Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přešlapy Jiřího Paroubka

  21:08

Během krátké existence národních socialistů – LEV 21 – se jejich šéf dopustil už několika minel. Zbytečně tím ztrácí body.

foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Nová strana Jiřího Paroubka Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) je ambiciózní projekt, který usiluje o to stát se politickou štikou českého levicového rybníčku a alternativou ČSSD a KSČM. Národním socialistům tomu hraje do karet současná politická situace. Na vzestupu jsou malé a nové strany, jež těží z nepopularity parlamentních stran a jejich skandálů. Paroubkovci neboli brkouni, jak se národním socialistům také říká, se k těmto „nadějným“ politickým subjektům hlásí a v předvolebních průzkumech mají zatím okolo tří procent.  

Má to však malý háček. Na štítu LEV 21 čím dál více ulpívají nánosy bahna způsobené zamlženým financováním strany a některými mimopolitickými aktivitami manželů Paroubkových. Lví „akcie“ na úspěch tím padají.

Jiří Paroubek (59) je protřelý politický mazák. Byl náměstkem pražského primátora, ministrem i premiérem. V životopise má i několik cenných zářezů coby předseda sociální demokracie. Ve sněmovních volbách v roce 2006 vytáhl ČSSD z bryndy a skončil těsně za vítěznou ODS. O dva roky později se pak jeho strana jako oranžové tsunami prohnala napříč regiony a ovládla krajské volby. Vyhrál i volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010, nikoli však o tolik, aby ČSSD mohla sestavit vládu. Paroubek poté na vedení „socanů“ rezignoval, oranžovým dal nakonec po čase vale a založil novou stranu.

Paroubek nový projekt pojal ve stylu one-man-show. Stal se šéfem nové strany. Často pořádá tiskové konference, po Česku zakládá nové stranické buňky, publikuje na portálu Vaše věc a hlasitě o sobě dává vědět v Poslanecké sněmovně. Během krátké existence národních socialistů se však dopustil už několika vážných chyb a přešlapů, které by LEV 21 mohly ve volebním účtování mrzet.

Stranické sídlo s příchutí Janouška

Hned na počátku existence Paroubkovy strany přitáhli národní socialisté pozornost médií a veřejnosti spekulacemi, zda jim více či méně nepomohla na svět šedá eminence pražské politiky Roman Janoušek. Paroubek si totiž za sídlo strany vybral dům v Radlické ulici na pražském Smíchově. Jak vypátrala ČESKÁ POZICE, vlastní jej společnost Eukaryota, která má blízko Romanu Janouškovi. A to pro začínající stranu není u voličů zrovna ideální osoba, se kterou by chtěla být jakákoli strana veřejně spojovaná.

Firma Eukaryota je i majitelem bezmála třísetmetrového bytu v exkluzivním komplexu Myšák Gallery. Spekuluje se, že skutečným majitelem této prvotřídní rezidence je Roman Janoušek. K tomu ještě poznamenejme, že Eukaryota patří do skupiny Natland Group, do níž patří i společnost Prominecon, dřívější Navatyp (tuto firmu veřejnosti po nedávném zveřejnění odposlechů mezi Janouškem a exprimátorem Pavlem Bémem netřeba představovat).

ČESKÁ POZICE o sídle Paroubkovy strany napsala například články Myšák Paroubekči Kóta Radlická 58: Záhadně laciný pozemek od Jančíka.

Paroubek v rozhovoru pro ČESKOU POZICI ožehavé pouto své strany s Janouškem pochopitelně popíral. Odmítl také, že by se na budování strany podílela skupina Natland. Spekulace o Janouškově napojení na tuto stranu nedávno přiživil deník Právo, který uvedl, že Paroubek v minulosti využíval Audi A8, jež dnes slouží Janouškovi. Podle deníku byla dokonce limuzína viděna i před sídlem národních socialistů. Fotografický důkaz však chybí.

Řecký domeček a „nový Viewegh“

Loni v prosinci potkaly Paroubka místo klidného předvánočního rozjímaní další nepříjemné chvilky. Web časopisu Týden tehdy uvedl, že manželé Paroubkovi koupili na řeckém ostrovu Ithaka domek v hodnotě zhruba pěti milionů korun. Podle Petry Paroubkové si na nemovitost manželský pár vydělal díky psaní knih. Jiří Paroubek sepsal politické memoáry Plnou parou v politice, spisovatelská hvězda paní Petry zase vyletěla díky opusu V botičkách od Diora. „Manžel podepsal s vydavatelstvím Prostor smlouvu na čtyři miliony. Včetně autorských práv. A jenom Plnou parou v politice se prodalo 40 tisíc kusů,“ doplnila Paroubková.

ČESKÁ POZICE k Paroubkovým spisovatelským počinům přinesla článek Hit letošních Vánoc? Bestsellery manželů Paroubkových.

Honoráře manželů Paroubkových za jejich knihy by jim mohl závidět i nejprodávanější český spisovatel Michal Vieweg

Deník MF Dnes se následně na literární úspěchy manželů Paroubkových zaměřil a uvedl, že vzhledem k honoráři za jejich knihy by jim mohl závidět i nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh. O spisovatelském úspěchu Jiřího Paroubka tehdy začali pochybovat i někteří knihkupci. ČESKÁ POZICE také zjistila, že o Paroubkovy paměti nebyl zájem ani v pražských antikvariátech. Začaly se proto objevovat spekulace, zda Paroubkovy knihy někdo nevykoupil úmyslně, a fingovaně tím třeba nepřihrál peníze do stranické kasy národních socialistů.

Sponzorská achillovka

Předseda LEV 21 si v březnu postěžoval, že veřejnost o jeho nové straně příliš neví. Povědomí o národních socialistech má proto zvýšit současná masivní seznamovací kampaň, která podle mluvčího strany Tomáše Sazimy čítá v Praze a na Ústecku téměř sto billboardů s portrétem bývalého premiéra a heslem Hrdost, odvaha, tradice. Taková kampaň musí být finančně nákladná, a je proto logické se zeptat, kde na to Paroubkova strana bere peníze. Jejího předsedu takové otázky dráždí.

Před několika dny MF Dnes upozornila, že náklady na billboardovou kampaň národních socialistů převyšují přiznané sponzorské dary (ve výši necelého 1,7 milionu korun), které strana zveřejnila na svém webu. Jako hlavní sponzor strany byl následně uveden bývalý šéf ústecké ČSSD Petr Benda, který je v současnosti šéfem volební kampaně LEV 21 a předsedou její ústecké buňky. Benda se stranou uzavřel sponzorskou smlouvu a na její účet ve druhém čtvrtletí postupně vloží až dvanáct milionů korun.

Není známo, odkud peníze bratří Andresů, významných sponzorů strany, do kasy LEV 21 plynou

Sponzoring národních socialistů je však od začátku problematickou součástí Paroubkova projektu. Záhadnou postavou Paroubkovy strany je zejména ústecký podnikatel a ústřední tajemník strany Jaroslav Andres. Nejprve podle Paroubka byl sponzorem, pak údajně nebyl a nyní (dle seznamu sponzorů strany) zase sponzorem je. Spolu s ním v seznamu figuruje i jeho bratr Radek Andres. Není však známo, odkud peníze bratří Andresů do kasy LEV 21 plynou.

ČESKÁ POZICE se sponzorství Jaroslava Andrese věnuje dlouhodobě, naposledy v textu Kdo Paroubkovi krmí Lva 21 aneb Mlha kolem bratří Andresů.

MF Dnes dále poukázala na to, že sponzorský seznam národních socialistů není úplný, protože neuvádí firmu, která podle brněnského tajemníka LEV 21 Bohuslava Čoupka sponzoruje formou bezplatného poskytnutí billboardových ploch. Na tuto výhradu strana zatím nereagovala. Zkrátka mlha okolo financování národních socialistů je hustá, k čemuž Jiří Paroubek sám přispívá různými protichůdnými vyjádřeními.

Zimbabwe pro kretény

Abychom předsedu národních socialistů netepali jen za nejasnosti okolo sponzorování strany, připomeňme nedávný Paroubkův exces během soudu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. V lednu předseda Paroubek naplánoval, že se po skončení „obálkové“ kauzy bývalý poslanec Věcí veřejných Škárka stane členem LEV 21. Strana mohla mít ve svých poslaneckých řadách již třetí ovečku. Jenomže v dubnu soud nepravomocně poslal Škárku za podvod na tři roky do vězení (plus deset let zákazu „poslancování“). Paroubek rozhodnutí soudce Jana Šotta neunesl a hystericky se obořil na české soudnictví.

ČESKÁ POZICE komentovala Paroubkův „úlet“ se Škárkou v článku Paroubek, jak si ho pamatujeme, a jeho Zimbabwe pro kretény.

„Problém není ve Škárkovi, ale ve Vyšinského třídním výkladu práva, který použil soudce. Teď již o nezávislosti soudní soustavy v ČR může mluvit jen kretén,“ napsal tehdy Paroubek ČESKÉ POZICI (Andrej Vyšinskij byl sovětský právník a blízký spolupracovník Stalina – pozn. red.). Jeho sázka na Škárku přitom od začátku působila trochu „na hlavu“. Vždyť riskoval, že se tím národní socialisté zbytečně potřísní kauzou, která vznikla ve Věcech veřejných. Paroubkovo ego ale na takové nebezpečí nebralo ohled. Že by vrchní brkoun pomalu ztrácel své donedávna solidně rozvinuté politické instinkty?

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...