Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Podpora exportu nebo reality show? Režíruje Martin Kuba.

  21:56

Členem dozorčí rady státní pojišťovny EGAP, jež ručí za miliardové úvěry, se stal poradce ministra průmyslu Adam Kotalík, exmanažer z Novy.

Ministr průmyslu Martin Kuba (vpravo) touží po vlastní síti ekonomických vyslanců. S nápadem, aby se jim vydávaly diplomatické pasy, však narazil u šéfa resortu zahraničí Karla Schwarzenberga. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Česká vláda má plná ústa deklarací o nutnosti podpořit český export do mimoevropských zemí. Leží jí prý na srdci kvalita služeb, jež stát poskytuje českým vývozcům, kteří se snaží proniknout na světové trhy. Realita však vypadá jinak – zdá se, že na prvním místě je boj o lukrativní místa ve státní správě a kontrola „proexportních“ peněz.

Příkladem mohou být personální šachy v institucích, kam nominuje své zástupce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle informací ČESKÉ POZICE prosadil ministr Martin Kuba (ODS) do státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) svého blízkého spolupracovníka. Na valné hromadě EGAP, jež se uskutečnila 26. dubna, byl členem její dozorčí rady zvolen Kubův poradce Adam Kotalík.

Na tom by na první pohled nebylo nic divného. Podrobnější zkoumání Kotalíkových předpokladů pro výkon této funkce už ale vyvolává pochybnosti. „Nechtěli jsme tomu věřit. Stačí se podívat na jeho profesní kariéru. Marně byste tam hledali zkušenosti z pojišťovnictví a podpory exportu,“ řekl ČESKÉ POZICI dobře informovaný zdroj pod podmínkou anonymity. A bohužel má pravdu.

Jde to i bez zkušenosti

Pětatřicetiletý absolvent studijního oboru masová komunikace a žurnalistika na Karlově univerzitě se větší část své kariéry zabýval PR a marketingem. Působil například v TV Nova jako manažer reality show Big Brother nebo hudebních soutěží Superstar a X Factor.

Při detailnějším studiu Kotalíkova životopisu lze najít vazbu na jihočeskou organizaci ODS, které předsedá ministr Kuba. V minulosti například připravoval volební kampaň senátora Tomáše Jirsy. Od roku 2009 pak radil prvnímu náměstkovi jihočeského hejtmana, kterým byl nynější ministr Kuba. Kotalíkova firma Dolphin Media byla také mediálním zástupcem Regionálního operačního programu Jihozápad a v referencích si na webu uvádí i služby pro občanské demokraty. S nástupem Kuby do fuknce ministra loni v listopadu přešel do Prahy i Kotalík, který zůstal jeho poradcem.

Desítky miliard pod kontrolou

EGAP je státní akciovou společností, v níž hájí zájem státu ministerstva financí (40 procent  akcií), průmyslu a obchodu (36), zahraničních věcí (12) a zemědělství (12 procent). Její pojistná kapacita se pohybuje okolo 200 miliard korun (pojistnou kapacitou se rozumí horní limit pojistné angažovanosti, jenž vyplývá z uzavřených pojistných smluv).

EGAP poskytuje českým exportérům pojištění vývozních úvěrových rizik, pojištění investic v zahraničí a také bankovní záruky. Dle webových stránek EGAP sedí v dozorčí radě firmy náměstci ministrů, ředitelé odborů pojišťovny a bývalý šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Oldřich Černoch.

ČESKÁ POZICE požádala o komentář ke Kotalíkově nominaci do dozorčí rady EGAP i ministerstvo průmyslu. Zajímalo nás, proč ho do této funkce Kuba navrhl. „Rozšíření okruhu odpovědných pracovníků v dozorovém orgánu přispěje ke zlepšení dohledu nad fungováním obou společností,“ uvedla mluvčí MPO Veronika Forejtová. Druhou zmíněnou společností je Česká exportní banka, v níž je místopředsedou dozorčí rady náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka. Ten byl ve stejné funkci i v EGAP, ale v rámci personální rošády s Kotalíkem ji přepustil Zdeňkovi Vališovi, řediteli podpory exportu MPO. Z dozorčí rady EGAP Hovorka odchází.

A jaká předchozí praxe předurčuje Kotalíka dle MPO k práci v dozorčí radě EGAP? „Je poradcem ministra průmyslu a obchodu pro oblast meziresortních agend a podílel se na přípravě nové vládou schválené proexportní strategie, jejíž je EGAP důležitým nástrojem. Je také pověřen ministrem podílet se na přípravě novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou,“ doplnila mluvčí Forejtová.

Sám Kotalík ČESKÉ POZICE e-mailem napsal: „Mým úkolem v roli jednoho z devíti členů dozorčí rady bude dohlížet na to, zda jsou aktivity EGAP v souladu s novou proexportní strategií, kterou jsem měl tu čest spoluvytvářet.“

Než padne vláda...

Dosazení Kotalíka do EGAP není jedinou personální změnou, kterou v nedávné době ministr Kuba inicioval. Počátkem dubna odvolal ředitele státní agentury CzechTrade Ivana Jukla a na jeho místo dosadil Zdeňka Vališe. CzechTrade je důležitou agenturou, která disponuje sítí 33 zahraničních kanceláří, kam vysílá své zaměstnance, aby pomáhali českým podnikatelům při exportu do daného teritoria.

Jak ministr Kuba odvolání Jukla zdůvodnil? „Požadovali jsme větší integraci, a to se panu Juklovi nelíbilo. Považoval CzechTrade za samostatný podnikatelský subjekt,“ komentoval tehdy výměnu.

O tlaku na odchod Jukla se v politických kuloárech hovořilo již delší dobu. „Když se v dubnu znovu rozjela vládní krize, kluci okolo ministra Kuby dostali strach, že si nestihnou rozdat teplá místa v zahraničních kancelářích. A proto začali jednat rychle. Chtěli totiž stihnout vyslat své kamarádíčky do září, kdy v cizině nastupují do škol děti vysílaných lidí,“ nabídl ČESKÉ POZICI alternativní vysvětlení výměny v CzechTradu dobře informovaný zdroj.

Dodejme, že Vališ v minulosti působil na ministerstvu zahraničních věcí jako řadový referent. Před dvěma lety nastoupil na MPO, a to rovnou na post ředitele odboru.

Kuba versus Schwarzenberg

Ministr Kuba již delší dobu touží po vlastní síti ekonomických diplomatů, kteří by se zabývali podporou exportu a byli nezávislí na ministerstvu zahraničních věcí. Přišel proto s nápadem, aby se úředníkům MPO vydávaly diplomatické pasy. S tím však u šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09), jehož resort o těchto pasech rozhoduje, narazil.

Podrobnosti naleznete v článku: Chystá ministr Kuba diplomatickou cestovku?

Ping-pong s lidmi

Jako dobrý vtip pak působí protitah české diplomacie v reakci na personální výměnu v CzechTrade. Ta si totiž vzala vyhozenéhoJukla pod svou ochranu. Ministr Schwarzenberg ho v květnu jmenoval vrchním ředitelem ekonomické sekce. Jinými slovy, Jukl bude odpovídat za podporu exportu i nadále, jen v jiném dresu.

„Ivan Jukl přináší bohaté zkušenosti jak ze soukromého, tak z veřejného sektoru, zejména v oblasti exportu. V diplomatických řadách již v minulosti působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Dánsku,“ uvádí tisková zpráva MZV k Juklově nové funkci.

Obzvláštně pikantní je pak skutečnost, že Jukl bude odpovídat za citlivou agendu, která zahrnuje i spolupráci s MPO na podpoře exportu. „Ekonomická sekce MZV ČR, jíž má Ivan Jukl nyní na starosti, je základní nástroj ministerstva v prioritní oblasti hájení ekonomických zájmů ČR v zahraničí. Z tohoto titulu řídí a kontroluje výkon sítě českých zastupitelských úřadů v oblasti ekonomické diplomacie,“ stojí v tiskové zprávě ministartva zahraničí.

Autor: