Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Prozření Obamových hagiografů: Je to nový Nixon?

USA

  8:39

Sotva americká média vstřebala, že Obamův berní úřad diskriminoval opoziční spolky, vyšlo najevo špiclování novinářských telefonů.

Bílý dům má na krku další oplétačky s prvním dodatkem americké Ústavy zaručujícím svobodu slova.

Nejprve minulý týden federální daňová správa (IRS) přiznala, že při posuzování nároků na daňové úlevy systematicky kladla přísnější nároky na spolky spjaté s opozičním hnutím Tea Party než na jejich pokrokářské protějšky. Nyní ministerstvo spravedlnosti informovalo zpravodajskou agenturu Associated Press (AP), že v rámci vyšetřování úniku informací o protiteroristické operaci USA v Jemenu získalo od operátora úředním příkazem záznamy o užívání dvacítky služebních i soukromých telefonů jejích redaktorů v dubnu až květnu loňského roku.

Oznámení vyvolalo v amerických médiích poprask, neboť podle vnitřních předpisů ministerstva lze operátorům nařídit vydání novinářských telefonních protokolů jen za přísných podmínek ke konkrétnímu účelu vyšetřování. Ze zmíněné dvacítky telefonů však během zkoumaného období volalo až sto novinářů pokrývajících celou paletu zpravodajství.

„Takto přemrštěný sběr dat o telefonní komunikaci AP a jejích reportérů nemůže nic ospravedlnit. Tyto záznamy potenciálně odhalují komunikaci s důvěrnými zdroji během dvouměsíčního období napříč zpravodajskou činností AP, poskytují plán sbírání zpráv a odhalují informace o aktivitách AP, o nichž nemá vláda žádné myslitelné právo vědět,“ napsal v dopise ministru spravedlnosti Ericu Holderovi ředitel AP Gary B. Pruitt.

Samostatným dopisem vyjádřilo své pobouření i padesát nejvýznamnějších amerických médií sdružených ve Výboru reportérů pro svobodu tisku. Poukázala v něm na to, že ministerstvo spravedlnosti za třicet let od vydání příslušných vnitřních předpisů ještě nikdy tak široce nezasáhlo do důvěrnosti jejich telefonní komunikace. Na následné tiskové konferenci v Bílém domě padaly na prezidentova mluvčího jízlivé otázky pídící se po Obamově reakci na to, že je v předních médiích srovnáván s prezidentem Richardem Nixonem, jehož administrativa nechvalně proslula porušováním Ústavy.

Zadostiučinění konzervativních „paranoiků“

Populární komik a levicový liberál Jon Stewart břitce upozornil, že souběh skandálů s diskriminací opozičních spolků a špiclováním novinářů je vodou na mlýn Obamových údajně paranoidních konzervativních kritiků, kteří v něm vidí socialistu náchylného k „neamerickému“ zneužívání moci.

K Obamově smůle se oba skandály doplňují způsobem, který jejich politický dopad umocňuje. Mainstreamová média sympatiemi ke konzervativní Tea Party nijak nepřekypují, a tak se objevily i komentáře, že berní úřad jen dělá svou práci, když si zvlášť důkladně posvítí na hnutí údajně vzniklé metodou takzvaného astroturfingu.

Naopak po důkladném vyšetření úniku informací o přísně tajné protiteroristické operaci v Jemenu volala republikánská opozice, která Bílý dům podezřívala, že je účelově vypouští spřízněným médiím ve snaze propagovat Obamovy válečnické ostruhy během jeho loňské kampaně za znovuzvolení.

Nařčení Obamovy administrativy ze zneužití moci se tudíž ozývá „stereo,“ přičemž mainstreamová média tentokrát nemají nutkání změnit téma – k velké radosti republikánů.

Jde o paradoxní symbiózu: Republikáni by totiž bývali uvítali, kdyby výsledek vyšetřování úniku informací potvrdil jejich podezření o předvolebním spřažení Bílého domu s mainstreamovými médii. Jenže skutečnost, že vláda přikročila k „nixonovským“ metodám, aby odhalila anonymní zdroje novinářů, může znamenat, že o účelové vyzrazení utajovaných informací nutně jít nemuselo.  

Autor: