Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Průlom: Ministrem obrany by se měl stát Vlastimil Picek

Petr Pavel

  23:02

Po třech měsících od odvolání Karolíny Peake z postu ministryně obrany se dva klíčoví koaliční partneři dohodli na jméně jejího nástupce.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Po třech měsících od odvolání Karolíny Peake z postu ministryně obrany se dva klíčoví koaliční partneři konečně dohodli na jejím nástupci. Po středečním jednání premiéra Petra Nečase s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem proběhla schůzka šéfa kabinetu s prezidentem Milošem Zemanem. A dle informací ČESKÉ POZICE z dvou důvěryhodných zdrojů se jednalo o nominaci bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího prvního náměstka ministra obrany Vlastimila Picka do čela resortu. Nominaci by měl Nečas, jak informoval deník Právo, oznámit v pátek.

Na seznamu vhodných kandidátů byla přitom ještě ve středu kromě Picka i Veronika Kuchyňová-Šmigolová, velvyslankyně při OSN a OBSE ve Vídni. Nakonec však padla volba na Picka. Od důvěryhodného zdroje z Hradu jsme se dozvěděli, že Šmigolová, kterou podporoval Schwarzenberg, nebyla přijatelná pro Nečase ani Zemana.

Pod tlakem

V posledních dnech sílil tlak jak ze strany ministra zahraničí Schwarzenberga, tak od armádních představitelů, aby byl ministr obrany vybrán urychleně. Armádní generalita, mezi níž se prezident Zeman těší popularitě, logicky preferovala Picka.

Zřejmě se politici smířili s realitou, že najít alternativního kandidáta by bylo za současné situace nemožnéKupříkladu současný náčelník generálního štábu Petr Pavel ve středu uvedl, že „i když se premiér bude hodně snažit, tak se nenaklonuje a plnohodnotně funkci ministra vykonávat nemůže“. (Po odchodu Peake spravuje ministerstvo obrany předseda vlády.)

Náměstek Picek, jenž splňuje kritérium nestranického odborníka, nicméně narážel na odpor nejmenší koaliční strany LIDEM. Předsedkyně strany Karolína Peake ho krátce po nástupu na ministerstvo obrany loni v prosinci odvolala. Nelíbilo se jí, že by měl resort obrany řídit bývalý vysoký vojenský důstojník.

Podobný problém měl dříve i ministr Schwarzenberg: „Já jsem nebyl nadšený z toho, že bychom byli jako Guatemala, kde je generál ministrem obrany.“

Zřejmě se však politici smířili s realitou, že najít alternativního kandidáta, který by splňoval kritéria odbornosti a nestranickosti, a ještě byl přijatelný pro všechny koaliční předsedy, by bylo za současné situace nemožné.

Autor: