Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propuštění mafiánského bosse: Ostuda Itálie a urážka obětí

Někdejší boss sicilské mafie Cosa Nostra Giovanni Brusca. foto: Zip.news

Někdejší boss sicilské mafie Cosa Nostra Giovanni Brusca byl po 25 letech propuštěn z vězení což rozhořčilo italskou veřejnost. Soudce od něho očekává, že bude sekat dobrotu. Uvidíme.
  17:03

Bestie je venku

Jeden z nejznámějších italských mafiánů je na svobodě. Někdejší boss sicilské mafie Cosa Nostra Giovanni Brusca (64), který v květnu 1992 zavraždil neústupného vyšetřujícího soudce Giovanniho Falconeho, byl po 25 letech propuštěn z vězení. Brusca, kterému se říkalo ’U verru (Prase), původně dostal doživotí, ale trest mu snížili na 30 let, protože se rozhodl spolupracovat s justicí. Propuštění muže, jenž prý zavraždil více než 150 lidí, v Itálii rozhořčilo veřejnost.

Brusca je na svobodě, ale rozhodnutí soudu může ovlivnit voliče v případných volbách ve prospěch pravicových politiků, kteří volají po změně zákona umožňujícího propuštění zločinců spolupracujících s justicí

Falconemu bylo v době atentátu 53 let. Jeho vraždu si objednal nejvyšší boss sicilské mafie Salvatore „Toto“ Riina. Zhruba 400kilogramovou nálož, která byla umístěna pod silnicí v kanalizační rouře, na dálku odpálil právě Brusca. Následovala obrovská exploze, jež v dálnici vytvořila osmimetrový kráter. Kromě soudce při atentátu zemřela i jeho žena Francesca (46), tělesný strážce a tři policisté. (Riina, přezdívaný Bestie, zemřel ve vězení ve věku 86 let, kde si odpykával několikanásobný doživotní trest.)

Brusca je na svobodě, ale rozhodnutí soudu může ovlivnit voliče v případných volbách ve prospěch pravicových politiků, kteří volají po změně zákona umožňujícího propuštění zločinců spolupracujících s justicí. Událost označil za „ránu pěstí do břicha“ i předseda sociálních demokratů a expremiér Enrico Letta, ale šéf pravicové strany Liga Matteo Salvini, jenž se těší velké popularitě, byl tvrdší a řekl, že je třeba změnit zákony: „Brusca je bestie, která nesmí opustit vězení. Jestli si někdo zaslouží doživotní trest, pak on.“

Propuštění mafiánského bosse označila za ostudu Itálie a urážku obětí i šéfka pravicové strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová. Falconeho sestra Maria propuštění mnohonásobného vraha označila za smutnou zprávu, ale dodala, že její bratr bojoval za to, aby zákony platily stejně pro všechny, tedy i pro odsouzené mafiány. Brusca byl propuštěn se čtyřletou podmínkou, zřejmě svým chováním prokázal polepšení a dobrosrdečný soudce od něho očekává, že tento zločinec ve zbytku života bude sekat jen dobrotu. Uvidíme.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!