Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokrytectví Mezinárodního měnového fondu

  10:28

Vedení MMF odmítlo kandidaturu guvernéra izraelské centrální banky Stanleyho Fischera na šéfa této instituce kvůli jeho vysokému věku.

Guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer prohlásil: „Doufal jsem, že vedení MMF změní pravidla nejen kvůli mé kandidatuře, ale i kvůli budoucím kandidátům na šéfa této instituce.“ foto: © ReutersČeská pozice

Vedení Mezinárodního měnového fondu (MMF) v prohlášení zveřejněném v pondělí večer uvedlo, že uvažuje jen o dvou kandidátech na šéfa této instituce: francouzské ministryni financí Christine Lagardeové a guvernérovi mexické centrální banky Agustínu Carstensovi. V prohlášení není zmíněn guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer, který oznámil svou kandidaturu na šéfa MMF v sobotu.

MMF odmítlo Fischerovu kandidaturu kvůli jeho vysokému věku. Je mu 67 let, dva roky nad limitem, který stanovují pravidla pro kandidáta na funkci šéfa MMF. Vedení MMF rozhodlo, že je v případě Fischera neporuší. „Ve vedení MMF nebyla dostatečná podpora doporučení radě guvernérů, aby novelizovala současná pravidla pro výběr kandidáta na šéfa této instituce,“ uvedl mluvčí MMF David Hawley.

Fischer v prohlášení zveřejněném na webové stránce izraelské centrální banky reagoval: „Věková hranice, jež byla v minulosti stanovená na 65 let, dnes nevyhovuje. Doufal jsem, že vedení MMF změní pravidla nejen kvůli mé kandidatuře, ale i kvůli budoucím kandidátům na šéfa této instituce.“

Fischerovo prohlášení nepřímo správně poukazuje na pokrytectví MMF. Ten totiž v důsledku celosvětovému stárnutí populace vyžaduje po státech, aby provedly penzijní reformy, jejichž součástí je i vyšší věk odchodu do důchodu. A zmiňuje se o tom i úvodní článek na internetových stránkách MMF. Od MMF by se to v tomto ohledu očekávalo, že bude v zaměstnávání starších lidí vzorem. Na Fischerově případě však dokazuje, že to pro něj neplatí. MMF by se tedy především měl rozhodnout, co vlastně chce, než ohledně penzijních reforem začne státům doporučovat, co by měly dělat. Takto jen vytváří další chaos.

Související články:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!