Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protikorupční policie hodlá znovu vyšetřovat zbohatnutí Aleše Řebíčka

  11:35

Dle týdeníku Respekt se detektivové zaměřují na výroky bývalého ministra dopravy, za kolik prodal firmu Viamont, již v roce 1992 založil.

Časopis Respekt se v pondělí 20. srpna zaměřil na podnikání bývalého ministra dopravy v Topolánkově vládě Aleše Řebíčka (ODS). Podle týdeníku jsou v rozporu Řebíčkova prohlášení, za kolik prodal stavební firmu Viamont, již v roce 1992 zakládal. Nejprve pro MF Dnes tvrdil, že šlo o desítky milionů korun, loni uvedl částku 750 milionů. Dle daňového přiznání z let 2007 a 2008 však za třetinový podíl ve firmě získal 342 milionů korun.

Zásadní však v této kauze je, že obě exministrova vysvětlení zpochybnil Finanční analytický útvar ministerstva financí, jenž na Řebíčka podal v roce 2009 trestní oznámení. Experti útvaru totiž zjistili, že Řebíčkův společník ve Viamontu Miroslav Plíhal, jemuž prodal před nástupem na ministerstvo dopravy podíl ve firmě, její akcie v roce 2008 přeprodal olomoucké společnosti IDS za 300 milionů korun. A zpětně Řebíčkovi poslal 190 milionů korun.

Nehledě na to však protikorupční policie dle jejího šéfa Tomáše Martince nechala trestní oznámení na Řebíčka 19 měsíců „ležet“, aniž by někdo důkladně vyšetřoval finanční transakce. „To znamená, že vůbec nebyly zahájeny úkony trestního řízení. Nevím, jak je to možné, v tu dobu jsem tu nebyl,“ uvedl pro Respekt Martinec, jenž si minulý týden vyžádal podklady a hodlá případ znovu otevřít.

Z regionální stavební společnosti Viamont se za Řebíčkova působení na ministerstvu dopravy v letech 2006 až 2009 stala celostátní firma s obrovským obratem. Dle Respektu propletenec firem okolo Viamontu za tuto dobu získal veřejné zakázky zhruba za 40 miliard korun.

Před dvěma týdny se objevila zpráva, že Viamont míří do úpadku a vedení firmy podalo na společnost kvůli dluhům insolvenční návrh. Dle Respektu finanční úřad v červenci obstavil účet firmy, protože zjistil, že v letech a 2007 a 2008 vykazovala v zakázce na dostavbu elektrárny Tušimice II pro ČEZ falešné faktury. Za to musel Viamont zaplatit na daních 53 milionů korun.

Autor: