Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Rozmotávání kauzy Vidkun: Nepříjemná dohra pro poslance Váňu

  9:35
Hlas olomouckého zákonodárce Romana Váni (ČSSD) se objevil v odposleších pořízených v rámci operace Vidkun. Část odposlechů přitom tvoří podklady pro takzvanou Šlachtovu zprávu, jíž se zabývá sněmovní vyšetřovací komise, kterou Váňa řídí.

Šéf poslaneckého výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). foto: archiv

Poslanec Roman Váňa (ČSSD) byl zrovna na pracovní cestě v Makedonii. Zahraniční misi ale musel ve druhé polovině června přerušit a strávit 20 hodin v autě směr Praha. Na výbor pro bezpečnost, který Váňa řídí, se totiž „objednali“ detektivové Robert Šlachta a Jiří Komárek.

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a někdejší ředitel ostravské expozitury téhož útvaru hodlali poslance seznámit s podklady, které Komárka vedly k obvinění policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Dle detektiva stojí Tuhý za „brutálním únikem informací“ z trestního spisu. Většina členů výboru pro bezpečnost včetně předsedy však vystoupení Šlachtovi a Komárkovi neumožnila.

Jak zjistily LN, poslanec Váňa přitom musel již před časem detektivům protimafiánské policie vysvětlovat okolnosti jedné schůzky. Hlas olomouckého zákonodárce se totiž objevil v odposleších pořízených v rámci operace Vidkun – ta mířila na policejní, podnikatelské a politické špičky v Olomouckém kraji. Část odposlechů přitom tvoří podklady pro takzvanou Šlachtovu zprávu, jíž se zabývá sněmovní vyšetřovací komise. Váňa odmítá, že by jeho hlas v odposleších ovlivnil jeho rozhodování ve výboru pro bezpečnost.

Identifikovaný muž

„Program jednání jsem nevymýšlel, neřídil ani neschvaloval. Měl jsem jen jeden hlas. Byla by odvážná zkratka spojovat tyto dvě věci. Koneckonců jsem navrhoval založení vyšetřovací komise,“ vysvětlil LN poslanec Váňa. Nutno dodat, že Šlachta s Komárkem ve sněmovně nevystoupili i díky poslancům z ČSSD – tedy včetně Váni. Sociální demokraté totiž nezvedli ruku pro slyšení detektivů před výborem (ti se nakonec dostali až před poslaneckou vyšetřovací komisi, Šlachta v červenci a Komárek v srpnu).

Schůzku 17. dubna 2015 v olomoucké kavárně Cafe Delux šéfa krajské kriminálky Karla Kadleca a vlivného podnikatele Ivana Kyseléhom monitorovali vyšetřovatelé protimafiánského útvaru a ti dalšího příchozího muže identifikovali jako poslance Váňu

Bylo 17. dubna 2015 a v olomoucké kavárně Cafe Delux se sešli „staří známí“: šéf krajské kriminálky Karel Kadlec a vlivný podnikatel Ivan Kyselý. Před 17. hodinou do kavárny zavítal další muž. Kyselý se s ním pozdravil a vybídl ho, aby přisedl. Schůzku monitorovali vyšetřovatelé protimafiánského útvaru a ti muže identifikovali jako poslance Váňu.

Když detektivové zvukové záznamy přepisovali, poznamenali si, že jedním z témat schůzky byl případ firmy Tesco SW. Společnost, jež patří bratrovi olomouckého senátora Martina Tesaříka z ČSSD, od září 2014 vyšetřuje kvůli IT zakázkám pro stát protikorupční policie. Právě razii v této kauze vyzradil neznámý pachatel. Varovnou SMS obdržel dle inspekce den před zásahem v září 2014 manažer firmy Tesco SW David Tesařík.

