Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro naši zemi je štěstí, že ji neřídí padlí politici

Andrej Babiš a Jan Hamáček čekají na Letišti Václava Havla na přílet letadla se zdravotnickým materiálem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Zodpovědný člověk by se v současné situaci měl chovat pokorně, protože dnes nikdo nedokáže odhadnout, natož přesně vyčíslit míru a hloubku dopadů krize.
  16:10

Možná jste při sledování televize, rozhlasu či jiných médií také zjistili, že u nás doma je všechno totálně špatně, vláda si libuje v omezení lidských práv a svobod, svými opatřeními devastuje hospodářství, pokazila, co mohla. Politici takzvané demokratické opozice denně vydávají prohlášení, že by celou krizi s koronavirem řešili úplně jinak, a především mnohem lépe.

Tento sbor přichází většinou s naprosto nerealistickými a populistickými návrhy, na jejichž konci svítí stamiliardové ztráty, které by měli uhradit daňoví poplatníci. Hlavně aby velké zahraniční banky a obří finanční skupiny působící u nás z daňových rájů, které ovládají zhruba 99 procent českého trhu, nepřišly k úhoně, protože jak by vypadaly, kdyby svým akcionářům na vyspělém Západě musely hlásit korunu ztráty kvůli koronavirové epidemii v nějaké zaostalé provincii?

Čelné místo

Bohužel někteří vládní činitelé tomuto hysterickému tlaku podléhají, přičemž by si mohli pamatovat, jak v době finanční krize z roku 2008 českým podnikatelům, živnostníkům a zaměstnancům „skvěle“ pomohla vláda, v níž seděli i ti, kdo dnes rozdávají rady. Jak připravili ten nezapomenutelný a fantastický záchranný balíček za celkem nula korun a jak tuto obrovskou částku bez prodlení poslali trpícím podnikatelům, živnostníkům a zaměstnancům. V té době nejen chyběla vládní opatření typu těch dnešních, ale navíc byly trestuhodně zvýšeny daně v nejhorší možnou dobu pro domácí ekonomiku.

Problém těchto politiků spočívá v tom, že v mocenských křeslech, kam se již pěkně dlouho marně touží dostat, někdo už sedí, jenže ne kvůli tomu, že by Andrej Babiš a Jan Hamáček možnost sestavit vládu vyhráli v loterii. V demokracii rozhodují volby a pro naši zemi je štěstí, že ji zase neřídí padlí politici. Za uplynulých osm let totiž nevznikl žádný průzkum a nedopadly žádné celostátní volby tak, aby jejich vidění světa, dlouhodobě prezentovaná personální kvalita a prosazovaná politika byly schopné vytvořit většinu.

Vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi, i když udělala – a ještě jistě udělá – pár chyb či zmatečných kroků. Díky dosavadním opatřením však Česká republika stojí na čelných místech při zvládání koronavirové pandemie v Evropě.

Oproti tomu vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi, i když udělala – a ještě jistě udělá – pár chyb či zmatečných kroků.

Zodpovědný člověk by se v takových dramatických – a pro tisíce lidí tragických – situacích, které prožíváme, měl chovat pokorně, protože dnes nikdo není schopný ani odhadnout, natož přesně vyčíslit míru a hloubku dopadů krize. Až později se budou počítat mrtví a lidé s těžkými zdravotními následky koronavirového onemocnění, bude se bilancovat a hodnotit, které vlády v Evropě, ale i ve světě konaly správně a včas. Jistě nebudu přehánět, když řeknu, že díky dosavadním opatřením Česká republika stojí na čelných místech – a může si říkat, kdo chce, co chce.

Jasné je, že po krizi se změní mnoho věcí, a možná už na podzim nebo až příští rok v celé Evropské unii začnou vážné diskuse o měnícím se světě, o prioritách většiny voličů a třeba i o soutěži společenských uspořádání, zejména o tom, kdo a pomocí jakých opatření vyřešil koronavirovou epidemii. A pro kritiky ať zde stojí výrok jednoho z vážených odborníků, který se do politiky neplete, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška: „Dokázali jsme nemožné. Jsme na mapě Evropy hvězdou a to je skvělé!“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat