Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské otázky pro nerozhodnutého občana

Evropa

  23:21

Můžeme volit podle strany, podle sympatií, nebo jen ze vzteku. Ale nejprve si položme pár praktických otázek.

Jména, obličeje i pomluvy všeho druhu na nás útočí v hospodách, televizi i doma při večeři. Jak se v tom zorientovat? Zkusme to co nejlapidárněji.

Můžete volit podle strany.

To asi neuděláte. Ale kdyby přeci jen, co parlamentní strany nabídly? Pravičák Přemysl Sobotka typicky modře brání „naši zemi a naši korunu“. Jiří Dienstbier levičácky věří, že „spravedlivý stát je možný“. Kníže cíleně svou kampaň odpoutal od stranického zakotvení, jede sám na sebe a svoji stárnoucí auru. Komunisté prozíravě eurokosmonauta Remka do volební mely ani nevyslali. Zbývá neviditelná, určitě hodná, Zuzana Roithová...

Můžete volit ze vzteku.

Tedy čím více jste na politiky (jakékoli) naštvaní, tím přesvědčeněji to hoďte nepolitikovi. Někomu, kdo se od stranického prostředí snaží distancovat. Přeloženo: o reálné politice nic neví. Táňa Fischerová i Vladimír Franz jsou určitě fajn na pivě, respektive čaji, horší je slyšet je mluvit o DPH, federalizaci Evropské unie či druhém důchodovém pilíři. Tedy o hlavních tématech současné české politiky, na které prezident musí mít názor.

Jana Bobošíková nabízí pevnou ruku tvrdé ženy, která ví, co chce. Většině voličů pod sedmdesát let však slouží paměť a mají ji za hlasitou převlékačku kabátů. Změnu pragmaticky nabízí i Jan Fischer, který si umyl ruce nad politikou stran a začal jimi zběsile máchat ve svých klipech. Bohužel neumí vypadat naštvaně, takže příliš protestních hlasů neposbírá.

Můžete volit podle sympatií.

Z Franze se stává polokult vybočující z politiky, který děsí, baví i zaujme. Z naštvaného Dienstbiera je sice cítit energie, ale působí mezi matadory jako štěkající mladík. Miloš Zeman zatím vyhrává tím, že není (moc) vulgární a jako jediný ze všech si kampaň užívá. A také je jako jediný vtipný – tedy dokud vydrží trpělivě vysvětlovat svou historku, jak jej nezajímá financování vlastní kampaně.

Karel Schwarzenberg kandiduje jako symbol, ne jako politik – možná i proto mu odpouštíme šéfování TOP 09 a politickou ochablost danou věkem. Zuzana Roithová i Táňa Fischerová jsou možná fajn tety, ale na Hrad...?

Prezidentsky vypadající Přemysl Sobotka je volitelný, dokud nezačne mluvit. Pak z něj rozplizlá souvětí dělají toho alkoholika ze Senátu. S Janou Bobošíkovou by divák jejích televizních vystoupení asi na kávu nešel; dynamická věčná kandidátka ovšem neloví sympatie, nýbrž respekt.

Můžete volit dle osobní historie.

Pokud se vám nebo vašim blízkým před rokem 1989 dařilo z jakéhokoliv důvodu špatně, asi si dáte pozor na životopisy kandidátů. Lidovecká europoslankyně ucítila šanci a dramaticky zvedla pochodeň antikomunismu. Naopak usínající kníže na rytí do exčlenů KSČ rezignoval, byť by mu to všichni uvěřili.

Miloš Zeman si ze svého dvouletého členství suveréně nic nedělá a i díky své sametové aktivitě a asketickému životnímu stylu pro něj není průkazka KSČ přítěží.

Nejistotu a nerozhodnost Jana Fischera nic neilustruje lépe, než jeho (ne)vysvětlování normalizačního devítiletého členství v komunistické straně. Jasnější a uvěřitelnější omluvu se nenaučil, image upoceného normalizačního komanče mu zůstane.

Můžete si však také položit pár praktických otázek.

Nejpragmatičtějším kritériem výběru je předpoklad, jak konkrétní kandidát bude schopen vykonávat prezidentský úřad mezi lety 2013 a 2018 bez ohledu na příběh či ideologii. Prezidentovým nejzásadnějším úkolem je za nynějšího stavu české politiky uklidňovat nejdrsnější krize a stavět do latě předsedy nejsilnějších stran, když zdivočí a nejsou schopni se dohodnout.

  • Dovedete si představit Vladimíra Franze či Táňu Fischerovou, jak načrtne strategickou dohodu nad zásadním a složitým politickým problémem drsňákům Martinu Kubovi a Miroslavu Kalouskovi či sněmovním matadorům Bohuslavu Sobotkovi a Vojtěchu Filipovi?
  • V jakém zdravotním stavu bude Karel Schwarzenberg za pět let?
  • Jsou Jana Bobošíková a Jiří Dienstbier dostatečně zralí na moderování české politiky, když mají za sebou jen pár krátkých let v roli řadového parlamentního zástupce a žádnou významější politickou zkušenost?
  • Jak moc nudný a neviditelný bude profesionální kladeč věnců Přemysl Sobotka?
  • Dokáže se Zuzana Roithová stát prezidentkou i někoho jiného než jen lidovců?
  • Jak dlouho bude Miloš Zeman vtipným a moudrým dědečkem, nestane se nabubřelým hulvátem z Hradu?
  • Jak bude Česko vypadat zvenčí, pokud si zvolíme nejnudnější politické prkno v podobě Jana Fischera?

Na tyto otázky si odpovězme, než se rozhodneme zvolit hlavu státu na dalších pět let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!