Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

S recyklací je na tom Česko bídně

  12:11

Podle Evropské agentury pro životní prostředí jsme v roce 2010 recyklovali jen 16 procent odpadu, v roce 2011 uvádí ministerstvo 31 procent.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Podle oficiálních údajů ministerstva životního prostředí Česko recykluje jen 31 procent komunálního odpadu, zatímco nejúspěšnější evropské země recyklují dvakrát více než my. Už to je pro Česko velice nelichotivé, natož fakt, že nedávno zveřejněná zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) uvádí u České republiky za rok 2010 jen ostudných 16 procent, což už nás řadí někam na úroveň rozvojových zemí.

To ovšem není žádný záškodnický čin zlé evropské agentury, ale výsledek naprosté neschopnosti českých úřadů se dohodnout na shodné metodice vykazování údajů. Podle informací Hnutí Duha pochází tento obskurní údaj ze statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistici ovšem nejeví snahu opravit svou metodiku, kterou odpadářští odborníci už řadu let považují za chybnou. Především proto, že podhodnocuje třídění odpadu v českých městech a obcích. Stejně tak ČSÚ uvádí mnohem nižší celkovou produkci odpadků, než je ve skutečnosti. Ministerstvo proto používá vlastní statistiku, která je prý přesnější. Nicméně pořád názorně dokazuje, že v recyklaci máme mezi evropskými zeměmi z ostudy kabát.

Nejvíc nás zahanbují bezprostřední sousedi – Rakousko podle zprávy EEA znovu používá 63 procent odpadků a Německo na druhém místě v Evropě jich recykluje 62 procent. Stranou není ani Belgie s 58 procenty a Nizozemsko či Švýcarsko s 51 procenty znovu využitých komunálních odpadů. Evropský průměr činí 35 procent. Navíc se státům, které se pustily do lepšího hospodaření s odpady, úspěšně daří recyklaci zvyšovat. Velká Británie a Irsko během uplynulých devíti let zvýšily množství recyklovaných komunálních odpadů na více než trojnásobek.

Nejvíc nás zahanbují bezprostřední sousedi – Rakousko znovu používá 63 procent odpadků a Německo jich recykluje 62 procent

Snaha postavená vzhůru nohama

Dílčí místní kroky ke zlepšení se sice stále dějí, ale masivní státní podporu recyklaci nevidět. Ba naopak. Jak lze vyčíst z článku Zelený bonus za spalování odpadu připomíná solární tunel, místo povzbuzení recyklace hodlá stát v nejbližší budoucnosti intenzivně podporovat spalování komunálního odpadu na úkor jeho třídění. A pokles české recyklace odpadu k další podprůměrnosti bude pokračovat.

Je to v rozporu s hodnocením agentury EEA, která České republice doporučila tři základní opatření:

  1. Zvýšit poplatky za skládkování, aby nebyly směšně nízké;
  2. zavést poplatek za spalování odpadu;
  3. umožnit domácnostem třídění kuchyňských zbytků či zeleného odpadu ze zahrad, které tvoří největší část popelnic.

Právě tyto body by měly být součástí nového zákona o odpadech, jehož dokončení však ministr životního prostředí Tomáš Chalupa po osmi letech příprav nedávno opět odložil, takže jej už do voleb nestihne předložit parlamentu ke schválení.

Se zvyšováním poplatků za skládkování počítal už první český odpadový zákon. Zákonodárci předpokládali, že se poplatky za skládkování budou po šroubovici neustále zvyšovat, čímž donutí původce odpadu volit ekologičtější využití podle známého žebříčku:

  1. Úsilí, aby odpad vůbec nevzniknul.
  2. Opětovné použití odpadů. (Týká se zejména obalů, viz vratné láhve.)
  3. Materiálové využití (znovuroztavení skla, plastů, recyklovaný papír).
  4. Energetické využití.
  5. Skládkování.

Jenže skládkařská lobby si pokaždé, když šlo o zvyšování poplatků, vymohla jejich zmrazení, proto žebříček od počátku byl a je vzhůru nohama. A tak se ani nelze divit, že masivní podpora státu a jeho úřadů se v současnosti soustřeďuje především na předposlední možný způsob využití odpadu, v českém zvráceném žebříčku vlastně na druhý bod opačného pořadí – podporu spalování.

Zatímco tedy agentura EEA doporučuje zpoplatnit spalování odpadu, Česko za nepochopitelné podpory resortu životního prostředí postupuje opět v protisměru a chystá spalovnám vyplácet nemalý státní příspěvek za vyrobenou elektřinu ze směsného komunálního odpadu. A to 680 korun za megawatthodinu už fungujícím spalovnám v Brně, Liberci a pražských Malešicích a více než 2,5násobek těm novým. Podle snů plánovačů na ministerstvu průmyslu a obchodu a za přitakávání ministerstva životního prostředí by těch spaloven mělo být osm.

Zatímco agentura EEA doporučuje zpoplatnit spalování odpadu, Česko postupuje opět v protisměru

Hnědý přízrak

Na řešení zanedbaných českých komunálních odpadů mají přijít peníze z evropských fondů. Leckde u nás už plánují nastrkat evropské peníze do spaloven, které ovšem ponižující české postavení v recyklaci nejenže nevylepší, ale ještě zhorší. Spalovna uvítá všechno, co hoří. Jak by potom mohly mít odpadové firmy zájem na vytřídění plastů či papíru? A kdo by se snažil vytřídit a zužitkovat zelený odpad z kuchyní a ze zahrad, když má stát za městem věčně hladová spalovna?

Hnutí Duha proto vybízí ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby investoval peníze z evropských fondů pro příští sedmileté období do programů, které pomohou obcím a městům s lepší recyklací a rodinám zajistí snadnější třídění odpadků.

Nezmění-li se však obnovený kult spaloven, hnědá popelnice, která se v mnoha zemích Evropy (a v některých českých městech) užívá pro biologický odpad, se v Česku stane pouhou chimérou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!