Group, závod ekologických
služeb, areál Spolana Neratovice -
lokalita SAE
Neratovice4405

2.

SITA CZ, a. s.Spalovna OstravaOstrava4057

3.

Dalkia Česká republika, a. s.Elektrárna TřeboviceOstrava3668

IRZ a z toho odvozené žebříčky znečišťovatelů jsou velmi dobrými vodítky pro orientaci občanů, kde a odkud přicházejí rizika emisí nebezpečných látek, aby podle toho mohli případně volit své místo k životu. Pro ekology a zdravotníky jsou přehledy znečišťovatelů výzvou, aby zlepšování životního prostředí na jedné straně nevyvolávalo zdravotní rizika na druhé. A pro samotné znečišťovatele? Aby krotili své nebezpečné emise. Být v popředí takových žebříčků musí být pro každého podnikatele ostuda.