Nesouhlas

Schůzka s Kyselým měla pro Váňu nepříjemnou dohru. Musel kvůli ní před detektivy, kteří rozmotávají případ Vidkun. „Podával jsem vysvětlení. Ptali se všech lidí, kteří se s danými osobami potkali nebo o nichž se mluvilo. ‚Úozeťáky‘ (míněn ÚOOZ – pozn. red.) hlavně zajímalo, jestli jsem měl nějakou funkci ve městě nebo na kraji. Nikdy jsem žádnou neměl, čímž jsem pro ně přestal být zajímavý,“ popsal LN Váňa.

Přepis prostorových odposlechů napovídá, že Váňa seděl u jednoho stolu jak s Kyselým, tak s Kadlecem. S tím však poslanec nesouhlasí. S šéfem krajské kriminálky se prý potkali jen ve dveřích, když Kadlec odcházel.

Setkání v Cafe Delux prý bylo náhodné. „Pana Kyselého znám, občas jsme se vídali. Teď už se ale nepotkáváme, neboť se lidem vyhýbá. Pana Kadlece znám pouze profesně. Už se mě na tyto věci ptal někdo jiný a říkal, že to nemám komentovat. Lidé, o kterých se bavíme, šetří ÚOOZ,“ naráží Váňa na fakt, že policista Kadlec i podnikatel Kyselý byli v říjnu obviněni kvůli podezření ze zneužívání pravomocí úřední osoby, uplácení či přijímání úplatku.

Přepis prostorových odposlechů napovídá, že Váňa seděl u jednoho stolu jak s Kyselým, tak s Kadlecem. S tím však poslanec nesouhlasí. S šéfem krajské kriminálky se prý potkali jen ve dveřích, když Kadlec odcházel. „Mohu pouze dovozovat, že se pan Kyselý s panemKadlecem sešli předtím, než jsem přišel,“ vysvětluje Váňa. Tím zároveň odmítá, že by se bavili o věcech typu vyšetřování firmy Tesco SW a vyzrazení razie protikorupční policie.

„O tom nic nevím. O žádných telefonech jsem se s nikým nebavil, ani o varovné zprávě nic nevím,“ řekl LN Váňa a dodal, že není vyloučeno, že případ firmy Tesco SW řešil Kyselý s Kadlecem ještě předtím, než poslanec do kavárny přišel: „Možná se o tom bavili, nemohu to však vědět. Když jsem ale já přišel, pan Kadlec odcházel.“

Vazba na rodinu Tesaříkových

Rodinu Tesaříkových však Váňa zná. V letech 2006 až 2008 pracoval pro poslance Martina Tesaříka jako jeho sněmovní asistent. A když se stal Váňa poslancem, regionální kancelář si zřídil ve výškové budově v Olomouci. Ta patří společnosti Tessela Holding SE, jejímž ředitelem je Josef Tesařík – senátorův bratr.

Rodinu Tesaříkových Váňa zná. V letech 2006 až 2008 pracoval pro poslance Martina Tesaříka jako jeho sněmovní asistent.

Váňa tvrdí, že o kauze úniku informací z vyšetřování Tesco SW nic neví. Kdo však citlivými informacemi disponoval, byli šéf krajské kriminálky Kadlec a podnikatel Kyselý. Ti se v Olomouci scházeli pravidelně. Přepisy jejich hovorů jsou součástí takzvané Šlachtovy zprávy, kterou se nyní zabývá poslanecká vyšetřovací komise. Jejím úkolem je prošetřit okolnosti policejní reorganizace, která znamenala konec Šlachtova protimafiánského útvaru.

Hlavním zastáncem policejní reformy byl policejní prezident Tomáš Tuhý. Na jeho jméno narazili inspektoři Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kteří se snažili zjistit, kdo varoval manažera Tesco SW před razií.

Byly to jen hospodské řeči

Poslanec Roman Váňa (ČSSD) vysvětluje okolnosti schůzky, o kterou se později zajímal i protimafiánský útvar.

LIDOVÉ NOVINY: Potkal jste se v dubnu 2015 s podnikatelem Ivanem Kyselým a policistou Karlem Kadlecem?

VÁŇA: Pana Kyselého znám, občas jsme se vídali. Teď už se ale nepotkáváme, pan Kyselý se lidem vyhýbá. Pana Kadlece znám pouze profesně. Více to nemohu komentovat. Už se mě na věc ptal někdo jiný a říkal, že to nemám komentovat. Lidi, o nichž se bavíme, šetří ÚOOZ.

