Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Profesor Wilhelm jako Dobešův náměstek? Šok až překvapení, říkají rektoři.

Zprávy z EU

  12:37

Akademici příliš nechápou, proč nastává změna na postu náměstka pro vysoké školy. Vysvětlí to dnes ministr školství Josef Dobeš?

Profesor Ivan Wilhelm, emeritní rektor Univerzity Karlovy, je podle slov ministra školství Josefa Dobeše těžká váha. Proto si jej asi zvolil za nového náměstka pro vysoké školy. foto: © ČTKČeská pozice

Šok až překvapení. Tak charakterizují čeští rektoři a odborníci angažmá profesora Ivana Wilhelma, emeritního rektora Univerzity Karlovy, který by se ve středu měl stát náměstkem ministra školství Josefa Dobeše (VV) pro vysoké školy a výzkum. O překvapivé změně – již druhé na tomto postu během jednoho ministrování – informovala ČESKÁ POZICE v pátek.

Dobeš angažoval akademickou supercelebritu. Nač přesně ji hodlá využít?Ač se ministerstvo k výměně nechtělo vyjadřovat, poté, co se podřekla Kateřina Klasnová na sobotní véčkařské konferenci, přiznal Wilhelmovo angažování i sám Dobeš. A jako už poněkolikáté, horkou novinku sdělil deníku Právo: „Potřebuji těžkou váhu na jednání s vysokými školami a pan Wilhelm takovou těžkou váhou je. Oficiálně na ministerstvo nastoupí ve středu,“ řekl Dobeš k angažování „supercelebrity“, jež šéfovala Radě vysokých škol (RVŠ), České konferenci rektorů (ČKR) a chtěla kandidovat za EDS do Evropského parlamentu i na prezidenta ČR.

Odstupující náměstek Koucký se k důvodům této změny nechce vyjadřovat; překvapen jí byl však zřejmě nejen on, ale i reprezentace vysokých škol.

Podle informací ČESKÉ POZICE dokonce několik rektorů významných univerzit žádalo premiéra Petra Nečase (ODS), aby do náměstkovských škatulat ministra Dobeše zasáhl – podobně jako v minulosti uhájil náměstkyni Evu Bartoňovou (ODS). Marně. Oslovení rektoři, hovořící velmi opatrně, se vesměs shodují v tom, že s Kouckým byli spokojeni a dalo se s ním komunikovat. Potřebným změnám byl opravdu nakloněn a prý věděl, jak je provést.

Odvedl se svým týmem (včetně ředitele odboru vysokých škol Jiřího Nantla) dost práce – nejen ve věci příprav vysokoškolského zákona, zásadní reformy financování vysokého školství, ale i zákona o finanční pomoci studentům nebo plánů na daňové pobídky v oblasti výzkumu.

Už v letošním roce se změnila pravidla financování VŠ, jež nekladou takový důraz na počet přijatých studentů. Reformy nakročily k cíli, jímž má být otevřený, diverzifikovaný a konkurenceschopný systém reflektující moderní trendy. Ucelený reformní systém má být dle informací ČESKÉ POZICE nastaven tak, aby vysoké školy zajišťovaly v různé míře vzdělávací, výzkumné a tvůrčí činnosti sestavené do akronymu připraveného ministerského projektu KREDO:

  • Kvalita a excelence ve vzdělávání, výzkumu a vývoji na VŠ;
  • Relevance k potřebám společnosti, ekonomiky a trhu práce;
  • Efektivita využívání lidských, materiálních a ekonomických zdrojů;
  • Diverzita VŠ či jejich součástí podle profilů, poslání a výkonnosti;
  • Otevřenost mezinárodnímu, národnímu i regionálnímu kontextu.

Celková strategie reformy vysokého školství měla být předána vládě v průběhu června a návrhy věcných záměrů obou stěžejních zákonů mají být předloženy kabinetu do konce letošního roku. Největší připomínky měla v poslední době Univerzita Karlova (prý hrozí destabilizace celého systému vysokoškolského vzdělávání), jejíž emeritní rektor se ale má nyní reforem ujmout, byť se v minulosti veřejně zmínil, že změny nemají být až tak razantní...  Chce tedy reformy? Anebo je spíše zpomalí? Profesor Wilhelm na zaslanou SMS nereagoval ani nezvedal svůj mobilní telefon; vyčkával zřejmě do úterní oficiální tiskové konference, na níž byl ministrem Dobešem představen.

