130 let

Diskuze

Pomůže Kyjevu „cizinecká legie“ v nové vládě?

Ve chvíli, kdy suverenitu Ukrajiny oslabuje geopolitická konfrontace i čím dál zoufalejší finanční situace, tři ekonomické resorty ukrajinské vlády řídí naturalizovaní cizinci. Jak daleko dojde Ukrajina po gruzínské cestě? Ptá se Gábor Stier.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Poděbradský

14. 12. 2014 21:25
nazi

jednou se takhle na ukrajinském náměstí Nezávislosti shromáždili... Velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina...

...a obvinili Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

0 0
možnosti

Tatana

14. 12. 2014 11:13
Jdou po stezce vyšlapané

Kavanem, Lanským, Švejnarem - je vidět, že na Ukraině je co získat...

Jak pravil Čapek - lezeme, lezeme, třeba je před námi míň slimáků a víc kapustičky.......

0 0
možnosti

V49l35a35d89i84m39i77r 67P

13. 12. 2014 21:44
Jo, jo, už je to tak

Po Gruzii a pobaltských zemích se další bývalá republika SSSR rozhodla raději po nekritické vazalství vůči Washingtonu než pro bratrské objetí Moskvy. Čímpak to asi bude?

0 0
možnosti

J. Křivan

13. 12. 2014 22:36
pane P.

když ptáčka lapají...

0 0
možnosti

13. 12. 2014 13:30
Ukrajina se jako skutečně samostatný stát teprve rodí.

A při tom zrodu se při složité a dramatické vlastní historii i složité geopolitické situaci potřebuje pomoc z venku. Při hledání má jenom dvě možnosti. Vypravit se na východ, kde je to poměrně jednoduché. Odevzdá suverenitu a faktickou samostatnost a stane se poslušným vazalem s mírným pokrokem v mezích zákona a zájmů Ruska. Nebo se vydá na západ, kde kromě verbální podpory zatím na Ukrajinu velice nic nečeká. Krom toho bude muset překonávat tvrdý odpor těch obyvatel Ukrajiny, kteří si dosud nenašli čas nastudovat si místo sovětských bolševických hesel skutečnou historii svou a svých předků, protože v podvědomém tušení nestojí o poznání, že skutečné ohrožení a škoda přicházely na Ukrajinu téměř vždy z východu, nebo severovýchodu. Aby hledání podpory na západě mělo šanci, musí být hledači ti, kteří tam mají kontakty, styky a ví, jak na to. A k tomu jsou naturalizovaní reemigranti dobrou volbou. Navíc jsou schopni vládě dělat něco, jako "průvodce mladé ženy po vlastním osudu. Což je d

0 0
možnosti

J. Křivan

13. 12. 2014 14:37
Re: Ukrajina se jako skutečně samostatný stát teprve rodí.

Reemigrant je jenom jedem. Jak vidím, tak pro Vás Kožený a Bakala byla dobrá volba.

0 0
možnosti

J. Křivan

13. 12. 2014 11:58
Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

V poslední době řada našich představitelů mluví s despektem o finlandizaci, skoro jako o protektorátu Čechy a Morava a tak vlastně nepřímo Finy uráží. Přitom právě Finové se zbraní v ruce si obhájili svůj stát s 5 miliony obyvatel před většími sousedy, napřed Švédskem, později Sovětským svazem. Získali si tím u nich respekt a uznání. Svojí samostatnost tak nezískali laciným kam vítr tam plášť. Navíc měli tolik rozumu, že za státní jazyk uznali mimo finštiny i švédštinu (vážně se uvažovalo i o ruštině). Období, od roku 1947, kterému někteří říkají finlandizace, bylo pro Finsko dobou neobvyklého rozkvětu. Země, kterou původně živil rybolov, pastevectví a zemědělstvi se stala výrazně průmyslovou. Jako jeden z příkladů může posloužit původně finská firma Nokia. Stejně jako Švýcarsko využilo svého postavení v Evropě, Finové obdobně využili svojí pozici na hranici mezi dvěma světy.

Právě proto finlandizace může být inspirací nejen pro Ukrajinu.

0 0
možnosti

13. 12. 2014 13:41
Re: Finlandizace a Ukrajina obhajoba Miloše Zemana

Pane Křivane, je vidět, že jste vůbec nepochopil co bylo podstatou finlandizace. Nejenom, že Finsko bylo SSSR porobeno, přišlo o obrovskou část území a muselo na svém území strpět silný ruský vojenský kontingent. Nemohlo po celou dobu až do rozpadu SSSR svobodně rozhodnout fakticky nic. Že v té době došlo ve Finsku v některých oborech k rozvoji a též k nárůstu životní úrovně? No to je přece pochopitelné. Rusové dovolili Finům na zbytku neobsazeného území provozovat svobodný kapitalismus. Proč? no přece proto, že Finsko tím mohlo být tím produktovodem, kterým do SSSR proudila špičková západní technika, špičkové západní technologie a mnozí Finové technicky šéfovali fabrikám na špičkovou technologii, pracujícím především pro potřeby armády. Ale šťastní z toho nebyli, vnímali a vnímají to dodnes, jako porobu a při první příležitosti se zařídili po svém. To, je to, co byste spolu se Zemanem přál Ukrajincům, zvláště těm, kteří ještě před 70. lety žili a byli součástí Litvy, Polska, ČSR a

0 0
možnosti

13. 12. 2014 11:01
a zase proputinovská propaganda

Ukrajinský rozklad a marasmus je výsledkem desetiletého budování mocenské struktury oligarchů s trvalou podporou z Ruska. A článek je proruská propaganda. Autor nezapomene rýpnout do Gruzie a naznačit, že se stala vazalem USA. A že boj proti korupci je vlastně jen záminka USA pro ovládnutí Ukrajiny a Gruzie. No bude asi z Moskvy pochválen. Třeba i pozván na nějaké další setkání kde ho továrišči poplácají s obdivem po zádech. Co čekat od autora, který se pyšní tím, že "je autorem knihy o Vladimíru Putinovi, se kterým se jako člen prestižního ruského diskusního fóra Klub Valdaj setkal osobně." Zajímavé by bylo, kdyby pan Stier uvedl, co dělal před rokem 1989.

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

13. 12. 2014 12:42
Re: a zase proputinovská propaganda

Pane Novotný, co kdybyste místo ideologického nálepkování zkusil použít nějaké argumenty založené na faktech a znalosti souvislostí. Většina diskutujících se tady o to snaží... tedy těch, kteří na to mají.

0 0
možnosti

V.Hricák

13. 12. 2014 6:12
Rád bych se pletl,

ale myslím si, že Ukrajincům současná, ani žádná další vláda nepomůže. Juščenko byl zloděj. Tymošenková ještě větší. Janukovič kradl jako straka. Jak asi přišli ke svým majetkům Porošenko s Jaceňukem? Myslí si snad někdo, že si ho nastřádali hřivnu po hřivně? Systém politických stran na Ukrajině probíhá tak, že si kmotr- oligarcha založí svou stranu a jejím prostřednictvím ovládá dění v zemi. O jednu generaci tak Ukrajinci předstihli Čechy.Zatímco u nás kmotři uplácejí politiky, na Ukrajině si kmotři rozdělují rovnou ministerské židle. Ukrajina tak stojí před státním bankrotem. Západ nemá na naplnění soukromých účtů místních bossů peníze a až na prosté lidi dolehne zima a hlad, začnou ti samí, kteří Putina zatracovali, Putina velebit. Z mého pohledu je to nejpravděpodobnější scénář následujícího půl roku. Žádný demokratický mechanismus není schopen odstavit od koryt zaháčkované zloděje.

0 0
možnosti

13. 12. 2014 13:46
Re: Rád bych se pletl,

No, nevím. Možná krátkodobě. Putin postupuje podle Čečenského scénáře. Ale v Čečně i jinde, kde takto postupoval, to drží jenom na bodáku. Je otázkou, kdy se to na něj zřítí.

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 12. 2014 21:58
takhle dnes končí válka o letíště v Doněcku

Pane Cermane, takhle vypadá válka z blízka. Za smutnou pozornost stojí, že oba velitelé mluví rusky.

https://www.youtube.com/watch?v=HV7YLkGvRZk

0 0
možnosti

12. 12. 2014 16:57
Zajímavý popis tamní situace dnes po volbách.

Lidé jsou ochotni snést útrapy spojené s vyčerpávajícím konfliktem na Donbasu s Kremlem, ale požadují od vlády pracovitost, čestnost a poctivost. Zásadně jsou proti tomu, aby ve vládě zůstaly nějaké metastáze politického vlivu oligarchů, protože ti jsou zhoubným rakovinovým nádorem Ukrajiny. I u nás pořádně nevíme zda nynější vláda se oprostila vlivu některých "kmotříčků." Teď skutečně Kyjev potřebuje trochu klidu na očistu všech složek státní správy atd. Dopřeje Kyjevu nějaký čas Kreml?

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 12. 2014 17:18
Re: Zajímavý popis tamní situace dnes po volbách.

Pane Řečku, kdo to je Kyjev?

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 12. 2014 14:55
tak to chodí na Ukrajině

Předseda ukrajinské vlády Jaceňuk musel první zasedání vlády vést v ruštině, protože někteří ministři - cizinci, kteří dostali před svým jmenováním ukrajinské občanství neumí ukrajinsky. Napřed zkusil americkou angličtinu, tu zase nezvládali všichni ukrajinští ministři.

PS Následně gruzínský exprezident Saakašvili pochválil Ukrajinu, za to, že má dva státní jazyky. Údajně ukrajinsky neumí právě ministr Gruzínec.

0 0
možnosti