Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příští rok by měla průměrná mzda překonat 36 tisíc korun

  10:46
Podle dat Českého statistického úřadu vzrostla ve třetím čtvrtletí průměrná mzda meziročně o 6,9 procenta – na 33 697 korun. Mzdový růst však oproti minulosti mírně zpomaluje. Navíc většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnotu zkreslují lidé s velmi vysokými příjmy. Lepším ukazatelem je proto mzdový medián.
Vyjednávání o bonusech a mzdách.

Vyjednávání o bonusech a mzdách. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Přestože růst tuzemské ekonomiky zpomaluje, firmy stále trápí nedostatek pracovní síly. Díky tomu mají zaměstnanci na kontech a v peněženkách více peněz, protože firmám, ale ani státu nezbývá nic jiného než jim přidat, aby si je udržely. Podle Českého statistického úřadu vzrostla ve třetím čtvrtletí průměrná mzda meziročně o 6,9 procenta na 33 697 korun. Mzdový růst však oproti minulosti mírně zpomaluje. V předchozím čtvrtletí se mzdy zvýšily meziročně o 7,2 procenta.

„Dynamika ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně zpomalila a skončila pod očekáváním trhu, které bylo sedm procent, i pod očekáváním České národní banky, která odhadovala 7,2 procenta,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING bank. Za celý rok by se však platový růst podle odhadů měl udržet na sedmi procentech.

Tempo růstu zůstane

„Růst mezd za celý letošní rok dosáhne sedmi procent nominálně, reálně (po očištění o inflaci – pozn. red.) to bude znamenat navýšení v průměru o 4,1 procenta, a tedy méně než v předchozích dvou letech. Průměrná mzda dosáhne přibližně 34 tisíc, nicméně nadále platí, že jde o číslo, na které nedosáhne většina tuzemských zaměstnanců,“ upozorňuje Petr Dufek analytik ČSOB. Podobně to vidí další oslovení odborníci. Například Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments, mluví o průměrné mzdě na konci roku 34 200 korun a Michal Brožka z Komerční banky odhaduje o sto korun méně.

Výrazný pokles tempa růstu mezd nenastane jednak proto, že panuje velký hlad po pracovní síle, jednak firmy budou chtít vyrábět v Česku, protože generovaný zisk je vyšší než v zemích, jako je Německo, Francie a další. Je tedy logické, že si firmy budou objednávat práci u nás i proto, že tuzemské dceřiné společnosti vygenerují lepší hospodářský výsledek, například díky levnější pracovní síle.

I když růst zpomalí, co se týče mezd, nevypadá jejich budoucí vývoj podle expertů zle. „V příštím roce čekáme růst v průměru o šest procent. To znamená, že by průměrná mzda měla v roce 2020 činit zhruba 36 200 korun,“ říká Brožka. „Zpomalování mzdového růstu je patrné již letos, v roce 2020 by mělo být viditelnější. S tím, jak se zpomaluje tempo růstu české ekonomiky, měřené ukazatelem HDP, a míra zisku nefinančních podniků se postupně snižuje, klesá chuť i motivace firem mzdy výrazněji zvyšovat,“ vysvětluje příčinu očekávaného zpomalení Radomír Jáč.

„Výrazný pokles tempa růstu mezd nenastane jednak proto, že panuje velký hlad po pracovní síle, jednak firmy budou chtít vyrábět v Česku, protože generovaný zisk je vyšší než v zemích, jako je Německo, Francie a další. Je tedy logické, že si firmy budou objednávat práci u nás i proto, že tuzemské dceřiné společnosti vygenerují lepší hospodářský výsledek, například díky levnější pracovní síle,“ oponuje odborový předák Josef Středula s dovětkem, že zaměstnanci ve firmách, kde působí odbory, se díky kolektivnímu vyjednávání dočkají i v příštím roce šesti- až sedmiprocentního mzdového růstu.

Mzdový medián

Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnotu zkreslují lidé s velmi vysokými příjmy. Lepším ukazatelem je proto mzdový medián, tedy peníze, které pobírá člověk přesně uprostřed, pokud se sestupně seřadí mzdy a platy všech lidí v ekonomice. Ten vzrostl oproti stejnému období předchozího roku o 6,7 procenta – na 29 549 korun.

Mzdový medián, tedy peníze, které pobírá člověk přesně uprostřed, pokud se sestupně seřadí mzdy a platy všech lidí v ekonomice, vzrostl oproti stejnému období předchozího roku o 6,7 procenta – na 29 549 korun

Právě medián, který se více blíží reálným příjmům občanů, by měl už v příštím čtvrtletí poprvé překonat 30tisícovou hranici. „Pokud si trochu pohrajeme s čísly, je zřejmé, že k tomu, aby v letošním čtvrtém čtvrtletí medián překonal hranici 30 tisíc, bude stačit jeho meziroční nárůst o 2,5 procenta. Lze očekávat prakticky s jistotou, že tato hranice bude v letošním závěrečném čtvrtletí proražena,“ říká Jáč.

Ostatně mzdy a platy jsou ve čtvrtém čtvrtletí tradičně vyšší kvůli odměnám, které se rozdávají na konci roku. Podle Seidlera by proto mediánová mzda měla v prvním čtvrtletí příštího roku opět klesnout. „Průměrná výše mediánové mzdy za celý rok by však v příštím roce měla být již mírně nad 30 tisíci,“ doplnil Seidler.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!