Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Proč nebyl Topolánek na pohřbu Ctirada Mašína?

  8:56

... a dalších pár nepříjemných otázek, na které expremiér neodpovídá.

foto: © ReutersČeská pozice

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek už není chlap s kulama, jak se o něm říkávalo. Novinářům se cílevědomě vyhýbá, na dotazy neodpovídá, a pokud ano, reakce zahrnují i vulgarity a urážky. Asi se dost bojí a je značně vynervovaný, protože ti zlí novináři se neustále ptají, komu patří vila v Monte Argentariu a zda z hlediska daňového poplatníka nehrál on a jeho nejlepší přítel Marek Dalík negativní roli minimálně při dojednávání miliardových armádních zakázek. Proto bylo překvapení, když deník Právo v sobotu otiskl celostránkový rozhovor Topolánka s hodným novinářem. Nepadla jediná nepříjemná otázka, přesto je to zajímavé čtení.

Topolánek se kupodivu nebojí toho, že by se různá policejní vyšetřování mohla skončit jeho obviněním. Zato se obává, aby osud Petra Nečase nebyl podobný osudu Vladimíra Špidly. To jsou starosti! Touha po návratu do politiky v něm prý přesto nehlodá. „Vracet se nechci, v žádném případě,“ prohlásil.

Jako hrozbu vyhodnotil skupinu kolem jeho největšího politického rivala Václava Klause, která je podle něj rámována třemi B: Bárta, Bátora, Bobošíková. „Pokud to nejsou jenom jakési testy prahu bolestivosti české veřejnosti, tak u toho nechci ani být,“ říká expremiér. Zapomíná přitom na to, že – nepočítáme-li počínání Věcí veřejných v české politice – nejdrzejším testem prahu bolestivosti české veřejnosti bylo právě vládnutí tandemu Dalík-Topolánek. Proto je pro českou veřejnost a pro daňové poplatníky skvělou zprávou, že Topolánek už se do politiky nechce vrátit. Doufejme, že říkal pravdu.

Expremiér a dnes – už jen, nebo spíše zatím jen – energetický poradce začal tím, že potvrdil svoji kandidaturu na post předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení. O této jeho ambici psala jako první ČESKÁ POZICE, ale ač jsme expremiérovi poslali na toto téma dotaz na obě mobilní čísla, odpovědi jsme se nedočkali dodnes. Topolánek tuto informaci zřejmě hodlal sdělit čtenářům deníku Právo.

Bohužel už nebyl dotázán na to, co by energetickou obec nejvíce zajímalo: Kteří členové tohoto sdružení si přejí, aby zájmy tepláren hájil zrovna expremiér. To totiž vůbec není jedno. Který ze šesti nejsilnějších teplárenských hráčů má s expremiérem nadstandardní vztahy? (Jedná se o ČEZ, EPH, Dalkii, Teplárny Brno, Plzeňskou teplárenskou a MVV Energie.)

Topolánkovi musí na získání této funkce dost záležet. Volba předsedy se bude konat 5. září, na lobbování už nezbývá mnoho času. Možná, že právě z tohoto důvodu neodletěl do USA na pohřeb Ctirada Mašína, o němž bývalý premiér hovořil vždy s úctou. Topolánek tuto možnost podle informací ČESKÉ POZICE obdržel, a to už proto, že je politikem, který vyznamenal bratry Mašíny premiérskou medailí. Tuto možnost však překvapivě nevyužil.

Co bylo v tuto dobu důležitější? Zda toto jeho rozhodnutí souviselo se snahou získat kýžený post předsedy Teplárenského sdružení, Topolánek ČESKÉ POZICI nesdělí, protože s námi nekomunikuje. Třeba to řekne deníku Právo. Pokud se ho na to ovšem zeptají…

Autor: