Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Protimafiánská centrála hledá nového náměstka. Má hlídat regiony

  14:29
Protimafiánská centrála hledá náměstka, který by pohlídal jednotlivé expozitury a rozhýbal je. Ústředí by měl pomoci získat větší přehled o práci v regionech. A toho je velice třeba. Některé expozitury totiž v podstatě rezignovaly na pronikání do protimafiánských struktur a výsledky jejich práce se blíží nule.

Michal Mazánek, ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Dva roky od kontroverzní policejní reorganizace stále existují vážné pochybnosti o efektivitě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Její ředitel Michal Mazánek nyní přemýšlí, jak práci elitních detektivů, kteří mají za úkol odhalovat ty nejzávažnější projevy zločinu v Česku, zlepšit. Podle informací LN připravuje další změnu v rozdělení kompetencí. Rád by získal nového náměstka pro expozitury, který dohlédne na sedm detašovaných pracovišť v krajích. O záměru už hovořil s ministrem vnitra v demisi Lubomírem Metnarem (nestr. za ANO).

Jaké důvody ředitele centrály ke změně vedou, ale nechtěl přiblížit. „Jedná se pouze o návrh, který není zatím schválen. Vzhledem k této skutečnosti nepovažujeme za vhodné, abychom věc komentovali,“ napsal LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Podle důvěryhodného zdroje z bezpečnostních složek však jde o snahu získat přehled o práci v regionech. Expozitury NCOZ sídlí v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě. V některých krajích však činnost NCOZ zamrzla. „Hledají někoho, kdo rozhýbá fary (v policejním slangu se farami rozumí kriminalistická oddělení v odlehlejších koutech země – pozn. red). V minulosti se stalo třeba to, že v kraji prověřovali jednu kauzu, kterou ovšem rozpracovávali i pražští detektivové centrály. Vzájemně o sobě netušili,“ řekl LN jeden detektiv. Nedostatečná koordinace a chybějící analytické nástroje pro sdílení informací v policejních databázích jsou jen střípkem mnohem závažnějších problémů NCOZ.

Rezignovali na vyhledávání

O zásadních nedostatcích svědčí nedávno zveřejněná výroční zpráva o činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Žalobci, kteří jsou pány přípravného řízení, se v ní do elitního útvaru pustili zostra. „V rámci činnosti NCOZ pokračoval trend, který byl konstatován již v předchozí výroční zprávě, a sice prakticky nulová či zcela mizivá vyhledávací činnost policejního orgánu,“ uvedli olomoučtí žalobci ve zprávě, která je na webu.

Kritici reorganizace, při které v létě 2016 došlo ke sloučení protimafiánského útvaru a protikorupční policie, poukazovali na negativní důsledky změn. Obávali se mimo jiné, že uřídit tisícihlavou policejní centrálu bude v praxi krajně obtížné.

Přidali i nelichotivou statistiku. „Za rok 2017 byla evidována pouze jedna věc, v níž byly úkony trestního řízení zahájeny na základě vlastní vyhledávací činnosti policejního orgánu,“ poukázali žalobci. To je přitom velmi důležitý údaj, neboť ukazuje, že nejdůležitější policejní útvar s třemi pobočkami na Moravě skoro rezignoval na pronikání do zločineckých struktur a odhalování těch největších lumpů. Detektivové spoléhají na starší kauzy anebo jsou závislí na podnětech, které dostanou od jiných institucí, případně od veřejnosti. V NCOZ přitom pracuje bezmála tisícovka lidí.

Kritici reorganizace, při které v létě 2016 došlo ke sloučení protimafiánského útvaru a protikorupční policie, přitom poukazovali právě na negativní důsledky změn. Obávali se mimo jiné, že uřídit tisícihlavou policejní centrálu bude v praxi krajně obtížné. „Mám obavu, že sloučením vznikne tak velká policejní složka, že bude jen stěží efektivně řiditelná,“ napsal před dvěma lety šéfžalobce Pavel Zeman v dopise, který adresoval tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Apeloval na něj, na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) i na policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby unáhlenou a neprodiskutovanou reorganizací nedošlo k ohrožení závažných kauz. Politici ani policejní šéfové ho ale nevyslyšeli. Policejní prezident Tuhý při zrodu NCOZ kritiku odrážel: „Pokud z jednoho místa budeme cílit boj proti organizované zločinnosti, je to správný směr.“

Kus od kusu

Kvalita jednotlivých pracovišť NCOZ je podle lidí z justice závislá na konkrétním personálním složení dané pobočky. Některé vyšetřují skutečně závažné případy, o jiných slyšet není. Mezi dobře hodnocené patří zejména pobočka v Ústí nad Labem a v Hradci Králové. Zatímco severočeští detektivové se postarali o stíhání desítek politiků a lobbistů v dotačních podvodech okolo ROP Severozápad a obvinění fotbalového bosse Miroslava Pelty, jejich hradečtí kolegové zasáhli proti skupině stavebních firem podílejících se na rekonstrukci kladrubského hřebčína.

Právě šéf hradecké expozitury R. J. spolu se svým zástupcem a dalšími zkušenými detektivy ale podle informací LN nyní od policie odchází. A údajně kvůli tomu, že se rozchází s vedením centrály. Mluvčí to nechtěl komentovat. „Řízení ve věcech služebního poměru je neveřejné. Podání žádosti o propuštění ze služebního poměru je soukromou věcí policisty,“ napsal LN Ibehej.

Článek byl v Lidových novinách uveřejněn 25. června 2018.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...