Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč ČNB snížila sazby téměř až na nulu?

  10:56

V České republice se zvyšují daně, úrokové sazby například u hypoték jsou nejnižší v novodobé historii, ale domácí poptávka neustále klesá.

Zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) ve čtvrtek 1. listopadu přineslo další a na dlouhou dobu poslední snížení úrokových sazeb. Ty jsou v současnosti natolik blízko nule (hlavní úroková sazba činí pouhých 0,05 procenta), že je již není kam snižovat.

ČNB s téměř nulovými sazbami využila tento nástroj měnové politiky na maximum, a pokud bude chtít měnové podmínky víc uvolnit, nezbude jí, než použít něco jiného. A jak v nedávné době několikrát naznačila, mohl by to být devizový kurz. Proč vlastně centrální banka snížila sazby téměř až na nulu?

Důvody

Hlavním důvodem je stimulace domácí poptávky, přičemž se vychází z předpokladu, že nízké sazby ČNB se promítnou i do tržních sazeb, čímž se zlevní úvěry, ideálně hypoték a podnikových úvěrů. Levné úvěry následně motivují domácnosti a podniky, aby se zadlužily. Centrální banka se nízkými sazbami v podstatě snaží kompenzovat restriktivní fiskální opatření vlády. Zvýšení daní vynahrazují nižší sazby a dopad na domácí poptávku zůstává neutrální. Tolik teorie. Praxe je o poznání složitější.

Nízké úrokové sazby pravděpodobně příliš nepomohou. Velká část současných problémů je totiž mimo dosah nástrojů ČNB.

V České republice se v současnosti zvyšují daně, úrokové sazby například u hypoték jsou nejnižší v novodobé historii, ale domácí poptávka překvapivě neustále klesá. Vysvětlení je mnoho, ale v poslední době převažuje, že český spotřebitel má depresi a bojí se utrácet. Stojí za povšimnutí, jak se tento argument v minulých měsících rozšířil. Navíc se dřívější „utahování opasků“ změnilo v „musíme utrácet“, lépe řečeno, investovat. To však může jen ten, kdo má investiční příležitosti, k čemuž ani zdaleka nestačí jen nízké sazby.

Existují však i další důvody, proč domácnosti neutrácejí. Nemají prostě z čeho. Nominální příjem většiny domácností se sice v uplynulých dvou letech mírně zvýšil, ale po očištění o inflaci reálně poklesl. Zjednodušeně řečeno, za mírně vyšší příjem si dnes koupíme méně než za nižší před rokem.

Mimo dosah nástrojů

Zaměřím se na inflaci a na její nejběžněji používaný typ, takzvanou spotřebitelskou inflaci, která se vypočítává na základě spotřebitelského koše. Podle tohoto typu inflace za uplynulý rok ceny průměrně vzrostly o 3,2 procenta. U jednotlivých skupin však existují výrazné rozdíly. V případě potravin se ceny zvýšily o 6,7, u bydlení o 4,8 a u léků dokonce o 8,1 procenta. Naopak ceny oděvů o 2,7 procenta klesly. Rozdíl mezi jídlem a botami nemá smysl zdůrazňovat.

Také situace na pracovním trhu přílišnému utrácení domácností nepomáhá. Flexibilní trh práce je sice skvělý pro zaměstnavatele a nepochybně i pro část zaměstnanců, ale u některých domácností jde o další faktor, proč odkládají investice, například do vlastního bydlení. Navíc se zvyšuje nezaměstnanost, a proto se alespoň nějaké úspory hodí.

Nízké úrokové sazby proto pravděpodobně příliš nepomohou. Velká část současných problémů je totiž mimo dosah nástrojů České národní banky.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...