Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč není politický zájem o rozkrytí kauzy Key Investments

  8:54

Po roce a půl policejního vyšetřování se jediným obviněným stal exministr Kocourek, a to ještě kvůli odklonění peněz od bývalé ženy.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek před televizními kamerami v zásadě přiznal, že peníze, které prý pocházejí z jeho podnikání a rodinných úspor, převedl na svou matku kvůli rozvodu. foto: © ČTČeská pozice

Kdyby loni v lednu, kdy kauza Key Investments vypukla, někdo tvrdil, že se po roce a půl policejního vyšetřování stane jediným obviněným exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, a to ještě kvůli odklonění peněz od bývalé ženy, byl by považován za blázna. Hlavním aktérům případu, ať už jsou to politici, kteří této neprůhledné firmě svěřili stamiliony veřejného majetku, ale ani vlastníkům či manažerům Key Investments, se nic nestalo. Nikdo neodstoupil, i když měl, nikdo nebyl policií stíhán, přestože by měl být.

Přitom nejde o nic komplikovaného: politici jednoduše posílali peníze firmě, které by nic posílat neměli, Key Investments zase nevracela prostředky, které vracet měla. Za takový čin dostal v USA finančník Bernard Madoff 150 let vězení.

Kauza českého Madoffa takový konec mít nebude. I když její nitky vedou od Sokolovské uhelné přes pražské městské části až na Hrad. V tomto případě není na místě hovořit o neschopnosti policie či regulátora trhu, kterým je Česká národní banka. Zde evidentně neexistuje zájem cokoliv odkrýt. Veřejnosti je předhazován Kocourek jako velká ryba, kterou ulovila protikorupční policie.

Jenže Kocourkova kauza s jádrem případu Key Investments v podstatě nesouvisí. Exministrovi by hrozilo vězení, i kdyby měl peníze v nejčistší a nejprůhlednější bance na světě. Ale 99 procent občanů o těchto skutečnostech nic netuší. Blesk o tom nepíše, Nova o tom nevysílá.

Trest pro toho, kdo neposlouchal

Kocourek někomu evidentně vadil, protože neposlouchal. Jako ministr zřejmě nebyl ochoten dát palec na zakázku, která by umožnila různým podnikatelským skupinám zasunout tlusté a dlouhé brčko do sklenice naplněné nějakou státní likviditou. Tohle se přeci finančníkům, kteří jsou schopni vytvořit zisk, jen když sají ze státního, nedělá. Proto přišel okamžitý trest.

Nejdříve se ale muselo na Kocourka něco najít. A našla se skvělá munice. Někdo na pár vteřin otevřel rozsáhlý archiv klientů Key Investments, ministrovu složku prostudoval a obsah příslušné části povyprávěl novinářce MF Dnes. Teprve pak se objevila Kocourkova kauza o odklonění peněz a ministr byl za dva týdny politicky mrtvý.

Archiv Key Investments je mocnou zbraní, obrannou i útočnou. A politici, kteří s touto firmou v posledních deseti letech obchodovali, mají strach.Archiv Key Investments je mocnou zbraní, obrannou i útočnou. A politici, kteří s touto firmou v posledních deseti letech obchodovali, mají strach. Dostali varování, že pokud nebudou poslouchat, dopadnou jako Kocourek. Tam nahoře je totiž hodně velká ryba, co drží klíče od tajemných komnat loutek na pražských radnicích, v ministerských křeslech a bůhví kde ještě.

Jsou jako siamská dvojčata. Vysoká politika, která ovládá regulátora, justici a policii, nechá struktury spojené pro veřejnost utajenými vlastníky Key Investments dále v klidu pokračovat ve špinavém byznysu na úkor slušných podnikatelů jen proto, aby se udržela u moci. Vše souvisí s financemi politiků a jejich stran.

Někdo by mohl říct, že jediná možná cesta, jak ze šachovnice české politiky definitivně vyhnat figury, s nimiž táhnou lidé kolem Key Investments zhruba od roku 2000 dodnes, je jednoduchá – nevolit je. Jenže kdo jsou tyto osoby? Veřejnost je nezná. V tom je pointa!

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...