Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila exstarostu Prahy 5 Milana Jančíka

  11:49

Bývalému starostovi Prahy 5 za ODS Milanu Jančíkovi hrozí až 10 let vězení. Protikorupční policie ho obvinila ze zneužití pravomoci.

Milan Jančík momentálně nekomunikuje. Až zítra, ve středu 5. ledna, bude odpovídat na nepříjemné otázky při tiskové konferenci, kterou svolal. foto: ČTKČeská pozice

AKTUALIZOVÁNO / Exstarosta Prahy 5 Milan Jančík, kterého obvinila protikorupční policie ze zneužití pravomoci, dnes novinářům řekl: „Obvinění člena ODS, i když se v dané době politikou nijak nezabývám, je pravděpodobně panem Johnem, mimochodem zastupitelem na Praze 5, považováno za určitou formu nátlaku na členy vlády za ODS.“ Jinými slovy - své obvinění, které vyšlo najevo v úterý 4. ledna, dává do souvislosti se středečním jednáním vlády o protikorupční strategii.

Bývalého starostu Prahy 5 za ODS Milana Jančíka obvinila protikorupční policie ze zneužití pravomoci kvůli postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5. Vyplývá to z informací policie a nevládní organizace Transparency International. „Policie klade Jančíkovi za vinu, že s Agenturou Praha 5 neoprávněně uzavřel smlouvu o postoupení pohledávek za víc než 63 milionů korun,“ uvedla ČTK na svém serveru. Smlouva tohoto druhu však nemůže být uzavřena bez předchozího schválení zastupitelstva a Jančík podle policie jednal s vědomím, že jde o nezákonný postup.

Agentura Praha 5 získala dle policie neoprávněný prospěch ve výši nejméně 4,4 milionu korun. V případě odsouzení hrozí Jančíkovi dva roky až deset let vězení. Případem se policie zabývala již v minulosti; nové šetření začalo loni v březnu, poté co Transparency International podala trestní oznámení.

Místo Jančíka zvedla v úterý 4. ledna mobilní telefon jen jeho asistentka: „Zítra, ve středu 5. ledna od 10:00 hodin se bude v restauraci Zlatý had na Praze 5 konat tisková konference, kde pan Jančík všechny dotazy zodpoví,“ sdělila ČESKÉ POZICI. Do té doby se vyjadřovat nebude.

Pohledávky za nájemné prodávala radnice společnosti od roku 2003; podle zastupitelů jejich celková výše činila 85 milionů korun. Agentura prý ale radnici platila jen za ty pohledávky, jež se jí podařilo vymoci. Radnicedostala jen 60 procent jejich hodnoty, kterou měly v době nákupu, běžně jsou provize vymáhacích agentur až čtyřikrát nižší. Navíc i nabíhající úroky z prodlení a penále zůstávaly agentuře. Pohledávky, které nevymohla, mohla firma radnici kdykoliv vrátit a nic by za ně neplatila.

Smlouvy s Agenturou Praha 5 zastupitelé vypověděli zastupitelé páté městské části 28. června 2010, tedy ještě za Jančíkova starostování. Sám Jančík tehdy podle Pražského deníku jako důvod uvedl, že způsob vymáhání dluhů byl příliš komplikovaný, vzbuzoval dotazy a kritiku. „Nakonec i sami dlužníci posílali peníze na několik různých účtů. Tři roky už bojuji za zpřehlednění systému,“ uvedl v červnu 2010 Jančík.

„Z mého pohledu šlo o evidentní podvod. Agentura se dostala k pohledávkám za nápadně výhodných podmínek. Agentura tak měla obrovský a bezrizikový zisk,“ říká zastupitel Prahy 5 Milan Macek (KSČM), jenž v této věci opakovaně Jančíka interpeloval.  „Vznesené obvinění bohužel nic neznamená. Už dříve policie případ několikrát odložila. V této kauze mám neblahé tušení, že vyzní do ztracena," dodává Macek.

Optimističtější jsou další Jančíkovi oponenti - zelení. „Starosta Jančík úmyslně schválně připravoval špatné smlouvy tak, aby je nebylo možné vypovědět. Je dobře, že policie případ nikam nezametla a jde o vzkaz, že samospráva musí být transparentní,“ řekl ČESKÉ POZICI Ondřej Velek, zastupitel a šéf oblastní organizace Strany zelených, která Jančíkovo počínání dlouhodobě kritizovala.

Podle informací ČESKÉ POZICE prochází „poměrně hloubkovou analýzou“ i další podezřelá Jančíkova smlouva o IT službách s Pražskou energetikou (PRE), za asi 177 milionů korun, kterou bývalý starosta uzavřel loni v červenci, v posledních dnech ve svém úřadě. Zda i ta skončí na policii, ukážou události dalších dní. Podle radních jde sice o krajně nevýhodnou smlouvu, ale zadanou v souladu se zákonem.

Dále k tématu:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!