Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Přílišné provázání s americkou Mayo Clinic? Chyba!

USA

  17:46
Zřizovatel centra ICRC, brněnská nemocnice u sv. Anny, volá po nové smlouvě s Mayo Clinic. Součástí pětimiliardového projektu totiž bylo i provázání s americkým partnerem – nemocnice se zavázala, že během pěti let pošle do USA přes 200 milionů korun, což musela doplácet česká vláda.

Vizualizace Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně. foto: FNUSA - ICRCČeská pozice

Nad pěti miliardami investovanými do Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) se vznášejí otazníky: vedení centra nově chystá „restrukturalizaci“ tamního výzkumu, který se zaměřuje na kardiologii a neurovědy. „Projekt ICRC měl již na začátku nerealisticky nastavené cíle, což dokládají fakta. Zářným příkladem je původní plán podílet se na vývoji srdeční pumpy. To nikdo nemohl myslet vážně,“ řekl ČESKÉ POZICI Martin Pavlík, nový ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, jež je zřizovatelem centra (ČESKÁ POZICE se vzniku centra věnuje dlouhodobě).

Zásadní dopis šéfovi Mayo

Možnou chybou prý bylo i přílišné provázání s americkou sítí Mayo Clinic. Nemocnice se zavázala, že během pěti let pošle do USA přes 200 milionů korun, což už musela doplácet česká vláda. „Ve smlouvě je relativně vágně definováno, co za to naše nemocnice získá. Vůbec není psáno, co se stane, když nějaká část nebude splněna. Jsou tam jasně definovány jen oblasti společného výzkumu a počet stážistů, doktorandů a vědeckých článků, ale převedeno na peníze je to dost drahý výměnný pobyt...“ tvrdí dnes Pavlík.

V překladu to znamená, že na pozici koordinátora pro spolupráci s Mayo v kardioprogramech končí jeden z původců celého projektu Tomáš Kára, který míval v Američanech zastání

Třeba lékařská fakulta z Hradce Králové vyslala na Mayo podle Hospodářských novin za poslední dvě dekády více než sto studentů – zdarma. Nemocnice chce proto smlouvu s Mayo změnit. „Volání po změně není způsobeno naší zlou vůlí, ale vědomím, že smlouva není vyvážená. Podotýkám, že máme spoustu dalších zvučných jmen, která s námi spolupracují a nedostávají od nás ani cent,“ dodává.

ICRC připravuje podpis smlouvy o spolupráci s Kalifornskou nebo i Calgarskou univerzitou. Pavlík v pátek 7. listopadu podle informací ČESKÉ POZICE poslal nejvyššímu šéfovi Mayo Clinic oficiální dopis se žádostí o schůzku, aby obě strany probraly revizi kontraktu, problematické body a další plán. „Ano. Informuji kolegy také o zrušení pozice koordinátora pro spolupráci s Mayo v kardioprogramech,“ potvrdil ředitel Pavlík.

V překladu to znamená, že na této pozici končí jeden z původců celého projektu Tomáš Kára, který míval v Američanech zastání: loni, když se vědeckým šéfem ICRC stal Gorazd Stokin, tři zástupci Mayo rezignovali na posty v dozorčí radě. Psaly se i petice. „Chceme s Mayo Clinic posílit vztahy, ale zároveň si vyčistit stůl,“ říká Pavlík, jenž má pro změnu podporu v nové dozorčí radě, vědecké radě, ale i u auditorů.

Návrat do české reality

Středisko se prý musí proměnit, snést se ze „vzdušných zámků“ na zem. Ředitel Pavlík tomu říká racionalizace. „Půjde o racionalizaci cílů i týmů, dostáváme se i k otázkám efektivity jejich publikační aktivity. Například rušíme jeden z programů Neuro 4, který se měl věnovat výzkumu roztroušené sklerózy, ale vlastně nefungoval,“ říká ředitel, jenž od dubna vede zhruba jednou miliardou zadluženou nemocnici.

To, že nositelem obřího projektu ICRC je sama nemocnice (například bez univerzitního partnera), považuje vedení za nepříjemnou komplikaci

To, že nositelem obřího projektu ICRC je sama nemocnice (například bez univerzitního partnera), považuje vedení za nepříjemnou komplikaci. „Nezastírám, že je to extrémně složitý celek, navíc podléháme dvěma ministerstvům – školství i zdravotnictví,“ dodává Pavlík, jenž dříve působil v Austrálii a učí na medicíně.

Minulý čtvrtek ČESKÁ POZICE informovala o kritickém dopisu, který řediteli ICRC Gorazdu Stokinovi adresovalo sedm šéfů kardiologických týmů. Vedení vytýkali, že od něj mají málo informací o tom, jak se má středisko proměnit a uživit. „To jsme si již vysvětlili. Bylo to spíše selhání vnitřní komunikace, proběhla již jednání. Chápu týmy, že restrukturalizace přináší ohrožení pro některé z nich, byť jsou ubezpečovány, že každý má šanci, když ukáže výsledky,“ říká Pavlík, jenž je už čtvrtým šéfem nemocnice během dvou let.

Kardiologové rovněž kritizovali časté personální změny v ICRC, které poškozují kredibilitu kliniky. Nedávno skutečně přišel nový provozní a finanční ředitel. „Nemyslím, že se to vymyká situaci jinde. Na druhé straně je druhý extrém, kdy řadu funkcí za minulého managementu zastával jediný člověk a byl vlastně ve střetu zájmů. Sestavit dozorčí radu a vědecký poradní sbor prakticky jen z lidí z Mayo Clinic též nebylo nejvhodnější,“ míní ředitel.

Minulé vedení ICRC dle nynějšího ředitele vážně poškodilo vztahy mezi nemocnicí a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity i brněnskou veterinou

Totéž Károvi vytýkal i předchozí šéf nemocnice Roman Kraus, který jak informovala ČESKÁ POZICE, loni 22. března zaslal dozorčí radě dopis kritizující kumulaci funkcí, nalomení vztahů s akademickými institucemi či chyby v čerpání grantů. Kára kritiku odmítl s tím, že ji „písemně vyvrátil“, a Kraus pak list po čtyřech dnech „anuloval“.

Minulé vedení ICRC ale dle nynějšího ředitele vážně poškodilo vztahy mezi nemocnicí a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity i brněnskou veterinou. Od loňska vede kliniku neurolog Stokin, jenž dnes vyvrací nařčení slovinského tisku, že v Lublani vedl pokusy na dementních pacientech – bez jejich souhlasu. „Nemám důvod Stokinovi nevěřit. Jeho vysvětlení bych normálně považoval za dostačující, ale protože je situace okolo ICRC a loňské výměny managementu tak extrémně citlivá, vyžádal jsem si i vyjádření šéfky lublaňské kliniky,“ říká Pavlík, vyučující lékařskou etiku.

„V lednu byl dr. Stokin vystaven mediálnímu útoku. Tento pokus veřejně jej diskreditovat byl nejspíše výsledkem něčí snahy převzít jeden z jeho výzkumných projektů. Stokin není nijak vyšetřován a byl cenným členem oddělení,“ odepsala 30. října Bojana Žvanová, vedoucí Neurologické univerzitní kliniky v Lublani.

Čtvrtmiliarda korun ročně

Vést nákladné středisko ICRC není snadné. „Ani to, že je vázáno na nemocnici, která má ekonomické potíže, věci nepřidá. Ale obraz, že nás čeká katastrofa, že milníky nesplníme a že budeme vracet peníze do Evropské unie, je nesmysl,“ věří ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Na to, zda bude nemocnice „specialistkou“ na kardiovaskulární choroby, už dle ředitele ani nemusí čekat

Centrum by si mělo ročně zajistit asi 250 milionů korun na svůj provoz; počítá, že šedesát procent půjde z vládního Národního programu udržitelnosti a zbytek z grantů, případně smluvního výzkumu. Středisko se poohlíží i po štědrém fondu Horizon 2020.

Přes všechny potíže je prioritou nemocnice kvalitní zdravotní péče. „V tom může ICRC pomoci. Budeme mít nejnovější poznatky, znát nové metody léčby. Věda také přináší nejlepší možnou technologii,“ míní Pavlík. A na to, zda bude nemocnice „specialistkou“ na kardiovaskulární choroby, už dle ředitele ani nemusí čekat: „Klinicky už patříme ke špičce nejen v Česku, ale i světově. ICRC to ještě zlepší.“

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC)

Budova B1 Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

  • Koncept ICRC vznikl v letech 2002–2004.
  • Centrum vznikalo ze spolupráce brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s Mayo Clinic v USA.
  • Stavba začala v červnu 2010, první provozy byly otevřeny v říjnu 2012.
  • Celkový rozpočet centra je 4,6 miliardy korun na období 2011 až 2015.
  • Zaměřuje se hlavně na kardiovaskulární a neurologická onemocnění.

Pramen: ICRC, Lidové noviny