LIDOVÉ NOVINY: S panem Kadlecem se tedy blíže neznáte?

VÁŇA: Osobně se neznáme. Jen jsem ho poznal, když jsem ho zahlédl v oné kavárně. Vyšetřovatelé se divili, že jsem si na tuto schůzku vzpomněl. Bylo to ale právě díky tomu, že jsem tehdy v kavárně potkal Kadlece.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste se vlastně scházeli?

VÁŇA: Šlo o náhodné setkání. Pan Kadlec odcházel, potkali jsme se jen ve dveřích. S panem Kyselým jsme se bavívali pouze o dětech, měli jsme společného porodníka. Mně se pan Kyselý jen ptal, co si myslím o pádu Nečasovy vlády. Šlo o hospodské řeči. Přišlo mi šílené, že někdo někam vtrhne a padne vláda.

LIDOVÉ NOVINY: Vyslýchal vás kvůli tomu protimafiánský útvar?

VÁŇA: Ptali se mě přesně na to, co jsem teď řekl vám. Podal jsem vysvětlení, ptali se všech lidí, kteří se s danými osobami potkali, nebo se o nich mluvilo. ‚Úozeťáci’ se mě hlavně dotazovali, zda jsem měl nějakou funkci ve městě nebo na kraji. Nikdy jsem žádnou neměl, čímž jsem pro ně přestal být zajímavý.

LIDOVÉ NOVINY: Bavili jste se o vyšetřování generální inspekce případu úniku informací v kauze Tesco SW?

VÁŇA: O tom nic nevím. O žádných telefonech jsem se s nikým nebavil, ani o varovné zprávě nic nevím. Možná se o tom bavili Kyselý s Kadlecem, nemohu to však vědět.

Hlavní hráči

Roman Váňa

Olomoucký poslanec ČSSD, který v současném volebním období vede výbor pro bezpečnost. Než pronikl do vysoké politiky, působil jako asistent poslance Martina Tesaříka (dnes senátor za ČSSD). V olomoucké budově jeho bratra má Váňa regionální kancelář.

Karel Kadlec

Náměstek krajského policejního ředitele v Olomouci pro službu kriminální policie a vyšetřování. Loni v říjnu byl obviněn v kauze Vidkun, v níž jsou stíhány čtyři osoby kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení či přijetí úplatku.

Ivan Kyselý

Vlivný olomoucký podnikatel je jedním z obviněných v kauze Vidkun. V minulosti obchodoval se současným hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a úzké vazby pěstuje zejména s někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Tomáš Tuhý

Do čela policie zamířil v dubnu 2014 za ministra vnitra Milana Chovance. Před třemi měsíci policejní prezidium v čele s Tuhým oznámilo policejní reorganizaci. Vzápětí se ozval bývalý šéf ostravské pobočky protimafiánského útvaru Jiří Komárek s podezřením, že Tuhý stojí za únikem informace z trestního spisu. Tuhý to odmítá a na Komárka podal trestní oznámení.

Robert Šlachta

V letech 2008 až 2016 působil ve funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V červnu odešel do civilu kvůli policejní reorganizaci, kterou kritizoval. Na konci července podával vysvětlení sněmovní vyšetřovací komisi o tom, co mohlo stát v pozadí policejní reformy. V srpnu přijal nabídku stát se náměstkem generálního ředitele Celní správy ČR.

Jiří Komárek

Podezření, která míří na policejní špičky včetně policejního prezidenta Tuhého, poprvé veřejně „vystřelil“ Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury protimafiánské jednotky. Úniky informací dával do souvislosti s policejní reorganizací. V červnu pro ČT prohlásil: „Právě proto, že mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách, kdy při prověřování toho úniku, kterého se mohl dopustit policejní prezident, jsme zaznamenali pokusy ze strany funkcionářů GIBS o průnik do spisu v rámci vyšetřování kauzy Vidkun.“