Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Potratová pilulka není antikoncepce

  9:12
Zuzana Čepická Líbalová, vedoucí lékařka gynekologicko-porodnické ambulance Levret v Praze, v rozhovoru o potratové pilulce říká: „V Česku se po této pilulce dlouho volalo a všichni možnost jejího uvedení do praxe brali jako přínos, rozšíření možností volby pro ženu. Je to ale interrupce jako každá jiná.“

Zuzana Čepická Líbalová, vedoucí lékařka gynekologicko-porodnické ambulance Levret v Praze. foto: Richard CortésČeská pozice

Ženy si vybojovaly demokracii, zakládají si na tom, aby se samy mohly rozhodnout, a je dobře, že je jim to umožněno, říká o potratové pilulce gynekoložka Zuzana Čepická Líbalová. Podle ní je však její použití interrupcí, jejíž není stoupenkyní. V rozhovoru pak dodává: „Interrupce měly být nahrazeny antikoncepcí, stejně jako kdysi interrupce nahradily vraždění novorozenců.“

Žena a interrupce.

ČESKÁ POZICE: Doporučujete jako gynekoložka potratovou pilulku?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Není to o doporučení. V Česku se po této pilulce dlouho volalo a všichni možnost jejího uvedení do praxe brali jako přínos, rozšíření možností volby pro ženu. Je to ale interrupce jako každá jiná, byť jinak provedená. Nesmíme to zaměňovat s antikoncepcí. Má své výhody i nevýhody.

Jak potratová pilulka, tak chirurgický zákrok s sebou nesou riziko – možnost, že po jejich provedení zbudou zbytky embryonální tkáně, popřípadě placenty, což přináší komplikace, jako je krvácení

Pokud si žena zvolí pilulku, přijde párkrát do gynekologické ambulance, jinak ale všechno absolvuje doma. Nemusí podstoupit chirurgický zákrok. Tento tradiční zákrok je jednodušší v tom, že se děje v jedné fázi, v jednom momentu, a žena už nemusí v drtivé většině případů na kontrolu. Jak potratová pilulka, tak chirurgický zákrok s sebou nesou riziko – možnost, že po jejich provedení zbudou zbytky embryonální tkáně, popřípadě placenty, což přináší komplikace, jako je krvácení.

ČESKÁ POZICE: Hodí se pro některé ženy jedna metoda více než druhá?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Měli bychom být demokratičtí a přistupovat k tomu na základě preference samotné ženy.

ČESKÁ POZICE: Přichází za vámi žena–pacientka, která se ptá: nevím, jaký zákrok podstoupit, slyšela jsem o pilulce, co byste doporučila?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Jistě, chodí. Já ale nic nedoporučuji, jen vysvětlím oba způsoby úkonů. Vybrat si musí žena. Vybojovaly jsme si demokracii, zakládáme si na tom, abychom se samy mohly rozhodnout, a myslím, že je dobře, že nám to je umožněno. Tím spíš, že z odborného hlediska je velmi málo situací, kdy je vhodné preferovat tu či onu metodu.

ČESKÁ POZICE: Jaký je u vašich pacientek poměr mezi pilulkou a chirurgickým zákrokem?

Já nic nedoporučuji, jen vysvětlím oba způsoby úkonů. Vybrat si musí žena.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Když se pilulka zavedla, byl obrovský boom; pacientky se po ní pídily. Teď se mi zdá, že je to zhruba půl na půl.

ČESKÁ POZICE: Co byste řekla na tvrzení, že je příliš snadné vzít si pilulku? Že jde o příliš vážnou věc, aby se řešila pilulkou.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Zase tak snadné to není. Musíte strávit několik hodin v čekárnách gynekologických ambulancí, spolknout pilulky, dojít na kontrolu, mít bolesti v podbřišku, a nemusí vám být dobře od žaludku. Někdo to snáší skvěle, někdo má komplikací víc. Nesnadné, a to nejhorší, je ale samotné rozhodnutí podstoupit interrupci. Na tom pilulka nic nezměnila.

ČESKÁ POZICE: Máte určitě zpětnou vazbu od pacientek, které potrat pilulkou prodělaly. Byly spokojené, nebo to podle nich nebyl dobrý nápad?

Žena ví, do čeho jde, a jakmile se rozhodne pro jednu z variant, akceptuje celý proces. O nějakých reklamacích vesměs není řeč.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Vyplývá to už z principu demokratičnosti pacientčina rozhodnutí – já vím, že to zní divně, přesto je to tak. Žena přece ví, do čeho jde, a jakmile se rozhodne pro jednu z variant, akceptuje celý proces. O nějakých reklamacích vesměs není řeč. Určitá nespokojenost se občas může objevit v souvislosti s podceněním avizovaného průběhu zákroku. A to bez ohledu na zvolenou metodu.

ČESKÁ POZICE: Považujete za pokrok, že zákonodárce dal pilulce zelenou?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Určitě. Je to výhodné i pro pacientky. Jsou třeba pacientky, které hůř snáší anestezii, pro ně je taková věc nedocenitelná.

ČESKÁ POZICE: Mohla by se potratová pilulka aplikovat doma, a ne v ambulanci? Žena by si ji vyzvedla a doma spolkla, a kvůli případným komplikacím by byla pod dohledem lékaře například přes Skype.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: To by bylo krásné, ale tak daleko bohužel naše legislativa ještě není. Udělali jsme velký krok, ale ne zas tak velký…

ČESKÁ POZICE: Byl by to ale krok vpřed?

Při zákrocích dbám na dvě věci: aby to bylo pro tělo bezpečné a aby to vyřešilo situaci

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: To je otázka – dle mého názoru ano. Byly doby, kdy postkoitální pilulka byla na recept, a bylo to přísně hlídané, teď je volně v prodeji. A je to jen dobře. Při zákrocích dbám na dvě věci: aby to bylo pro tělo bezpečné a aby to vyřešilo situaci.

ČESKÁ POZICE: Asi myslíte, aby to bylo bezpečné pro ženu, ne pro potenciální dítě.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: To je filozofická otázka. Třeba podle Tomáše Akvinského do dvacátého týdne dítě – myšlen plod – nemá duši a můžete cokoli. Pokud to budete hodnotit podle ultrazvukových nálezů, miminko se pohybuje nikoli ve dvacátém týdnu, ale už v pátém až sedmém vidíte projevy vitality plodu, takže je to živý tvoreček.

Český zákon umělé přerušení těhotenství připouští. Pokud žena chce této právní normy využít, měla bych jí jako lékařka pomoci zvolit bezpečnou metodu a rozhodně není na místě její rozhodnutí soudit.

V každém případě český zákon umělé přerušení těhotenství připouští. Pokud žena chce této právní normy využít, měla bych jí jako lékařka pomoci zvolit bezpečnou metodu a rozhodně není na místě její rozhodnutí soudit. A to nejsem stoupenec interrupcí. Jenže jako gynekoložka bych věci měla řešit z lékařského a přísně somatického hlediska, a musím akceptovat, že jde o nechtěné těhotenství a nechtěné dítě by nemuselo mít ideální osud.

Proto musím zařídit, aby se nějakým způsobem těhotenství ukončilo včas co nejšetrnější cestou a aby to zdravotně nepoškodilo matku, přestože nejsem stoupenec interrupcí. Myslím, že by interrupce měly být nahrazeny antikoncepcí, stejně jako kdysi interrupce nahradily vraždění novorozenců.

ČESKÁ POZICE: V debatě o potratové pilulce někteří její odpůrci argumentovali, že se jejím zavedením počet potratů zvýší; že to bude lehčí. Stalo se to?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Nárůst – a teď možná řeknu překvapivou věc – jistý je. Alespoň v mé ambulanci. Neznám ale statistiky, a proto nedokážu říct přesné číslo. Jenže s potratovou pilulkou to nemá nic společného.

ČESKÁ POZICE: A s čím?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Dnes je mezi ženami patrná tendence neužívat žádné hormony. Souvisí to s kultem žít co nejzdravěji. Mají představu, že každý hormon jim strašlivě uškodí. Je podivuhodné, že nikdo už třeba nehledí na to, že během těhotenství je tělo exponované vysokým dávkám jak estrogenů, tak gestagenů, že antikoncepční pilulka je oproti tomu úplná lapálie.

Dnes je mezi ženami patrná tendence neužívat žádné hormony. Souvisí to s kultem žít co nejzdravěji.

Navíc je těhotenství pro ženy považované za fyziologicky nejpřirozenější a naše vaječníky jsou během něho právě vysokou produkcí hormonů utlumené. Antikoncepční pilulka je de facto analogií, vytváří v ženině těle analogickou situaci těhotenství. Žena má permanentně utlumené vaječníky. Nevytváří tak hormonální antikoncepce celému tomu „zdravému“ kultu navzdory fyziologicky nejpřirozenější prostředí?

ČESKÁ POZICE: „Přirozené“ ženy tedy žijí „nepřirozeně“?

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Moment, kdy žena menstruuje, není nejfyziologičtější stav. To je špatně – tak to příroda nezařídila. My ženy nemáme menstruovat. Máme menstruovat jednou, maximálně, a při první ovulaci hned otěhotnět, a pak dlouho kojit; takhle to bývalo v dávných „přirozených“ časech. A všimněte si třeba situace v domorodých kmenech: ženy začnou rodit velmi mladinké, náctileté, a přestanou, když už to nejde.

My ženy nemáme menstruovat. Máme menstruovat jednou, maximálně, a při první ovulaci hned otěhotnět, a pak dlouho kojit; takhle to bývalo v dávných „přirozených“ časech.

Takže pokud se žena chce vracet k přirozenosti, musí se tohoto domáhat. Přijde mi, že často, když se domáháme „přirozenosti“, spíše se dovoláváme umělých konstrukcí. Někdy se ženy chovají velmi šamansky, iracionálně, nevěnují se podstatě.

ČESKÁ POZICE: Není občas zdravotní obava na místě, odhlédneme-li od „přirozenosti“? Třeba Diane-35 byla ve Francii zakázána, ale v Česku podle mne nikoli. Jsme chytřejší než Francouzi, nebo obráceně? Tím narážím spíš na farmacii než na hormonální antikoncepci.

ČEPICKÁ LÍBALOVÁ: Z odborného hlediska je všeobecně přijímáno, že příznivé účinky antikoncepčních pilulek – například celoživotní pokles rizika rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva – jednoznačně převyšují jejich rizika, třeba nejčastěji prezentovaný mírný vzestup hluboké žilní trombózy.

Diane-35 sama není přípravek pro průměrnou ženu, pro obvyklou pacientku. Je určen pro ženy, které kromě antikoncepce potřebují léčbu některých nemocí, především závažných forem akné. Není prokázáno, že Diane-35 je rizikovější než jiné pilulky a výsledky studií nejsou vůbec jednoznačné.

Z odborného hlediska je všeobecně přijímáno, že příznivé účinky antikoncepčních pilulek jednoznačně převyšují jejich rizika

Zde jsme – a vlastně velká většina světa – rozhodně chytřejší než Francouzi, protože necháváme na ženách samých, zda je pro ně důležitější vymizení akné nebo problematicky hodnocený vzestup hluboké žilní trombózy, která může být navíc potencována mnoha dalšími neantikoncepčními faktory.

Teď ale nemluvíme o příliš frekventované pilulce. Dnes je jich k dispozici řada, s různým složením, s jinými výhodami a menšími riziky. A nemusíme mluvit jen o pilulkách. Dnes stoupá obliba hormonálních nitroděložních tělísek, ale samozřejmě jsou i moderní tělíska nehormonální.

Zuzana Čepická Líbalová

  • Vedoucí lékařka gynekologicko-porodnické ambulance Levret v Praze.
  • Sekundární lékařka Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.
  • Předsedkyně Sekce infekčních nemocí v gynekologii a porodnictví.
  • Stoupenkyně psychosomatické medicíny (a také hnutí „6000 kroků“).