Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Proč Lessy převelel vyšetření Janouškovy autonehody do Hradce Králové?

  4:58

Pochyby vyvolává, že policejní náměstek Husák kritizovaný za kontakty s Janouškem spolupracoval i se šéfem královéhradecké policie.

Jsou vysoký policejní důstojník Vladislav Husák a jeho známosti tím důvodem, proč se Janouškův případ stěhuje k vyšetření do Hradce Králové? foto: © ČTKČeská pozice

Policejní prezident Petr Lessy v úterý oznámil, že případ autonehody lobbisty Romana Janouška bude převeden pod královéhradecké krajské ředitelství. Jako důvod uvedl obavu z možných zásahů do nezávislého vyšetřování. Zároveň vyzval ředitele pražské policie Martina Vondráška k vyvození osobní odpovědnosti za pochybení zasahujících policistů.

Krátce na to se v policii a bezpečnostní komunitě objevila informace, že převelení kauzy prominentního pražského podnikatele a přítele exprimátora Pavla Béma nemusí znamenat automatické odstřižení od vlivových sítí lobbisty Janouška. A že za Lessyho tlakem na případnou Vondráškovu rezignaci zase může být spíše osobní animozita. V rámci sledování vývoje kauzy ČESKÁ POZICE považovala za nutné tyto vývody zveřejnit a konfrontovat s nimi odpovědné osoby.

Lessy odmítá účelový převod

Ředitelem královéhradecké policie dočasně pověřeným řízením krajské policie je Jan Švejdar, bývalý blízký spolupracovník náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka. Ještě jako policejní prezident Husák v roce 2006 přetáhl Švejdara do Prahy a udělal z něho ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Pan Švejdar je zkušený kriminalista a praktik. Může díky svým zkušenostem z krajské správy provázat vedení služby kriminální policie s kraji a přiblížit je k sobě,“ komentoval tehdy výběr podřízeného Husák.

A tady se obloukem vrací vazba na Janouška. Náměstek Husák totiž minimálně od loňského roku čelí podezření z úzkých vazeb na pražské podnikatele a politiky. Loni v listopadu byl vyfotografován na schůzce v Obecním domě, na níž se vystřídali lobbisté Janoušek a Tomáš Hrdlička a politici ODS – Pavel Bém, Rudolf Blažek, Milan Richter a Boris Šťastný. Krátce poté Husák nabídl rezignaci. Lessy však s odvoláváním vyčkával až do tohoto týdne. V úterý oznámil, že Husák odejde z funkce jeho náměstka do konce května. Ten tvrdí, že je to z důvodu reorganizace a zároveň se ohradil proti tomu, že by byl s Janouškem ve styku. Vyšetřování nehody prý nijak neovlivňoval. V rozhovoru pro MF Dnes Husák ve středu uvedl, že ho s Janouškem seznámil exprimátor Bém.

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z policie, který si přál zůstat v anonymitě, však mohlo být převedení sledovaného případu do Hradce Králové účelové právě kvůli vazbě Husák–Švejdar. Jiný zdroj z policie pak ČESKOU POZICI upozornil, že existuje ještě jedna vazba, a sice Lessy–Švejdar. Když totiž loni v prosinci ministr vnitra Jan Kubice vyzval Lessyho k rezignaci kvůli odlišným názorům na změny tabulkových míst ve vedení policie, Lessy se prý připravoval, že vezme funkci tamního krajského šéfa a Švejdara si ponechá za svého náměstka. Lessy však nakonec nerezignoval. A podle informací ČESKÉ POZICE by měl Švejdara v dubnu jmenovat do funkce plnohodnotného ředitele královéhradeckého krajského ředitelství policie.

Známost hradeckého ředitele Švejdara s náměstkem Husákem prý nemůže ovlivnit vyšetřování Janouškovy nehody

Policejní prezident Lessy však popřel, že by Janouškův případ převedl kvůli osobním či Husákovým kontaktům v Hradci Králové. „Šlo mi o to, aby to bylo v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Měli by to vést pracovníci se zkušeností ze šetření násilné trestné činnosti. Královéhradecká policie vykazuje dlouhodobě dobré výsledky,“ popsal ČESKÉ POZICI důvody převodu do Hradce Králové Lessy. A rovněž odmítl, že by mohl být ředitel Švejdar při vyšetřování případu zpochybněn. „Ani jsem netušil, že může být tak fantastická konstrukce (o propojení Švejdara s Husákem — pozn. red.). Tím pádem by to nemohl dělat žádný kraj. Nejdřív bych musel zkoumat, jestli pan Husák někoho v době svého prezidentství někam nejmenoval.“ Lessy prý nepřemýšlel o možnosti, že by šel šéfovat do Hradce, neboť měl vždy blíže k severní Moravě, odkud pochází.

Nicméně připustil, že úterní rezignace Husáka nebyla ideálně načasovaná. „Možná jsem tu jeho rezignaci oznámil nešťastně, protože dnes je to v jednom pojítku s vyšetřováním nehody pana Janouška. Mohu ale říci, že po všech šetřeních pan Husák do vyšetřování této nehody nijak nezasahoval,“ dodal Lessy.

Podobně jako Lessy zareagovala na dotaz, zda může známost ředitele Švejdara s náměstkem Husákem ovlivnit vyšetřování Janouškovy nehody, i mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. „Rezolutně odmítáme, že by pan pověřený ředitel jakkoli ovlivňoval případ pana Janouška. Každý policejní manažer se během své práce logicky potká s ostatními manažery v policii,“ řekla ČESKÉ POZICI Ježková.

Nejde o mstu

Zajímavým důsledkem vyšetřování Janouškovy nehody byla také výzva policejního prezidenta Lessyho, aby kvůli údajnému systémovému pochybení pražské policie odstoupil její šéf Martin Vondrášek. Podle čtyř nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE z policie a bezpečnostní komunity je totiž nestandardní, aby za individuální selhání zasahujících policistů nesl vinu jejich šéf. Lessyho tlak na Vondráška prý souvisí s něčím jiným.

Lessy nemá s většinou krajských ředitelů — včetně toho pražského — dobré vztahy

„Stejně tak by za zpackaný zásah, pokud by skutečně šlo o systémové pochybení, nesl vinu Lessy. Jde o mstu za kritiku Lessyho návrhu policejní reformy, kterou kraje kritizují,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, výměnou za příslib anonymity. Lessy nemá s většinou krajských ředitelů — včetně toho pražského — dobré vztahy. Policejní funkcionáři z krajů totiž svému šéfovi zkritizovali návrh systemizace služebních míst a postavili se tím na stranu Lessyho kritika, ministra vnitra Jana Kubiceho. A odtud prý pramení i Lessyho nevraživost vůči Vondráškovi, představiteli nejsilnějšího krajského ředitelství. Vondráška se ve středu zastali pražští policisté a dva odborové svazy – Nezávislý odborový svaz policie (NOSP) a Unie bezpečnostních sborů (UBS). Podle nich je Vondrášek respektovaným nadřízeným.

Boj o Prahu

Svár o prestižní post šéfa pražské policie není novinkou. Kupříkladu v roce 2008 se o tuto funkci utkalo pět zájemců. Nakonec zvítězil Martin Červíček, nynější náměstek policejního prezidenta pro kriminálku. Za vážného protikandidáta byl však tehdy považován i Vladislav Husák, který musel odejít z funkce policejního prezidenta v březnu 2007 kvůli podezření z vynášení citlivých informací. Poté pracoval v cizinecké policii. Na Husákovu stranu se podle informací ČESKÉ POZICE postavil i tehdejší pražský primátor Pavel Bém.

Petr Lessy tvrdí, že se ve Vondráškově případě nejedná o žádnou osobní mstu. Šéfa pražské policie kritizoval kvůli nastavení informačních toků. „Kdyby se jednalo o zkratku v řádu několika desítek minut, tak to policejní manažeři mohou těžko ovlivnit. Když ale policie měla pana Janouška ve své moci téměř čtyři hodiny v běžný pracovní den, tak mi přijde nestandardní, že nikdo z odpovědných důstojníků nezakročil a ty chyby nenapravil,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Lessy. A dodal, že mu nejde o vendetu vůči Vondráškovi, ale o vyvození jeho odpovědnosti vůči veřejnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!