Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Šance Česka zbavit se jaderné závislosti na Rusku

Slovensko-cest

  9:40
Ukrajinská krize přináší nečekané důsledky. Překvapivou příležitost v evropské jaderné energetice získává americký Westinghouse. Ten se chce vrátit k výrobě jaderného paliva pro Temelín. A ruské dodavatele by mohl vytlačit z Dukovan.

jaderné palivo foto: Lidové noviny

Dosud téměř nikdo nepochyboval o tom, že jediným možným dodavatelem jaderného paliva pro starší reaktory sovětského typu VVER-440, které stojí například v jihomoravských Dukovanech, zůstane ruská společnost Tvel právě ze skupiny Rosatomu. Jenže na půdě Evropské unie sílí názor, že je nutné posilovat energetickou bezpečnost a hledat případného alternativního dodavatele paliva.

Studie Evropské komise 

„Týká se to všech států EU, které provozují jaderné bloky takového typu, pro které je výrobce jaderného paliva jen v Ruské federaci,“ prohlásil slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský.

Jak upozornila příslušná studie Evropské komise, tento problém se kromě Česka a Slovenska týká také elektráren v Bulharsku, Finsku a Maďarsku.

Právě tato studie také připomíná, že Westinghouse už výrobu paliva pro reaktory VVER-440 uzavřel v roce 2008. Jenže tato americká firma ze skupiny japonské Toshiby nyní zvažuje, že se může k výrobě podobného paliva vrátit.

ČESKÉ POZICI to potvrdil Pavel Janík, šéf Westinghousu pro Česko, Slovensko a Maďarsko. „Děláme si interní studie a neočekáváme žádný problém,“ řekl Janík. Upozornil, že jeho firma už má z minulosti zkušenosti s výrobou paliva pro reaktory VVER-440 ve finské elektrárně Loviisa.

Z hlediska americké firmy, která samozřejmě musí brát v potaz ekonomické souvislosti, by bylo výhodné, kdyby se při hledání alternativního dodavatele vůči Tvelu spojilo více zemí a otevřela se tak možnost dodávek na větší počet reaktorů VVER-440 v Evropě.

Miliardové zakázky

Souboj mezi Westinghousem a Rosatomem, který Češi dobře znají z nedávno zrušeného tendru na rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně, tak pokračuje v oblasti dodávek jaderného paliva. Jde o zakázky v řádu miliard korun.

A v českém případě může mít vše ještě pikantnější nádech. Zatímco v Dukovanech tuzemská energetická jednička ČEZ zatím o změně dodavatele paliva neuvažuje, v Temelíně musí vážně zvažovat nabídku od Westinghousu, která leží už půl roku na stole. Týká se případných dodávek paliva na jih Čech po roce 2020. Do té doby má totiž ČEZ smlouvu s ruským Tvelem. O tom, co bude pak, by se v tak citlivé oblasti, jako je jaderné palivo, mělo začít rozhodovat co nejdříve.

Kde Westinghouse vyrábí jaderné palivo

  • Závody ve Spojených státech – Pensylvánie, Jižní Karolína, Utah;
  • Preston, Velká Británie; 
  • Västeras, Švédsko.

Situace v Temelíně je pro uplatnění paliva Westinghousu každopádně mnohem příznivější než v Dukovanech. Na jihu Čech stojí novější a větší reaktory ruského typu VVER-1000, a americká firma už tam do roku 2010 dokonce jaderné palivo dodávala. Ve výběrovém řízení společnosti ČEZ ale Westinghouse prohrál souboj s Tvelem o další desetileté období. Teď se tedy chystá na odvetu. „Bavíme se s ČEZ o alternativní dodávce,“ říká Janík. Westinghouse se může odvolat i na referenci z Ukrajiny, kam palivo pro reaktory VVER-1000 dodává.

Šance pro návrat do Temelína 

ČEZ má dvě možnosti – buď na základě opce prodlouží smlouvu s Tvelem i za rok 2020, nebo vyhlásí nové výběrové řízení. Změna celkového vztahu mezi Evropskou unií a Ruskem nahrává spíše druhé alternativě – Westinghouse by měl dostat minimálně příležitost k návratu. „Žádná podobná výměna paliva není jednoduchou záležitostí, ale schůdné to je,“ říká v této souvislosti šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Temelínský kontrakt ČEZ s ruským Tvelem

  • Kontrakt je pro období 2010 – 2020, ČEZ může využít opci na jeho prodloužení;
  • po dobu platnosti smlouvy by měl Tvel dodat přibližně 400 tun paliva;
  • hodnota kontraktu představuje řádově několik miliard korun;
  • každoročně se mění přibližně čtvrtina paliva – tedy 40 kazet v jednom reaktoru.

Nyní tedy záleží i na tom, jak bude ČEZ „spěchat“, aby se nakonec neukázalo, že na prověření alternativního paliva zbývá málo času. Energetická firma v této souvislosti uvádí, že nyní s Westinghousem jedná o „praktickém ověření vyvinutého paliva přímo v provozních podmínkách“. Rozhodnutí o zahájení konkrétních kroků v tomto směru ale dosud nepadlo.

„Předpokládáme, že o tom, zda bude projekt vývoje paliva pro stávající bloky s firmou Westinghouse realizován, rozhodne ČEZ ještě v letošním roce,“ dodává mluvčí tuzemské energetické jedničky Barbora Půlpánová.

Na druhé straně ale ujišťuje, že pokud jde o Dukovany, dodávané palivo tam po všech stránkách vyhovuje a ČEZ má v tomto případě s Tvelem smlouvu do konce provozu jihomoravské elektrárny. Do hry ale může vstoupit státní zájem na diverzifikaci dodávek.

Autor: