Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Políček Zemanovi a Haškovi: Sobotkova stínová vláda

  22:01

V souboji prvních dvou mužů ČSSD zvítězil předseda strany. Svými lidmi obsadil důležité posty stínové vlády, haškovci jen paběrkují.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Nová stínová vláda ČSSD je na světě. Předseda strany Bohuslav Sobotka ve čtvrtek oznámil její sestavu, která se na první pohled tvářila jako kompromis mezi jeho táborem a křídlem místopředsedy Michala Haška – zastoupeny jsou všechny vlivové skupiny. Při důkladnějším čtení situace ale zjistíme, že ve skutečnosti nejdůležitějším vzkazem nové stínové vlády je následující: vlivné posty Sobotka obsadil svými spojenci, naopak Hašek nedosáhl na zrovna nejprestižnější funkci. Především ale Sobotka vyslal poměrně zřejmý vzkaz na Pražský hrad: Miloši, nebojím se Tě!

Abychom byli konkrétní – i přes silnou kritiku zůstal ve funkci stínového ministra financí Jan Mládek, ze kterého si ostatní politické strany učinily terč kvůli jeho nešikovným slovům na adresu živnostníků a důchodců. Ministerstvo zahraničí bude nadále „stínovat“ Zemanův neoblíbenec Lubomír Zaorálek. Zkusme si jen představit, jak by vypadala situace, kdyby Zaorálek za dva roky Černínský palác ovládl – spory mezi ním a Zemanem by mohly být ještě ostřejší než dnes mezi Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

Sobotka především vyslal poměrně zřejmý vzkaz na Pražský hrad: Miloši, nebojím se Tě!Kandidátem na ministra spravedlnosti zůstal Jiří Dienstbier, Zemanův „arciprotivník“ a „nesympatizant“ Michala Haška. Dienstbierovým zastáncem byla v minulých měsících i místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, která ve stínové vládě působí jako mluvčí pro vědu a výzkum. Ostře proti Zemanovi vystupoval v prezidentské kampani expremiér Vladimír Špidla, kterého Zeman opravdu nemá rád. Teď je stínovým ministrem životního prostředí.

Kdyby příští sněmovní volby ČSSD vyhrála a Sobotka byl pověřen sestavením vlády, u výše zmíněných kandidátů by se Zeman nad jejich jmenováním musel vehementně ošívat. A nejen to.

Sobotkovi spojenci dostali na starost další důležité resorty: Jan Hamáček obranu, Jeroným Tejc vnitro (i když podle informovaných zdrojů nastalo na nedávném sjezdu mírné ochlazení vztahů s předsedou), Roman Sklenák resort práce a sociálních věcí. Pak tu máme dva členy stínové vlády, kteří jsou ve vztahu k Sobotkovi a Haškovi zhruba půl na půl: místopředseda ČSSD Milan Chovanec (doprava) a šéf sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (průmysl), kterého v roce 2009 politicky srazila kauza „Toskánsko“. Nyní je však zpět v plné síle.

Hrozí ztráta podpory ze středních Čech?

V případě středočeského Milana Urbana jsme narazili na zajímavý postřeh od člověka blízkého jednomu z místopředsedů strany. Tím, že Sobotka do týmu vzal Urbana, prý citelně narušil spojenectví s vlivným středočeským poslancem Richardem Dolejšem, který se s Urbanem „nesnese“. Případná ztráta podpory středočeského regionu by Sobotku v budoucnu mohla zabolet.  

Hašek pod studenou sprchou

Teď se podívejme na pozice haškovců ve stínové vládě. Začněme mužem č. 2 v ČSSD – Michalem Haškem, který obsadil post ministra zemědělství. Ne že by šlo o zanedbatelný resort, ale přece jenom ministerstvo financí nebo vnitra (o tom, že by se Hašek přesunul na jeden z těchto postů, se v minulých dnech spekulovalo) by jeho pozici ve straně slušely více.

Haškův spojenec z vedení Zdeněk Škromach ve stínové vládě zcela chybí, ač – jak přiznal v rozhovoru pro ČESKOU POZICI – byl připraven nastoupit a ujmout se stínování ministerstva práce. Vypadla i Haškova sympatizantka Marie Benešová, která však ani neměla zájem v pozici protikorupční mluvčí ve stínové vládě dále působit.

Zřejmě nejbližším Haškovým spojencem a jasným sympatizantem Miloše Zemana je „pražské eso“ a český rekordman v přerážení stavebních dílců Ytong loktem Petr Hulinský, který dostal od Sobotky na starost sport a mládež. Jeho akční rádius však oslabuje kauza Spastic Handicap, což pro Haška z hlediska strategického není dobrá zpráva.

Předseda ČSSD si zřejmě uvědomil, že chce-li po příštích volbách hrát se Zemanem alespoň trochu vyrovnanou partii, musí si ze všeho nejdřív sestavit družinu spojencůPodle zpráv z útrob sociální demokracie k Haškovým spojencům patří nový stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, šéf fakultní nemocnice v Ostravě, stínový ministr kultury Ivan Krejčí, jenž má údajně blízko k Jaroslavu Tvrdíkovi, a také stínový ministr pro místní rozvoj a jihočeský hejtman Jiří Zimola, který si tento post zřejmě vybojoval již na sjezdu, když stáhl kandidaturu na místopředsedu a podpořil Milana Chovance.

Tyto posty však nejsou pro držení vlivu ve vládě klíčové. Prestižní místa obsadil Sobotka svými spojenci, z nichž většina je ještě naladěna do protizemanovské tóniny. Předseda ČSSD si zřejmě uvědomil, že chce-li po příštích volbách hrát se Zemanem alespoň vyrovnanou partii, musí si ze všeho nejdřív postavit družinu spojenců. Stínová vláda je pro to dobrým předpokladem.

Anebo je to celé jinak. Uvnitř strany se ozývají i hlasy, že jedna věc je stínová vláda, druhá je pak realita po volbách, kdy na dané resorty může přijít zcela někdo jiný: třeba že stínový ministr zemědělství se stane ministrem vnitra nebo financí. Na takové spekulace je však v tuto chvíli příliš brzy. Zatím se držme interpretace, že toto kole souboje Sobotka versus Hašek ovládl pan předseda.