Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

PPF oznámila, že je připravena převzít vedení Sazky a finančně ji ihned stabilizovat

  15:24

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek podal vlastní insolvenční návrh. Sazka i nadále láká na květnový Super Jackpot.

Jen pro otrlé? Sazka stále láká sázející na Super Jackpot ve Sportce. Otázka je, zda si budou mít optimisté kde si vsadit. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Mluvčí skupiny PPF Milan Tománek oficálně oznámil, že PPF je připravena ujmout se vedení Sazky. „Skupina PPF oznamuje, že od Radovana Vítka převzala věřitelskou pozici za společností Sazka, a.s. Současně PPF potvrzuje, že své kroky koordinuje s dalšími věřiteli, zejména se skupinou KKCG,“ uvedla PPF ve své tiskové zprávě. Kellnerova finanční skupina je podle prohlášení připravena okamžitě finanční situaci Sazky stabilizovat.

Skupina KKCG vzápětí potvrdila, že je se skupinou PPF domluvena na dalším společném postupu. „Skupina KKCG je společně se skupinou PPF, a po dohodě s dalšími věřiteli, připravena uskutečnit v rámci reorganizace v insolvenčním řízení kroky, které povedou k záchraně loterijní společnosti, jejímu dalšímu rozvoji a významné podpoře českému sportu,“ uvedla KKCG v tiskovém prohlášení.

Možná nejpřekvapivější je reakce Sazky, která prohlásila, že „pokračuje v plné míře ve své loterijní činnosti a vyplácení výher. Zároveň začnou vyjednávání o obnovení pozastavených neloterijních činností, tedy např. spolupráce s mobilními operátory.“ To by znamenalo, že Sazka 1) má a měla na vyplacení stomilionového lednového jackpotu, 2) má a měla na vyplácení svých partnerů, jimž umožňovala platby na svých terminálech a kteří před víkendem tuto možnost pozastavili, 3) to vše v situaci, kdy Sazce začali pozastavovat platby provozovatelé jejích terminálů z obavy, že kvůli hrozící insolvenci přijdou o své kauce.

Pak by celá hra posledních dní a hodin byla jen a pouze účelovým nátlakem na soud, aby umožnil co nejrychleji uzavřít Sazce novou smlouvu o úvěru a spolupráci se společností Gladiolus. Nebo jsme svědky postupného odhalování skutečných figur a motivů dokonale promyšlené šachové partie.

Co předcházelo?

Tyto zprávy přišly v okamžiku, kdy situaci kolem loterijní firmy rozvířil místopředseda jejího představenstva Roman Ječmínek. Kvůli vzrůstajícímu zadlužení Sazky podal  k soudu vlastní návrh na vyhlášení úpadku firmy. Aktuální cash flow Sazky výrazně poznamenává výpadek příjmů od provozovatelů jejích terminálů – obávají se o osud kaucí, které u firmy složili. Za jeden terminál se kauce pohybuje většinou v desítkách tisíc korun, celkem takto od svých partnerů loterijní firma vybrala kolem 300 milionů korun. Řada z nich již přestala sázky přijímat.

Městský soud v Praze by měl o třech insolvenčních návrzích, které má momentálně na stole, rozhodovat 21. dubna a termín prý zatím platí. Otázka je, zda na základě Ječmínkova návrhu tento krok soudce neurychlí. Pro jsou i ostatní navrhovatelé a významní věřitelé Sazky Radovan Vítek (podal návrh 17. ledna) a Karel Komárek ml. (15. února). V pondělí odpoledne by se mělo aktuální situací zabývat mimořádné zasedání představenstva Sazky. Účastnit by se ho měl i jeho předseda Aleš Hušák, který byl minulý týden po valné hromadě hospitalizován. Roman Ječmínek je na dovolené.

Zveřejněné smlouvy

Sazka ještě koncem minulého týdne, když s ní pozastavili spolupráci všichni tři mobilní operátoři v Česku a přestali nabízet dobíjení předplacených karet přes její terminály, tlačila na soud, aby povolil uzavření smluv o úvěru a spolupráci se společností Gladiolus. Za ní stojí finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Na dohodu upozornil tehdejšího insolvenčního správce Cupku právě Ječmínek, soud reagoval předběžným opatřením. Na jeho základě podléhá veškeré uzavírání smluv nad půl milionu korun či nakládání s nemovitým majetkem firmy Cupkovu schválení.

Úvěr ve výši až 2,5 miliardy by dle vedení Sazky odvrátil insolvenci a umožnil splacení všech pohledávek po splatnosti (návrhy obou smluv byly v pondělí zveřejněny v insolvenčním rejstříku, obě připojujeme v příloze). Smlouva o spolupráci by ale veškerou moc nad řízením firmy předala „restrukturalizačnímu výboru“, v němž by hlavní slovo měli zástupci firmy Gladiolus. Kvůli zajištění úvěru 51procentním balíkem akcií by také v případě nedodržení roční splatnosti hrozilo budoucí ovládnutí Sazky Pentou a E-Investem.

Věřitelé chtějí úpadek

Jenže to se samozřejmě nelíbí Komárkovi s Vítkem, kteří by se na „záchraně“ loterijní firmy jako její významní věřitelé rádi podíleli (celkem přihlásili prostřednictvím svých firem pohledávky po splatnosti přesahující 800 milionů korun). Ječmínkův návrh (viz dokument v příloze), který obsahuje i žádost o povolení restrukturalizace firmy pod dohledem věřitelů, proto oba zmínění miliardáři vítají.

„Soud by měl o insolvenci rozhodnout opravdu rychle. Čekám, že se k Ječmínkovu návrhu přidá i zbytek představenstva Sazky včetně Aleše Hušáka,“ reagoval na nový insolvenční návrh pro server iHNed.cz Radovan Vítek.

Podobně se k návrhu v tiskové zprávě vyjádřila i Komárkova skupina KKCG, která tento krok „považuje za správný a dle zákona jediný možný k záchraně loterijní společnosti a k ochraně všech věřitelů. Dr. Hušák a ostatní členové představenstva by se měli k tomuto návrhu neprodleně vyslovit.“ Skupina KKCG je také připravena „realizovat svou nabídku finanční podpory, společně s dalšími věřiteli v souladu s insolvenčním zákonem, a po dohodě neprodleně zajistit finanční zdroje pro financování potřeb Sazky“.

Předběžná dohoda Sazky s firmou Gladiolus, potažmo Pentou a E-Investem, by teoreticky nemusela padnout, ani pokud by soud loterijní firmu nakonec do úpadku poslal. Jako první totiž případný plán na restrukturalizaci, pokud se na ní věřitelé dohodnou, předkládá právě dlužník. Schválit ho však musí jak věřitelé, tak insolvenční soud. Věřitelé pak na jeho plnění dohlížejí. Rozhodně ale při vyhlášení úpadku mohou část svých pohledávek odepsat.

Copak zjistí kontrola ministerstva?

Momentálně je v Sazce na kontrole rovněž ministerstvo financí. Jeho státní dozor nad loteriemi, respektive finanční úřad zjišťuje, zda Sazka plní podmínky udělení loterijní licence. Jak se totiž ukázalo, takzvaná jistota, kterou Sazka musela v případě číselných loterií u státu složit, činí pouze 50 milionů. „Je to první případ, na který jsme narazili, kdy jistota nebude stačit na uspokojení všech pohledávek z loterijní činnosti,“ uvedl pro ČESKOU POZICI šéf státního dozoru nad loteriemi Karel Korynta.

Jistota Sazky složená u ministerstva financí nebude stačit na uspokojení všech pohledávek z loterijní činnosti

Zároveň dodal, že loterijní zákon i herní plán, který je součástí udělení licence k provozování loterií, toto zjevně nedostatečné zajištění nezakazuje a „není to nic neobvyklého“. To je skutečně alarmující zjištění. Tím spíše, že jistina neslouží jen k případnému uspokojení všech výherců (tedy nejen onoho stomilionového jackpotu), ale i případných pohledávek vůči státu a obcím.

Neschopnost vyplácet výhry považuje Korynta za jeden z vážných důvodů pro případné odebrání licence k provozování loterií. „Nechci předjímat, rozhodovalo by správní řízení,“ dodal Korynta. To může trvat až sto padesát dní. Výherci totiž mají na přihlášení své výhry devadesátidenní lhůtu, poté běží šedesátidenní lhůta, během níž musí provozovatel výhry vyplatit.

Vzhledem k aktuální situaci vyznívá značně optimisticky aktuální vábení Sazky na jejích internetových stránkách. Sázející láká na „Super Jackpot“, který „čeká možná právě na Vás!“ Mimořádné losování proběhne – 15. května 2011... Sazka přitom momentálně nemá ani na vyplacení více než stomilionového jackpotu z letošního ledna.

(Jenže vzápětí se na scéně naplno objevil „veterinář z Prahy 6“ Petr Kellner se svou PPF a celá partie dostala opět nové grády.)

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....