Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sázka na Gretu Thunbergovou se ukázala geniální

  17:31
Místo urážek, že mládež podlehla greténismu, by bylo rozumné vést s 16letou švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou rozhovory a společně hledat odpověď na otázku, jestli několik století starý projekt kapitalismus je možné přeměnit na něco jiného. Otázkou ale zůstává, zda tyto změny bude možné provést v rámci demokracie.

Ekologická aktivistka Greta Thunbergová vyburcovala tisíce lidí. foto: Reuters

Jen ze zvědavosti jsem naťukal do vyhledavače Google dvě slova: Greta Garbo. Výsledek: 11 milionů sto tisíc odkazů. Pak jsem napsal další dvě slova: Greta Thunberg. Výsledek: 11 milionů devět set tisíc odkazů. Šestnáctiletá švédská klimatická aktivistka je dnes slavnější než její krajanka, kdyby někdo nevěděl, jedna z hollywoodských hereckých legend. Nevíme, co bude dělat Greta za deset, dvacet let, ale dnes je největší globální tváří hnutí, kterému říkejme zelená revoluce. Legenda vypráví, že Greta téměř přestala mluvit, když zjistila, jak závažné jsou dopady klimatické změny.

A když později viděla, že švédská vláda nereaguje adekvátně na tyto změny, začala protestovat ve prospěch okamžité akce před parlamentem. Její postoj byl natolik nakažlivý, že se letos 15. března ve 112 zemích včetně Česka uskutečnila celosvětová školní stávka za klima pod názvem Fridays for Future. A Gretu, která mluví dobře anglicky a jejíž projevy jsou dobře strukturované a logické, začaly zbožňovat nejen davy studentů, ale i politici, kteří se jí spíše bojí.

Nejnebezpečnější heslo

Aktivistka se již potkala s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem či s papežem Františkem. Jednou možná obdrží i Nobelovu cenu za mír. Odborníci na marketing dobře vědí, že dítě v reklamě znamená větší prodej propagovaného zboží.

Nejsilnějším a pro většinu politických stran a za nimi stojící finanční a průmyslovou sílu nejnebezpečnějším heslem je: Změňme systém, ne klima. Když ho slyší, správně dospějí k závěru, že by mělo přicházet něco, co už s kapitalismem a ani s demokracií nebude mít nic společného.

Jelikož politika už je také zboží, od vůdců levice, kteří citáty Marxe, Lenina a Che Guevary (na Googlu 55 600 000 odkazů) nahradili ekologickými hesly, jako je Klimatická spravedlnost, Více planet nemáme, Zachraňme planetu, Dinosauři si také mysleli, že mají čas, Nulové emise čo Plast je past, se sázka na Gretu ukázala geniální. Nejsilnějším a pro většinu politických stran a za nimi stojící finanční a průmyslovou sílu ale nejnebezpečnějším heslem je: Změňme systém, ne klima.

Mohli bychom dodat – A hned zítra, jinak přichází Armagedon. Zní to jasně a ruku na srdce, každý z nás, kteří vidíme, jak nepředstavitelným způsobem je znečištěna voda, vzduch a půda na celém světě, s voláním po radikální a rychlé změně čím dál častěji souhlasíme. Protože cítíme, že už nestačí třídit odpad, neplýtvat vodou a nesvítit zbytečně. A právě proto zelená politika v poslední době získává v západním světě čím dál více příznivců.

V nedávných eurovolbách Zelení zvýšili počet svých poslanců zhruba o 40 procent a v Německu podle čerstvých průzkumů jsou nejpopulárnější stranou, což nikdy nikdo nepředpokládal. Tradiční strany, banky a průmyslové koncerny, zejména v Evropě, jsou zaskočeny a zjevně si s touto dnes už vážnou politickou silou nevědí rady. Když slyší heslo Změňme systém, ne klima, správně dospějí k závěru, že by mělo přicházet něco, co už s kapitalismem a ani s demokracií nebude mít nic společného.

Nejlépe okamžitě

Generace mladé Grety se zřejmě rozhodla, že si nepočká na chvíli, kdy lidstvo někde u Amazonky bude válčit o poslední molekuly kyslíku, proto chce systémové změny prosadit co nejrychleji, nejlépe okamžitě

Řečeno ekonomem Miltonem Friedmanem Business of the business is the business, což znamená, že cílem kapitálu není starat se o sociální či ekologické záležitosti, ale pouze o zisk, i za cenu zničení přírody či fyzického a duševního zdraví člověka. A generace mladé Grety se zřejmě rozhodla, že si nepočká na chvíli, kdy lidstvo někde u Amazonky bude válčit o poslední molekuly kyslíku, proto chce systémové změny prosadit co nejrychleji, nejlépe okamžitě.

Proto by místo primitivních urážek, že mládež podlehla greténismu, bylo rozumné s ní vést rozhovory a společně hledat odpověď na otázku, jestli ten několik století starý projekt, jemuž říkáme kapitalismus, je vůbec možné přeměnit na něco jiného. Otázkou všech otázek ale zůstává, zda tyto změny bude možné provést v rámci demokracie.

Autor: