Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Pomůže Kyjevu „cizinecká legie“ v nové vládě?

Ve chvíli, kdy suverenitu Ukrajiny oslabuje geopolitická konfrontace i čím dál zoufalejší finanční situace, tři ekonomické resorty ukrajinské vlády řídí naturalizovaní cizinci. Jak daleko dojde Ukrajina po gruzínské cestě? Ptá se Gábor Stier.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Poděbradský

nazi

jednou se takhle na ukrajinském náměstí Nezávislosti shromáždili... Velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina...

...a obvinili Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

0/0
14.12.2014 21:25
Foto

Tatana

Jdou po stezce vyšlapané

Kavanem, Lanským, Švejnarem - je vidět, že na Ukraině je co získat...

Jak pravil Čapek - lezeme, lezeme, třeba je před námi míň slimáků a víc kapustičky.......

0/0
14.12.2014 11:13
Foto

V69l37a36d10i94m31i72r 50P 7534659183206

Jo, jo, už je to tak

Po Gruzii a pobaltských zemích se další bývalá republika SSSR rozhodla raději po nekritické vazalství vůči Washingtonu než pro bratrské objetí Moskvy. Čímpak to asi bude?

0/0
13.12.2014 21:44

J. Křivan

pane P.

když ptáčka lapají...

0/0
13.12.2014 22:36

Ukrajina se jako skutečně samostatný stát teprve rodí.

A při tom zrodu se při složité a dramatické vlastní historii i složité geopolitické situaci potřebuje pomoc z venku. Při hledání má jenom dvě možnosti. Vypravit se na východ, kde je to poměrně jednoduché. Odevzdá suverenitu a faktickou samostatnost a stane se poslušným vazalem s mírným pokrokem v mezích zákona a zájmů Ruska. Nebo se vydá na západ, kde kromě verbální podpory zatím na Ukrajinu velice nic nečeká. Krom toho bude muset překonávat tvrdý odpor těch obyvatel Ukrajiny, kteří si dosud nenašli čas nastudovat si místo sovětských bolševických hesel skutečnou historii svou a svých předků, protože v podvědomém tušení nestojí o poznání, že skutečné ohrožení a škoda přicházely na Ukrajinu téměř vždy z východu, nebo severovýchodu. Aby hledání podpory na západě mělo šanci, musí být hledači ti, kteří tam mají kontakty, styky a ví, jak na to. A k tomu jsou naturalizovaní reemigranti dobrou volbou. Navíc jsou schopni vládě dělat něco, jako "průvodce mladé ženy po vlastním osudu. Což je d

0/0
13.12.2014 13:30

J. Křivan

Re: Ukrajina se jako skutečně samostatný stát teprve rodí.

Reemigrant je jenom jedem. Jak vidím, tak pro Vás Kožený a Bakala byla dobrá volba.

0/0
13.12.2014 14:37

J. Křivan

Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

V poslední době řada našich představitelů mluví s despektem o finlandizaci, skoro jako o protektorátu Čechy a Morava a tak vlastně nepřímo Finy uráží. Přitom právě Finové se zbraní v ruce si obhájili svůj stát s 5 miliony obyvatel před většími sousedy, napřed Švédskem, později Sovětským svazem. Získali si tím u nich respekt a uznání. Svojí samostatnost tak nezískali laciným kam vítr tam plášť. Navíc měli tolik rozumu, že za státní jazyk uznali mimo finštiny i švédštinu (vážně se uvažovalo i o ruštině). Období, od roku 1947, kterému někteří říkají finlandizace, bylo pro Finsko dobou neobvyklého rozkvětu. Země, kterou původně živil rybolov, pastevectví a zemědělstvi se stala výrazně průmyslovou. Jako jeden z příkladů může posloužit původně finská firma Nokia. Stejně jako Švýcarsko využilo svého postavení v Evropě, Finové obdobně využili svojí pozici na hranici mezi dvěma světy.

