Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rozzuřený Ed Fagan exkluzivně: Žaluji český stát, ministry i primátora Karlových Varů

Evropa

  11:33

Americký právník podává žalobu kvůli karlovarským dluhopisům, chce blokovat budoucí české bondy a zmrazit zlato vrácené po válce do Česka.

Americký právník Ed Fagan zkusil s českým státem vyjednávat o karlovarských dluhopisech po dobrém a se zlou se potázal. Nyní zvolil těžší kalibr. foto: © ČTKČeská pozice

Kontroverzní americký právník Edward Fagan zahajuje rozsáhlou soudní žalobu proti České republice a jednotlivým ministrům poté, co mu byla odepřena spolupráce v souvislosti s jeho snahou o ověření, zda stát nesplnil závazky týkající se dluhopisů vydaných městem Karlovy Vary v roce 1924.

V dopisech uvolněných v pondělí ke zveřejnění výhradně pro ČESKOU POZICI Fagan nastiňuje, jak postupuje při podání žalob na český stát u amerických soudů, se samostatným soudním řízením rovněž proti ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a jeho náměstkovi Janu Gregorovi, jakož i proti primátorovi Karlových Varů Petru Kulhánkovi (Karlovarská občanská alternativa – KOA). Na e-maily a faxy premiéra Petra Nečase, všech ministrů české vlády, prezidenta Václava Klause a nejvyšších úředníků ministerstva financí měly být v pondělí večer doručeny oznamovací dopisy.

Fagan se jménem držitelů dluhopisů z roku 1924 věnuje tomu, o čem tvrdí, že by mohl být nárok na nezaplacenou částku 506 milionů dolarůFagan se jménem držitelů dluhopisů z roku 1924 věnuje tomu, o čem tvrdí, že by mohl být nárok na nezaplacenou částku 506 milionů dolarů (kolem deseti miliard korun). V žalobě, která bude úředně podána 12. prosince, uvádí, že není cesty zpět. „Když začnou spolupracovat teď, mohou zmírnit škody — ale soudní řízení nezastaví,“ sdělil Fagan v pondělí ráno ČESKÉ POZICI.

Je rozzuřený kvůli tomu, že mu český stát odmítl pomoci ověřit, zda nárok na vyplacení dluhopisů je autentický. A zvláště kvůli krokům představitelů ministerstva financí, které obviňuje z „podvodu, klamání, pokusu o manipulování médií a veřejného mínění a dalšího počínání, které porušuje jejich chování jako veřejných činitelů a zmenšuje důvěru veřejnosti“.

Fagan poukazuje především na to, že náměstek ministra financí Jan Gregor odmítl splnit slib, že se s ním koncem listopadu osobně sejde, aby o nároku diskutovali. Američanovi byla schůzka slíbena, když 1. listopadu „vstoupil do dveří“ ministerstva financí a mluvil se šéfem protokolu. Ministerstvo teď tvrdí, že jeho představitel pouze slíbil, že se schůzkou bude zabývat a že „jednání o této záležitosti nepovažuje za vhodné“.

Nečas a kabinet nic nevědí

Fagan prohlásil, že se rozhodl svůj dopis rozeslat proto, že se domnívá, že premiér Petr Nečas a jeho kabinet netuší, co ministerstvo financí čeká — a s jakými výdaji by se následkem toho musel vyrovnat český stát a nakonec daňoví poplatníci.

„Chci, aby vláda a ministři rozuměli tomu, co ministerstvo financí dělá. Nemyslím, že jiní ministři tuší, co (MF) dělá či nedělá,“ dodal americký právník a tvrdě obvinil Kalouskův resort z toho, že vytvořil „konfliktní situaci“, která se může stát slavným soudním případem a „mediálním cirkusem“.

V minulosti Fagan vedl mnoho právních případů, které měly velkou publicitu. Například to byly kauza rodin obětí holokaustu proti švýcarským bankám, západních bank pomáhajících režimu apartheidu v Jižní Africe a jménem rumunských vesnic proti tvůrcům filmu „Borat“ se Sachou Baronem Cohenem v hlavní roli (což byl jeden z mála jeho neúspěchů). V České republice se Fagan dosal do povědomí veřejnosti nabídkou, že bude zastupovat odpůrce temelínské jaderné elektrárny předtím, než byl v roce 2002 spuštěn její druhý blok.

Americký právník varuje, že ministerstvo financí se dostalo do větší šlamastyky tím, že o nároku spojeném s karlovarskými dluhopisy odmítlo jednat. „Co mě na tomto postupu opravdu překvapilo, je to, že kvůli relativně nevýznamné otázce se vystavují mnohem větším problémům. Vypadá to, že se snaží hrát nějakou hru,“ komentoval.

Fagan odhaduje, že právní krok podání žaloby na Českou republiku bude pro něho a další držitele dluhopisů představovat mimořádné výdaje až pět tisíc dolarů. „Na druhé straně a podle mého mínění vy, ministerstvo financí, obyvatelé Karlových Varů, Česká republika a nevinní čeští občané, budete téměř jistě muset zaplatit stovky tisíc dolarů (nebo milionů českých korun) za americké a české právníky, kteří vás budou zastupovat v případu, jenž NEMUSEL být projednáván soudně,“ uvedl Fagan v dopise zaslaném náměstku Gregorovi.

Spolupráce s českou vládou a dalšími úřady mohla ukázat, že nárok na vyplacení dluhopisů je neplatný nebo nemůže být prokázána jeho oprávněnost„Je ironií, že spolupráce s českou vládou a dalšími úřady mohla ukázat, že nárok na vyplacení dluhopisů je neplatný nebo nemůže být prokázána jeho oprávněnost,“ dodal. Mezitím jeho výhružný dopis ukazuje příklad rostoucích právních výdajů a výsledné odškodnění ve výši 353 milionů dolarů, které český stát zaplatil v arbitráži kvůli vlastnickým právům na TV Nova, již vedl americký miliardář Ronald Lauder proti společnosti Central European Media Enterprises (CME), jako nástin toho, co by se mohlo stát v případě karlovarských dluhopisů.

„Dovoluji si prohlásit, že chování, které jste vy, pane ministře Kalousku, úředníci ministerstva financí, funkcionáři České národní banky a představitelé města Karlovy Vary projevovali ve vztahu k dluhopisům, je stejné jako chování, které vedlo k obrovskému odškodnění, jež Česká republika musela zaplatit v případech CME versus Česká republika a Lauder versus Česká republika,“ dodal v dopise.

Zastavení českých půjček

Fagan říká, že je také připraven podniknout dalekosáhlý krok, aby se pokusil blokovat vydávání dluhopisů českého státu v budoucnosti z toho důvodu, že tento stát nezaplatil dluhy z předešlé karlovarské emise a nesplnil mezinárodní dohody týkající se vypořádání takových nesplacených dluhů. V případě úspěchu by to mohlo mít tvrdý dopad na vládní finance, protože Česká republika podobně jako většina států může hradit potřeby běžných veřejných výdajů tak, že si půjčuje, a to v naprosté většině na mezinárodních trzích.

„Český stát musí získat povolení z oblastí, kde chce prodávat dluhopisy, ať je to v USA nebo v EU. Pokud je nějaká země v prodlení v souvislosti s povinnostmi u dřívějších dluhopisů, pak jí lze odmítnout povolení, aby vydávala nové dluhopisy,“ vysvětlil Fagan. A dodal, že se obrátí na EU a jiné orgány, aby je přiměl zakázat vydávání českých dluhopisů v budoucnosti. „Blokování emisí dluhopisů je velmi realistický scénář,“ řekl ČESKÉ POZICI s poukazem na to, že pro takový krok existují historické precedenty.

Fagan: Blokování emisí českých dluhopisů je velmi realistický scénář

Útok na nacistické zlato

Fagan varuje, že obrovská hromada téměř 22 metrických tun českého zlata vyvlastněného nacistickými úřady za druhé světové války, které bylo vráceno československým úřadům podle mezinárodní úmluvy v osmdesátých letech, by mohla být také zmražena, dokud se nevyřeší spor o dluhopisy. Třístranná dohoda mezi americkou, britskou a československou vládou zavázala Prahu, aby na oplátku za vrácené zlato splnila nároky na splacení historických dluhopisů.

Fagan chce také poukázat na to, co považuje za českou zlou víru v souvislosti s vydanými karlovarskými dluhopisy a s veřejnými závazky na podporu rychlého a rozsáhlého vypořádání nároků přeživších obětí holokaustu. Mnoho originálních karlovarských dluhopisů — a dalších českých dluhopisů, o nichž se domnívá, že nemusely být splaceny — koupili Židé, poznamenává.

Česká republika na druhé straně zaujímá veřejný postoj, že je na předním místě v opatřeních na vypořádání restitučních nároků obětí holokaustu. Mimo jiné tím, že v roce 2009 uspořádala Terezínskou konferenci, jejíž závěrečné prohlášení vyzvalo k rychlému vyrovnání nároků, a že další mezinárodní konference o restituci se bude konat v Praze v roce 2012.