Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přestěhují se kontroloři od Radovana Vítka ke Karlu Komárkovi?

  16:08

Do finále výběru nového sídla pro NKÚ postoupily tři nabídky. Dle informací ČESKÉ POZICE požadavkům úřadu nejlépe vyhovuje budova Sazky.

foto: © Wikimedia Commons, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kde bude sídlit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) od konce září, kdy vyprší současná nájemní smlouva, stále není jasno. Ze čtrnácti nabídek na odkup již dokončených objektů či teprve plánovaných projektů administrativních budov, postoupily do finále tři.

Dle informací ČESKÉ POZICE by budovou, která nejvíce odpovídá požadavkům NKÚ, mělo být sídlo loterijní společnosti Sazka. Ze hry ale není ani majitel budovy Tokovo v Praze-Holešovicích, skupina CPI. Pro NKÚ prý připravuje podmínky nové nájemní smlouvy, které mají být výhodnější než dosavadní kontrakt. Konkrétní nabídku ale zatím CPI, kterou vlastní realitní magnát Radovan Vítek, nepředložila. Z hledání kanceláří pro státní instituci se stává vleklá kauza.

Zdánlivě blízký konec     

Koncem listopadu loňského roku se zdálo, že se blíží jednoznačné rozuzlení. Sněmovní kontrolní výbor přijal usnesení, v němž poslanci vyjádřili souhlas s tím, že si NKÚ pořídí vlastní budovu. S usnesením byli seznámeni ministr financí, premiér Petr Nečas (ODS) a předseda rozpočtového výboru. Koncem listopadu zveřejnil NKÚ výzvu k podání nabídek na prodej administrativních budov v Praze. V původním návrhu rozpočtu na letošní rok bylo pro NKÚ vyčleněno 250 milionů korun na pořízení sídla.

Rozhodnutí o přesunu čtvrt miliardy přišlo v době, kdy NKÚ otevíral čtrnáct obálek s nabídkami na nové sídlo. Pravá ruka neví, co dělá levá.Těsně před koncem roku ale poslanci odhlasovali, že tato částka půjde na filmové pobídky. Paradoxní je, že ze čtrnácti členů kontrolního výboru bylo proti přesunu peněz na podporu filmařů pouze šest. Proti nehlasoval ani předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM).

Rozhodnutí o přesunu čtvrt miliardy přišlo v době, kdy NKÚ otevíral čtrnáct obálek s nabídkami na nové sídlo. Pravá ruka neví, co dělá levá. Státní instituce (NKÚ) finišuje výběr administrativní budovy, zatímco jiný státní orgán (poslanecká sněmovna) rozhodne o tom, že na koupi objektu, tedy na transakci, kterou posvětil jeden z jeho výborů, nedá peníze.

ČESKÁ POZICE již koncem prosince uvedla, že nadějí NKÚ na dokončení transakce je ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten ještě před hlasováním o rozpočtu ve sněmovně prohlásil, že pokud bude pozměňovací návrh na přesun peněz schválen a „bude-li ležet na stole návrh na efektivní pořízení budovy Nejvyššího kontrolního úřadu, aby měl sám svůj vlastní objekt a nemusel poměrně nákladně být v nájmu, tak vláda v takovém případě nalezne během roku řešení sama v rámci schváleného státního rozpočtu příslušnými rozpočtovými opatřeními“.

NKÚ v současné době připravuje společně s ministerstvem financí a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) návrh usnesení vlády, které by otázku nákupu nebo pronájmu sídla vyřešilo. NKÚ na výzvu obdrželo čtrnáct nabídek na nové sídlo. „Do užšího kola postoupily tři z nich. Ostatní nevyhovovaly, protože se buďto jednalo o investiční projekty, a nikoli tedy již existující budovu, nebo nabízené objekty nedisponovaly vhodnými prostory, případně nabídky výrazně přesahovaly finanční možnosti NKÚ,“ vysvětlil viceprezident úřadu Miloslav Kala.

Údajný favorit

Dle informací ČESKÉ POZICE je „favoritem“ sídlo společnosti Sazka na Praze 9. Kala nechtěl tuto zprávu potvrdit, dodal pouze, že o koupi konkrétní budovy není stále rozhodnuto. Sdílnější nebyli ani v Sazce. „V současné době probíhají jednání o případném dalším využití administrativní budovy Sazky. Jsou však teprve na začátku. Podrobnější informace rádi sdělíme, dostanou-li jednání konkrétní rozměry, ptát se dnes na cenu (budovy – pozn. red.), či dokonce případné stěhování, je velmi předčasné,“ uvedl pro ČESKOU POZICI tiskový mluvčí Sazky Václav Jalovecký.

Předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip koncem loňského roku zprostředkoval schůzku mezi Radovanem Vítkem a viceprezidentem NKÚ KalouTo, že kancelářské prostory Sazka ve svém sídle využívá již jen částečně, je patrné z jejího webu. Loterijní společnost, která patří od loňského roku skupině KKCG Karla Komárka, má na svých internetových stránkách zveřejněnou nabídku na pronájem kancelářských prostor. Zájemce za metr čtvereční zaplatí od 199 korun za měsíc, servisní poplatky pak vyjdou měsíčně na 110 korun za metr čtvereční. K dispozici jsou tři patra, jejichž rozloha přesahuje čtyři tisíce metrů čtverečních, a osmdesát parkovacích míst v podzemní garáži.

Na kontrolním výboru sněmovny sice v minulosti opakovaně zaznělo, že nájemní smlouva v Tokovou je nevýhodná, a protože se nepodařilo nalézt pro NKÚ volnou budovu ve vlastnictví státu, je nejlepším řešením situace koupě vlastní kancelářské budovy. Přesto však dle informací ČESKÉ POZICE není varianta setrvání v Tokovu mimo hru. Předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM) redakci potvrdil, že koncem loňského roku zprostředkoval schůzku mezi Radovanem Vítkem a viceprezidentem NKÚ Kalou.

„Byl jsem na jednání přítomen, protože se cítím odpovědný za usnesení výboru, který řídím. Jednání mne vedlo k tomu, že jsem pro další období navrhl, aby nikoliv viceprezident NKÚ, ale ÚZSVM vedl diskuse o budově a sídle NKÚ, aby nebylo narušováno postavení úřadu a jeho nezávislost,“ konstatoval Filip. Dodal, že je možné další setrvání kontrolorů v Tokovu, ovšem za jiných podmánek nájemní smlouvy: „Nelze zejména investovat do cizího majetku, jako tomu bylo v minulosti, a nájem musí být srovnatelný s nájmy, které mají jiné státní orgány.“

Dohnalova smlouva

Připomeňme, že o pronajmutí budovy Tokovo rozhodl v roce 2006 bývalý prezident NKÚ František Dohnal. Úřad přitom již od roku 2004 vlastní stavební pozemek, do jehož nákupu a příprav projektu investoval sto milionů korun. Až do loňského roku objekt Tokovo patřil skupině PPF. Poté jej od ní v balíku s dalšími nemovitostmi koupila společnost CPI. Na základě kontroverzní nájemní smlouvy vyplatil úřad od roku 2006 do loňského roku 400 milionů korun; ročně platil bezmála 80 milionů (v částce je zahrnuta i splátka za fit-out objektu za 150 milionů). Od února loňského roku vychází roční nájemné v Tokovu na 44 milionů korun.

Kontroloři jsou jistota

CPI doposud návrh nové nájemní smlouvy nepředložila. „Termín nabídky zatím nebyl stanoven, podobně také její obsah a struktura. V současné době analyzujeme potřeby NKÚ, abychom je mohli v nabídce zohlednit,“ uvedla pro ČESKOU POZICI tisková mluvčí CPI Michaela Winklerová.

Pro CPI je NKÚ lukrativním nájemcem. V současné době dosahuje míra neobsazenosti kanceláří na Praze 7 bezmála třiceti procentI když konkrétní parametry kontraktu CPI zveřejňovat zatím nechce, dle vyjádření Winklerové bude změna spočívat v optimalizaci pronajaté plochy a v úpravě cenových podmínek, „které nyní již nebudou zahrnovat pronájem movitého majetku, vybavení a nadstandardních úprav, které v minulosti NKÚ stály 150 milionů korun“. Dnes má NKÚ v pronájmu přes deset tisíc metrů čtverečních, včetně zasedacího sálu, který téměř nevyužívá.

Je zřejmé, že pro CPI je NKÚ lukrativním nájemcem. V současné době se míra neobsazenosti pražských kanceláří, jak vyplývá z analýzy Prague Research Fora, pohybuje kolem dvanácti procent, na Praze 7 ale tento ukazatel dosahuje bezmála třiceti procent. Navíc má CPI u státní instituce jistotu, že nezkrachuje a nebude dlužit nájemné.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda má firma připraven plán B, pokud se NKÚ odstěhuje, mluvčí Winklerová odpověděla: „Naším cílem je nájemníka si udržet, a proto se v současnosti soustředíme na to, abychom dokázali nabídnout odpovídající podmínky. Věříme, že i pro nájemce je výhodnější ve stávajícím prostoru zůstat.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!