Wilhelm dobrý, Koucký také

„Profesor Wilhelm je samozřejmě vynikající člověk se zkušenostmi a schopnostmi domluvit se s Radou vysokých škol i ČKR. Roli náměstka jistě zastane dobře. Ovšem s náměstkem Kouckým jsme vycházeli rovněž velmi dobře, důvody výměny neznáme, ale obecně musím říci, že časté změny na ministerstvu nejsou pro kontinuitu práce nejšťastnější,“ řekl ČESKÉ POZICI Václav Havlíček, rektor pražského ČVUT.

Rektor regionální školy se obává Wilhelmova důrazu na pouhou výzkumnou excelenci s tím, že nebude příliš nakloněn vymezování praktičtějších vysokoškolských studií

Další z rektorů, jenž si nepřál být s ohledem na citlivost tématu jmenován, má dokonce obavy o rychlost reformy terciárního vzdělání: „Ta změna není dobrá. Koucký byl mezi rektory vnímán veskrze pozitivně. Je pracovitý, věci rozumí, dalo se s ním hovořit. Nyní se bude se vším začínat takřka znovu,“ uvedl nejmenovaný rektor k Wilhelmově příchodu, který dle něj představuje tu konzervativnější část vysokoškolského spektra. Jiný rektor regionální školy se obává Wilhelmova důrazu na pouhou výzkumnou excelenci s tím, že nebude příliš nakloněn vymezování praktičtějších vysokoškolských studií.

Konkrétní komplikaci vidí profesor Ivo Vondrák z Vysoké školy báňské v Ostravě, která chystá kvůli plánované diverzifikaci vysokých škol spojování s Ostravskou univerzitou. „Výměna náměstků nám integraci obou škol ztěžuje. S Kouckým jsme věci řešili a nyní budeme muset řadu témat nejspíše otevírat znovu,“ říká Vondrák.

Překvapivá je změna i pro Akademii věd ČR. Její předseda, profesor Jiří Drahoš, ČESKÉ POZICI sdělil, že „pevně doufá, že s emeritním rektorem Ivanem Wilhelmem bude mít Akademie věd stejně dobré vztahy a spolupráci jako s doktorem Kouckým.“

Podobně hovoří i někteří špičkoví vědci. „Šlo o nejlepšího náměstka za posledních mnoho let. Koucký je velmi konsenzuální člověk a ví, o čem mluví. Profesora Wilhelma si ovšem také velmi vážím, jen si myslím, že měnit náměstky tak často je nešťastné a svědčí to o bezkoncepčnosti vedení ministerstva,“ říká docent Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž se podílel na uspořádání konference k reformám VŠ.

Je Wilhelm připraven na očekávané spory?

Mezi akademiky to šumí, zda pan profesor, ač vládní zmocněnec pro evropský výzkum, skutečně ví, do jaké situace na ministerstvu vstupuje

Oč tedy Dobešovi šlo? O posílení vlivů na možná až příliš rigidní Univerzitu Karlovu, které se prý do změn moc nechce? O údajné zrychlení reforem? Nebyl snad Koucký dostatečně loajální? Stalo se něco? "Potřebuju člověka, který nepodléhá jednotlivým zájmovým skupinám," komentoval výměnu v úterý Dobeš.

„Wilhelm to bude mít těžké. Do agendy se nemůže dostat nějak extra rychle a je zapotřebí, aby na tom rychle zapracoval,“ říká zdroj z ministerstva. A mezi akademiky to šumí, zda pan profesor, ač vládní zmocněnec pro evropský výzkum, skutečně ví, do jaké situace na ministerstvu vstupuje...

 „Wilhelmovo angažmá je podle nás krokem k lepšímu. Profesora Wilhelma pokládáme za autoritu, která dopady reforem domýšlí do důsledků a díky svým zkušenostem umí zhodnotit rozmanitost jejich vlivu na různé obory,“ míní naopak Martin Krummholz ze sdružení Věda žije!, jež dnes rozeslalo tiskové sdělení, v němž se píše, že fórum „nesouhlasí s věcným záměrem Návrhu změny zákona o vysokých školách a s probíhajícím legislativním procesem.“

Řešení různých výtek už bude na náměstkovi Wilhelmovi. Je na takové spory připraven? Umí věci posouvat? Dočkáme se reformy vysokého školství?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!