Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Průběžný systém penzí nelze rozkrást

  5:08

KDU-ČSL nesouhlasí s vyvedením části důchodového pojištění do individuálního fondového pilíře. Je i proti látání děr růstem DPH.

Kdo ví, co bude za 40 let? České penzijní fondy za posledních sedm let jen s obtížemi svými výnosy pokryly inflaci. foto: © ReutersČeská pozice

Názor lidovců na vyvedení části důchodového pojištění do nového individuálního fondového pilíře je odmítavý. Základem penzijního systému by měl dle představ KDU-ČSL zůstat současný průběžný pilíř. V něm nyní peníze chybějí a ještě je snaha vyvést odtud další, dát je do ruky soukromým fondům (opt-out) a tuto ztrátu pokrýt drastickým zvýšením DPH.

Průběžný systém má tu výhodu, že nelze rozkrást a že je imunní vůči inflaci. Vybrané peníze se prakticky okamžitě vyplácejí na důchody dnešních seniorů. U fondů může nastat  tunelování, ukládání toxických aktiv, vysoká inflaci a další nepředvídatelné události.

Například naše penzijní fondy za posledních sedm let jen s obtížemi svými výnosy pokryly inflaci. A kdo ví, co bude za 40 let? Penzijní fondy byly za monarchie, za první republiky i poté. Nikdy však z tohoto pojištění v soukromých fondech nikdo nic neviděl. Přišla krize, válka, měnová reforma… Otázkou je, kde bychom nyní byli, kdyby se oddělily penzijní účty od státního rozpočtu už dříve. Systém vykazoval mnoho let přebytek, ale stát jej již utratil.

Skokový růst DPH poškodí především rodiny s dětmi, seniory či invalidní důchodce, ale i podnikatele ve stavebnictví a v zemědělstvíZ vládního návrhu důchodové reformy plyne, že lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud si přidají ze svého. KDU-ČSL odmítá, aby lidé museli nebo mohli odvádět část pojištění ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností a aby byl výpadek, který by v průběžném systému tímto způsobem vznikl, pokryt navýšením daně z přidané hodnoty. Tento skokový růst DPH zásadně poškodí všechny občany, především rodiny s dětmi, seniory nebo invalidní důchodce, ale i podnikatele ve stavebnictví a v zemědělství.

Hrozí vyšší nezaměstnanost

Vláda se navíc nesnaží zmírnit daňové a důchodové trestání těch, kdo vychovávají děti a chodí do práce. Výpadek příjmů ze sociálního pojištění pokryjí výnosy ze sjednocené sazby DPH, což zdraží například bydlení, dopravu, energie, potraviny nebo léky. Vláda navíc vůbec nevyčíslila dopad zvýšení DPH na celou ekonomiku, která se na několik let zásadně přibrzdí. V širších souvislostech to bude znamenat i zvýšení nezaměstnanosti. 

KDU-ČSL navrhuje zvýšení odvodů na sociální pojištění, které jdou do penzijního systému, z 28 na 31 procent, a zavedení slev na děti. Tento návrh může přinést do systému až sedm miliard korun ročně. Navíc by se těm, kteří vychovávají děti, umožnilo snížení sazby důchodového pojištění ve výši tří procentních bodů na každé vyživované dítě. Slevu by mohli uplatnit oba pracující rodiče.

Pokud by rodina měla jedno dítě, sazba rodičů by klesla na 28 procent, a tato rodina by na tom byla stejně jako nyní. V případě rodiny se dvěma dětmi by již v domácnosti zůstávalo o několik set korun měsíčně více. Lidovci také navrhují, aby se zachovalo penzijní připojištění, stavební spoření či jiné investice občanů na zajištění v důchodovém věku, a to jako druhý pilíř důchodového systému.

Vláda o reformě nediskutuje

Senátorský klub KDU-ČSL zveřejnil své stanovisko k novele, která má řešit nález Ústavního soudu z dubna loňského roku. Soud rozhodl, že se má zvýšit poměr důchodů k platům u lidí s vyššími příjmy. Lidovci navrhuji, aby se do důchodu započítávalo nad první redukční hranici 30 procent jako v současnosti. Nad druhou redukční hranici by se započítávalo 15 nebo 20 procent.

Dalším návrhem KDU-ČSL je zrušení stropů pro odvod sociálního pojištění, a to dokud bude zdaňována daní z příjmu superhrubá mzda. V současnosti je strop na šestinásobku průměrné mzdy. Poté, co by se přešlo od zdaňování superhrubé mzdy k normální daňové progresi, mohl by se strop pro odvody na sociální pojištění snížit na čtyřnásobek průměrné mzdy.

Podpořme dobrovolné spoření, ale ponechme průběžný systém jako jistotuKDU-ČSL vyzývá vládu, aby začala o reformě důchodového systému diskutovat s politickými partnery a odbornou veřejností, což se dnes neděje. Systém navržený naší stranou je rozpočtově odpovědný a přináší zhruba sedmimiliardový přebytek na důchodový účet. Nezavádějme opt-out ani povinný, ani dobrovolný a neprohlubujme demografický problém naší země. Podpořme dobrovolné spoření, ale ponechme průběžný systém jako jistotu, že čtyřicet let budeme mít možná nižší, ale jistý důchod a možná pěkné, ale nejisté příjmy z penzijních fondů.

O chystané důchodové reformě a o zkušenostech z jiných zemí si přečtete v rubrice HOT TOP Penzijní reforma.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!