Právě proto finlandizace může být inspirací nejen pro Ukrajinu.

0/0
13.12.2014 11:58

Re: Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

Pane Křivane, je vidět, že jste vůbec nepochopil co bylo podstatou finlandizace. Nejenom, že Finsko bylo SSSR porobeno, přišlo o obrovskou část území a muselo na svém území strpět silný ruský vojenský kontingent. Nemohlo po celou dobu až do rozpadu SSSR svobodně rozhodnout fakticky nic. Že v té době došlo ve Finsku v některých oborech k rozvoji a též k nárůstu životní úrovně? No to je přece pochopitelné. Rusové dovolili Finům na zbytku neobsazeného území provozovat svobodný kapitalismus. Proč? no přece proto, že Finsko tím mohlo být tím produktovodem, kterým do SSSR proudila špičková západní technika, špičkové západní technologie a mnozí Finové technicky šéfovali fabrikám na špičkovou technologii, pracujícím především pro potřeby armády. Ale šťastní z toho nebyli, vnímali a vnímají to dodnes, jako porobu a při první příležitosti se zařídili po svém. To, je to, co byste spolu se Zemanem přál Ukrajincům, zvláště těm, kteří ještě před 70. lety žili a byli součástí Litvy, Polska, ČSR a

0/0
13.12.2014 13:41

J. Křivan

pane Gabrieli Ukrajině přeji jen to nejlepší

Co přejete Ukrajincům Vy. Víc než 50% rusky jazyčného obyvatelstva nemá jistotu, že zůstanou plnohodnotnými občany. Pravdu máte, že Ukrajina jako stát se rodí, jenže už skoro 100 let. Kolik lidí asi ještě násilně zahyne než se zjistí, že jde možná o falešné těhotenství. Za posledních 20 let místo svébytné Ukrajiny existuje území rozparcelované jednotlivými klany, kde vládnou oligarchové. Válčí mezi sebou a využívají Rusko a EU jako zástěrku. Situace mentálně představuje středověk v Evropě. Už tím, že jste Ukrajince rozdělil na ty "kteří ještě před 70. lety žili a byli součástí Litvy, Polska, ČSR" jste de facto Ukrajinu v dnešních hranicích pohřbil.

PS kdy jste naposledy mluvil bezprostředně s nějakým Finem? Jestli si myslíte, že Finové jsou šťastní z toho jak postupně chudnou, pak jde z Vaší strany o zidealizovaný pohled na svět. Jako příklad, ta Nokia původně špičková finská fabrika, později globalizovaná, nyní v úpadku, cenu už má jenom to logo.

http://www.blisty.cz/art/74457.html

0/0
13.12.2014 14:30

Re: pane Gabrieli Ukrajině přeji jen to nejlepší

Také neustále se oběvují důkazy, že za ruské okupace se češi měli mnohem lepší než dnes.

0/0
17.12.2014 3:36

Re: Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

Pane Skřivánku je marné ... Přemýšlím o myšlení některých našich lidí a stále se ptám co je toho příčinou? Nechci dělat urychlené závěry. Naši jednoduší pravičáci vše šmahem svalují na komunisty. Já v řadě jednání našich lidí /např špatný vztah ke státu / vidím i 300 let pod Habsburky. U lidí typu p. Gabriel vidím to že on je přeci zásadový , dvacet let žil v přesvědčení že zdrojem všeho zla je Rusko tak on teď na stará kolena nemůže připustit , že dnes Rusko nemusí být zdrojem všeho zla. Mít jasné přátele a jasné nepřátele je hezký stav ducha, to se hezky žije, ne? Dobře ale víte, že v životě je to trochu jinak i dobrý přítel může mít slabou chvilku a ten nepřítel se někdy také může zachovat velkoryse. A jak se potom na ně dívat? Bolševici a pravičáci musí být ve svých postojích nekompromisní. Miluji Mika Waltari od jeho myšlení jsem o Finsku lecos pochopil. Pan Gabriel to ví, ale lépe než já.

0/0
13.12.2014 14:37

J. Křivan

Re: Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

Pane Cermane, přehrál jste si to video z doněckého letiště, na kterém se setkali pod patronací OBSE velitelé znepřátelených oddílů bojující o letištěi? Za Kyjev velitel s přezdívkou Kupol a za odštěpenecký Doněck velitel s přezdívkou Motorola. Překvapující byl jejich věcný rozhovor, ze kterého nečišela předpokládaná nenávist, jenom těžko postižitelný smutek. Vytvářeli dojem, že by se bez svých nadřízených politiků dokázali rychle dohodnout. Skoro víc mne zaujala slova Kupola, protože na rozdíl od připraveného Motoroly ho rozhovor zaskočil a musel reagovat bezprostředně.

Výsledek z dnešního dne.

Ukrajinské media napřed totožnost ukrajinského velitele úplně popřela a potom uctívaného velitele kyborgů (oslavná ukrajinská přezdívka pro ukrajinské obránce letiště) mediálně zostudila mimo jiné za to, že si na rozloučenou s Motorolou podali ruce.

Kdyby nešlo o život, tak to nemělo chybu.

0/0
13.12.2014 20:19

Pane Skřivánku děkuji přehrál, nerozumím tak dobře

ruštině takže děkuji za upřesnění. To že vojáci obou stran jsou rozumnější než politici ukázal přeci Krym. Pamatujete se přeci na ty různé dost vypjaté situace když se proukrajinské jednotky vzdávali. Stačil jeden magor a bylo mrtvých jak máku. Patrně ve všech zemích, tím myslím i nás je většina politiků sociopati odtržení od reality. Pomlouvání Finska od některých diskutérů nechápu. Kdyby to šlo zařídit , armády by měli být sestaveny jen z těch válečných štváčů a ti ať se mezi sebou vybijí. Tím by se lidský genofond ozdravil.

0/0
13.12.2014 20:36
Foto

V.Hricák

Jestli mohu přidat svou trochu do mlýna

Ona neutralita ,jak nám dokazují mnohé příklady,v drtivé většině nabízí víc kladů,než záporů. Podívejte se na sousední Rakousko. Neznalí mluví o ekonomickém zázraku, ale málokdo už ví, že se za ním skrýval čilý obchod.Rakušané od nás kupovali snad všechno, co pro ně mělo cenu.Uhlí,písek,kámen,papír,dřevo,...A všechno za zlomkovou cenu.Jeden příklad za všechny.V druhé polovině osmdesátých let stála v ČSSR smrková kulatina 300-400 Kč.Rakušané nám za ní platili tu samou hodnotu v šilinkách.Na jejich trhu za ní už ale dostávali třikrát tolik.A rozhodně nebrali všechno!Za ty peníze si vybírali jen to nejlepší.To se to podniká s minimálně stoprocentním ziskem!To se to vyrábějí ekonomické zázraky.Ukrajina je obilnicí Evropy a navíc jde přes ní nejvíc transitů mezi Ruskem a Evropou.Méně politiky více práce,méně zlodějů a více fachmanů a za deset, patnáct let ba nám i rusům ukázali záda.A bez EU,po které bude beztak do deseti let veta, i bez NATO, které stejně nikomu zatím nepomohlo.

0/0
14.12.2014 7:15

Díky pane Hricáku, to jsou ty historické

paradoxy. Rakousko se o svoji pozici ničím nezasloužilo pouze mělo větší štěstí. Rusové se ho vzdali protože to nebyl tankový terén k útoku na Francii. Kdyby Rakousko byla rovina byli by v područí Ruska jako my. Toto je štěstí Rakouska. Pracoval jsem u rakouské firmy tak znám myšlení Rakušáků dost dobře. Teď se mnoha lidí hodně dotknu možná i Vás pane hricáku ale přemýšlejte o tom. Dvě velká něštěstí našich dějin jsou výdávána za největší osobnosti. Byli to Masaryk a Havel. Oba si mysleli že pro národ dělají to nejlepší a činnost obou národ poškodila nejvíce. Rozbytí Rakousko -Uherska je tragédie Evropy. Havlova nesmyslná orientace orientace taktéž. Za oběma stojí Pražská adresa Tržiště 365/15. Asi jste perplex pane Hricáku, ale přečtěte si jak pomlouvá Finsko Šiklová v půlnočním rozhovoru:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sociolozka-Siklova-dala-najevo-co-ji-vadi-na-Zemanovi-Zminila-se-i-o-Havlovi-a-Babisovi-350062

Začínám Havlisti stále více nesnášet. Asi je to smutn

0/0
14.12.2014 7:38

J. Křivan

Re: Díky pane Hricáku, to jsou ty historické

Pane Cermane pozor, když jsem zjistil. co se nachází na uvedené adrese nedivil bych se, že už jste byl zaměřen velikým bratrem. Nejspíš Vám mezi kopřivami bude růst i něco jiného.

A tak pro odlehčení. Při dostavbě jednoho nejmenovaného velvyslanectví se dohlížející diplomat ptá místního stavitele co používají za materiál. Stavitel odpoví no přeci mikrobeton. Déle chápající diplomat se ptá a co to je? No přeci napůl beton a na půl mikrofony.

S panem Hirčákem souhlas. Jenže ten pytel blech, který se jmenuje Ukrajina nikdo neuhlídá. I kamioňáci Ukrajinu radši objedou přes Bělorusko.

PS článek jsem si přečetl. Zase jedna co ohýbá historii.

0/0
14.12.2014 10:36

J. Křivan

Re: Jestli mohu přidat svou trochu do mlýna

Kupovali od nás i tu naftu, kterou jsme dostávali z východu za hubičku.

0/0
14.12.2014 10:10

Některé státy se chovají chytře nekteré

si hrají na hrdiny a chovají se tupě. Mám pořekadlo : " Zbytečných hrdinů jsou plné hřbitovy". Rakušáci se od roku 56 chovali a chovají maximálně pragmaticky a přinášelo jim to a přináší maximální prospěch. Nemají snahu si hrát na pupek světa jako naši Havlisti. Kdo byl Kurt Waldheim?

0/0
14.12.2014 13:05

J. Křivan

Re: Některé státy se chovají chytře nekteré

Pane Cermane, to záleží v jakém období.

0/0
14.12.2014 15:13

Re: Některé státy se chovají chytře nekteré

Rakušáci jsou vyčůraní jak neví co . Na politiku kašlou a jen obchodují. Např Strabag

http://www.strabag.cz/databases/internet/_public/content.nsf/web/CZ-STRABAGCZ.CZ-MEDIA-TISK-2010-STRABAG%20SE%20POSILUJE%20SV%C3%89%20OBCHODY%20V%20RUSKU

0/0
14.12.2014 15:31

J. Křivan

Re: Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

Dnes takhe u svých dopadl i Motorola. Ti co neválčí tlačí na pilu.

0/0
14.12.2014 18:04
Foto

a zase proputinovská propaganda

Ukrajinský rozklad a marasmus je výsledkem desetiletého budování mocenské struktury oligarchů s trvalou podporou z Ruska. A článek je proruská propaganda. Autor nezapomene rýpnout do Gruzie a naznačit, že se stala vazalem USA. A že boj proti korupci je vlastně jen záminka USA pro ovládnutí Ukrajiny a Gruzie. No bude asi z Moskvy pochválen. Třeba i pozván na nějaké další setkání kde ho továrišči poplácají s obdivem po zádech. Co čekat od autora, který se pyšní tím, že "je autorem knihy o Vladimíru Putinovi, se kterým se jako člen prestižního ruského diskusního fóra Klub Valdaj setkal osobně." Zajímavé by bylo, kdyby pan Stier uvedl, co dělal před rokem 1989.

0/0
13.12.2014 11:01
Foto

Pavel Šefl

Re: a zase proputinovská propaganda

Pane Novotný, co kdybyste místo ideologického nálepkování zkusil použít nějaké argumenty založené na faktech a znalosti souvislostí. Většina diskutujících se tady o to snaží... tedy těch, kteří na to mají.

0/0
13.12.2014 12:42

J. Křivan

Re: a zase proputinovská propaganda

Pane Novotný, a proto má tolik oligarchů izraelské občanství?

PS. Pan Stier je Maďar a ČP nejspíš s jeho souhlasem články přetiskuje. Jeho články na ČP ale určitě patří.

0/0
13.12.2014 14:34
Foto

V.Hricák

Rád bych se pletl,

ale myslím si, že Ukrajincům současná, ani žádná další vláda nepomůže. Juščenko byl zloděj. Tymošenková ještě větší. Janukovič kradl jako straka. Jak asi přišli ke svým majetkům Porošenko s Jaceňukem? Myslí si snad někdo, že si ho nastřádali hřivnu po hřivně? Systém politických stran na Ukrajině probíhá tak, že si kmotr- oligarcha založí svou stranu a jejím prostřednictvím ovládá dění v zemi. O jednu generaci tak Ukrajinci předstihli Čechy.Zatímco u nás kmotři uplácejí politiky, na Ukrajině si kmotři rozdělují rovnou ministerské židle. Ukrajina tak stojí před státním bankrotem. Západ nemá na naplnění soukromých účtů místních bossů peníze a až na prosté lidi dolehne zima a hlad, začnou ti samí, kteří Putina zatracovali, Putina velebit. Z mého pohledu je to nejpravděpodobnější scénář následujícího půl roku. Žádný demokratický mechanismus není schopen odstavit od koryt zaháčkované zloděje.

0/0
13.12.2014 6:12

Re: Rád bych se pletl,

No, nevím. Možná krátkodobě. Putin postupuje podle Čečenského scénáře. Ale v Čečně i jinde, kde takto postupoval, to drží jenom na bodáku. Je otázkou, kdy se to na něj zřítí.

0/0
13.12.2014 13:46

J. Křivan

takhle dnes končí válka o letíště v Doněcku

Pane Cermane, takhle vypadá válka z blízka. Za smutnou pozornost stojí, že oba velitelé mluví rusky.

https://www.youtube.com/watch?v=HV7YLkGvRZk

0/0
12.12.2014 21:58

Zajímavý popis tamní situace dnes po volbách.

Lidé jsou ochotni snést útrapy spojené s vyčerpávajícím konfliktem na Donbasu s Kremlem, ale požadují od vlády pracovitost, čestnost a poctivost. Zásadně jsou proti tomu, aby ve vládě zůstaly nějaké metastáze politického vlivu oligarchů, protože ti jsou zhoubným rakovinovým nádorem Ukrajiny. I u nás pořádně nevíme zda nynější vláda se oprostila vlivu některých "kmotříčků." Teď skutečně Kyjev potřebuje trochu klidu na očistu všech složek státní správy atd. Dopřeje Kyjevu nějaký čas Kreml?

0/0
12.12.2014 16:57

J. Křivan

Re: Zajímavý popis tamní situace dnes po volbách.

Pane Řečku, kdo to je Kyjev?

0/0
12.12.2014 17:18

J. Poděbradský

Re: Zajímavý popis tamní situace dnes po volbách.

Kdože to poskakoval před rokem na Majdanu? Putin?? Ne! Od senilniho dědka z černého vršku až po špičky EU , a USA...se mohli přetrhnout kecama o demokracii, lidskych pravech, podpoře a fůrou prachů, jen když se nezákoně svrhl řádně a demokraticky zvolený prezident

0/0
12.12.2014 17:56