Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Schapiro tlačí na reformu české justice

USA

  9:31
Obracejí Američané v Česku kurz? Poslední dva „Obamovi“ velvyslanci kladou důraz na tuzemskou justici. Ten současný jde ještě dál než jeho předchůdce. Tlačí jej k tomu i američtí investoři. Někteří z nich se totiž v nedávné minulosti dostali v Česku do potíží, když tvrdě narazili na nedostatky českého práva

Velvyslanec USA Andrew Schapiro. foto: Tomáš Frait, Tomáš Franěk,  MAFRA

Od příjezdu amerického velvyslance Andrewa Schapira do Prahy sice neuběhl ani rok, přesto se už stačil zapsat do povědomí širší veřejnosti díky roztržce ohledně cesty prezidenta Miloše Zemana na vojenskou přehlídku do Moskvy.

Pro Schapira je nicméně spíše příznačný velký zájem o fungování zdejší justice. Vysoce postavený státní úředník LN prozradil, že zesílenou aktivitu v tomto ohledu zaregistrovalo i ministerstvo spravedlnosti. Americkou linku lze poměrně snadno vystopovat i z oficiálních akcí. Velvyslanec Schapiro loni v Brně jednal mezi čtyřma očima s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem. Minulý týden se proměnil v hostitele konference s názvem Slučitelnost funkce soudce s ostatními aktivitami.

Američané se zajímají

Setkání, které uspořádala Soudcovská unie, proběhlo v Americkém centru za účasti justičních špiček. Zavítal na ni předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, o němž se v kuloárech špitá jako o možném příštím šéfovi Ústavního soudu. Nechyběl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) ani vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová, o níž se spekuluje jako o možné šéfce zamýšleného protikorupčního speciálu. A Shapiro přednesl zdravici.

Schapiro přišel do diplomacie z advokacie. V minulosti pracoval rovněž jako asistent soudce Nejvyššího soudu USA.

„S nadsázkou jsem tam uvedl, že o nezávislosti soudů a justice na půdě cizí mocnosti nelze hovořit,“ řekl LN Jeroným Tejc (ČSSD), jeden z dalších řečníků konference a předseda sněmovního ústavněprávního výboru. Zvýšený zájem o oblast vymahatelnosti práva však přičítá faktu, že Schapiro přišel do diplomacie z advokacie. V minulosti pracoval rovněž jako asistent soudce Nejvyššího soudu USA.

Zájem o justiční téma potvrdil i mluvčí velvyslanectví Daniel Ernst: „Velvyslanectví USA v Praze plně podporuje myšlenku nezávislého a transparentního soudnictví a právního státu, které jsou nutným předpokladem pro úspěšný boj s korupcí a jedním ze základů demokratické společnosti.“

Bod zlomu

Příčin, proč se zájem Spojených států v Česku zaměřil právě na justici, je však víc a mnohem hlubších. Už Schapirův předchůdce Norman Eisen aktivně prosazoval témata jako transparentnost veřejných zakázek a boj s korupcí. Na tomto poli ambasádě sekundovala i Americká obchodní komora (AmCham). Nejde tedy o novou linku americké politiky vůči Česku.

Podle některých „insiderů“ z diplomacie ale i z právnických kruhů americké aktivity zesilují zejména kvůli chystaným justičním reformám.

Zdá se však, že aktivity diplomatů zesilují. Podle některých „insiderů“ z diplomacie ale i z právnických kruhů je tomu tak zejména kvůli chystaným justičním reformám. Vláda v létě projedná návrh zákona o státním zastupitelství. Mají se zpřísnit tresty žalobců a soudců, kteří se zpronevěří svému povolání. Debatuje se o vytvoření soudcovské samosprávy, novele trestního řádu, změně zákona o trestní odpovědnosti firem či intenzivnějším boji s takzvanou insolvenční mafií, která prorostla i do části justice.

Doba tedy skýtá nemalé příležitosti ovlivnit chod institucí, které jsou klíčové pro vymahatelnost práva, a to na desítky let dopředu. Američané přirozeně nabízejí vlastní model.

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová trvá na tom, že akce z minulého týdne byla čistě v režii unie. Soudci jen využili prostor Amerického centra, protože v původním místě konání konference v Justiční akademii se objevily technické problémy.

„Americká ambasáda trvale nabízí zázemí. Ne všechno ze Spojených států je vhodné následovat, ale zrovna přístup k etice je pro tyto akce inspirující. Jsou taková vlajková loď dodržování etických pravidel,“ uvedla pro LN.

Prostřednictvím našeho grantového programu poskytujeme každoročně v průměru mezi 30 000 a 50 000 dolary organizacím, které se zasazují o dobré vládnutí, právní stát a boj s korupcí.

Připomněla rovněž, že americká vláda již desítky let organizuje výměnné stáže pro různé profesní skupiny včetně soudců a státních zástupců. Jde přitom o programy zaměřené na potírání korupce.

A nejde o jediný nástroj. „Prostřednictvím našeho grantového programu poskytujeme každoročně v průměru mezi 30 000 a 50 000 dolary organizacím, které se zasazují o dobré vládnutí, právní stát a boj s korupcí. Letos jsme pořádali grantovou soutěž specificky na téma potírání korupce a brzy vyhlásíme vítěze,“ uvedl mluvčí ambasády Daniel Ernst.

Americké velvyslanectví také každoročně zve představitele justice k diskusi o korupci. Letos setkání proběhne na konci května. „Vymahatelnost práva u nás – na to, že ležíme ve střední Evropě a jsme právní stát, bohužel není zrovna dobrá. Zvýšenou aktivitu USA bych proto chápala. Tím ale neříkám, že jsem se s ní setkala,“ říká Zemanová.

Tlak z byznysu

Rozhodování české justice pocítili na vlastní kůži v hned několika sledovaných kauzách zejména američtí podnikatelé. Ne náhodou se proto na protikorupčních aktivitách intenzivně podílela také Americká obchodní komora v ČR.

Nevoli americké ambasády vzbudil fakt, že se někteří američtí investoři dostali pod tlak kriminálních živlů.

„Před časem to bylo několik případů z automobilového průmyslu. Firmy čelily vydírání za fiktivní pohledávky a nemohly používat své výrobní kapacity, čímž přicházely o peníze. To vzbudilo velikou nevoli americké ambasády, protože se tam jednalo i o americké investory, kteří se dostali pod tlak kriminálních živlů. Narazili také na limity českých zákonů,“ řekl LN pod podmínkou anonymity známý pražský advokát.

Na tento případ před dvěma týdny upozornil i ministr spravedlnosti Pelikán. „Jde o závažný problém. Když se toto stane, může se výroba zastavit během pouhého dne. Je to kombinace ne úplně správné činnosti nejen orgánů činných v trestním řízení, ale i soudů,“ řekl tehdy Právu.

Američané však mají ještě jeden důvod, proč se případům věnují. „Je faktem, že americká ambasáda v tomto ohledu hodně tlačí na protikorupční boj. Souvisí to s jejich Foreign Corruption Practices Act,“ dodal již jednou citovaný pražský advokát. Zmíněný zákon postihuje Američany, kteří se zapletou do korupčních případů v cizině. I oni se totiž mohou dostat do hledáčku federálních vyšetřovatelů.

Na scéně geopolitika

Současný americký velvyslanec Schapiro je už druhým ambasadorem, kterého do Česka vyslala administrativa demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Demokraté mají pocit, že spojencům, do nichž investovali spoustu peněz a úsilí, musí pomoci stát se právním státem.

„Demokraté mají pocit, že spojencům, do nichž investovali spoustu peněz a úsilí, musí pomoci stát se právním státem. Boj proti korupci, který tady podporovali, je spojován s justicí a nezávislostí státních zástupců. Dělal to už Normam Eisen. Pamatuji si, že se za to na něj zlobili někteří představitelé pravicových stran, zejména z ODS. Mysleli si, že tím pomohl rozvrátit českou pravici, což mi přišlo ale přitažené za vlasy,“ konstatoval pro LN bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář.

Podle něj souvisí zesílená aktivita v justici s měnícími se prioritami Washingtonu. Po vstupu Česka do Severoatlantické aliance a krachu projektu na umístění amerického radaru v Brdech se pozornost USA přesunula přirozeně jinam. „Myslím, že pokračují v dřívějším trendu, tedy soustředit se méně na bezpečnostní agendu, což je tradičně spíše téma pro republikány, a naopak se více koncentrovat na otázky právního státu. Andrew Schapiro to posouvá výš. Má to určitou gradaci,“ hodnotí působení nového velvyslance Kolář.

Vlivní Češi zapletení v korupčních kauzách s Američany

  • Exministr obrany Martin Barták čelil až do minulého roku soudnímu procesu kvůli zakázce na nákup armádní tatrovek. Případ údajné korupční nabídky, která měla zaznít na americké půdě během návštěvy tehdejšího premiéra Mirka Topolánka v únoru 2008 ve Spojených státech, skončil zproštěním obžaloby. Vyšetřování přitom odstartoval William Cabaniss, americký velvyslanec v Praze v letech 2004 až 2006 a pozdější člen dozorčí rady společnosti Tatra, a. s.
  • K Topolánkově éře se váže i další korupční skandál, který je ještě stále u soudu. V něm figuruje na jedné straně Marek Dalík a na druhé americký zbrojní gigant General Dynamics, který vlastní výrobce obrněnců Pandur. „Během obnoveného vyjednávání o pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven,“ poznamenala v roce 2010 charge d’affaires ambasády USA v Praze Mary Thompson-Jonesová do utajené depeše pro Washington. Ta se dostala na veřejnost díky serveru WikiLeaks. Nyní je soudní líčení s Dalíkem přerušeno, protože se čeká na vyřízení právní pomoci z USA.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!