Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Praha zablokovala pokus USA koupit ruské rakety z Běloruska

USA

  9:17

Američané chtěli v roce 2005 získat přes českého prostředníka ruské rakety z Běloruska. Tehdejší vláda premiéra Grosse obchod neschválila.

Former Czech Foreign Minister Cyril Svoboda (left) with then-US Ambassador William Cabaniss foto: © ČTKČeská pozice

Spojené státy se v roce 2005 pokoušely koupit ruské rakety z Běloruska přes Ukrajinu a Českou republiku. Vyplývá to ze tří diplomatických telegramů poslanýchv březnu a dubnu 2005 z velvyslanectví USA v Praze. Tajné depeše zveřejnil ve středu nezávislý běloruský internetový zpravodajský server www.naviny.by, kterému telegramy předal partner WikiLeaks pro Rusko Israel Shamir.

Ze tří komuniké poslaných tehdejším velvyslancem USA v Česku Williamem Cabanissem juniorem vychází najevo, že válečné námořnictvo USA chtělo koupit 23 ruských protilodních střel Ch-31 létajících nad hladinou moře přes nejmenovaného českého obchodníka se zbraněmi.

Podle Cabanissova sdělení z 9. března 2005 se Spojené státy snažily koupit střely Ch-31 přes prostředníky z Běloruska, protože Rusové odmítli tyto střely prodat jak českému obchodníkovi se zbraněmi, tak Ukrajině. „Americké válečné námořnictvo nějakou dobu plánovalo otevřený komerční nákup 23 ruských střel Ch-31 (nebo MA-31) létajících nad hladinou moře od jednoho českého obchodníka se zbraněmi. Byli jsme upozorněni, že rakety přicházejí z Běloruska přes sérii komplikovaných transakcí. Toto aranžmá je údajně nutné proto, že sami Rusové odmítli českému obchodníkovi se zbraněmi rakety prodat,“ uvádí Cabaniss v telegramu.

Na obranu proti Moskitům

Dokumenty z kanceláře náměstka amerického ministra obrany pro akvizice, technologii a logistiku ukazují, že válečné námořnictvo USA v roce 1995 uzavřelo dohodu s Ruskem o dodání upravených střel Ch-31 jako létajících terčů pro nácvik ostré střelby. Ruský vojenský podnik Zvezda-Strela tyto střely dodal bez elektroniky, společnost Boeing je poté upravila a nazvala Boeing/Zvezda Strela MA-31. Poprvé byl tento typ střel testován v roce 1996. Válečné námořnictvo USA zhodnotilo střelu MA-31 jako lepší, než byla konkurenční raketa Sea Snake vyvinutá zčásti firmou Honeywell.

USA mohly mít o ruské střely Ch-31 zájem kvůli rozvoji protiraketové obrany svých lodí

V roce 1999 si válečné námořnictvo USA u firmy Zvezda-Strela objednalo výrobu 34 střel MA-31, které podle tehdejšího článku ruského vojenského analytika Dmitrije Litovkina byly nejen lepší než střely Sea Snake, ale i za poloviční cenu. Litovkin ve své zprávě spekuluje o možnosti, že americké válečné námořnictvo mělo o technologii střel Ch-31 zájem také z důvodu rozvoje protiraketového systému (Anti-Missile Defense – AMD) na obranu lodí před ruskou raketou Moskit (kterou NATO klasifikovalo jako raketu typu vzduch-země). Ta je podle něho v mnoha směrech podobná střele Ch-31, jenže je mnohem silnější. Obě rakety navrhl konstruktér Sergej Jakovlev, i když střelu Moskit vyvinula vojenská strojírenská konstrukční kancelář Raduga.

V době, kdy vyšel Litovkinův článek, mohla raketa Moskit za hodinu uletět 2800 kilometrů ve velmi nízkých výškách (vzduch-moře nebo moře-moře) a podle autora mohla být zjištěna nejdříve tři až čtyři vteřiny před nárazem, když už není téměř žádný čas reagovat.

Běloruská cesta

Jenže Rusko v roce 1999 objednávku válečného námořnictva USA na střely MA-31 zablokovalo. Třebaže první rakety typu Ch-31 byly vyvinuty v osmdesátých letech, je pravděpodobné, že vývoj pokračuje dodnes.

V roce 2005 se válečné námořnictvo USA pokoušelo získat pozdější verze střely Ch-31: „Třiadvacet střel Ch-31 je v současnosti v Bělorusku, kde se nacházejí už třicet let. Navrhovaný prodej těchto raket válečnému námořnictvu USA by začal transakcí mezi ruskou a běloruskou armádou, v jejímž rámci by se poslalo 23 novějších raket z Ruska do Běloruska,“ uvádí se v Cabanissově komuniké z 9. března.

O den později Cabaniss poslal další komuniké týkající se výhledu na nákupu raket s uvedením výhrad na české straně: „Česká vláda je velmi kritická vůči Lukašenkově režimu a někteří lidé na MZV (ministerstvu zahraničních věcí – pozn. red.), zvláště ti, kteří jsou zodpovědní za podporu lidských práv a demokracie, s tímto obchodem projevili nesouhlas. Záležitost teď byla předána ?????????????, který během několika týdnů vydá konečné rozhodnutí,“ uvádí se v komuniké z 10. března 2005.

Česká stopka

Dne 1. dubna 2005 Cabaniss oznámil, že české ministerstvo zahraničních věcí, v jehož čele v té době stál Cyril Svoboda (KDU-ČSL), dohodu zablokovalo. Navzdory tomu, že dodávku nových střel Ch-31, o něž mělo zájem válečné námořnictvo USA, Bělorusko převzalo.

„Česká vláda (premiérem byl do 25. dubna 2005 Stanislav Gross – pozn. red.) oficiálně zamítla žádost českého obchodníka se zbraněmi o povolení zprostředkovat prodej ruských střel Ch-31, v současnosti ve vlastnictví jedné státní firmy v Bělorusku, americkému válečnému námořnictvu. Poloffovi (politickému pracovníkovi velvyslanectví USA – pozn. red.) bylo 1. dubna řečeno, že licenční úřad MZV poslal 31. března oficiální dopis úřadu ministerstva průmyslu a obchodu, který je odpovědný za prodej zbraní, s informací o rozhodnutí MZV,“ napsal Cabaniss v poslední depeši.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...