Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

SCHNEIDER: Oportunista Chovanec

  18:14
Ministr vnitra Milan Chovanec požaduje po ministru financí, aby ještě letos uvolnil pro policii 67 milionů korun na boj s kyberkriminalitou. Je to špílec namířený na ministra financí! Dej, nebo budete ty a partaj tvá před volbami označeni za škůdce bezpečnosti státu! Komentář Jana Schneidera.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto:  Michal Šula, MAFRA

Oportunista je podle slovníku člověk opatrnický až bezzásadový, který své chování přizpůsobuje okamžité situaci. Je tomu tak i v případě ministra vnitra Milana Chovance? Je skutečně opakem člověka, kterého bychom měli rádi na postu ministra vnitra, totiž osobnosti robustních názorů, jež uvažuje a jedná koncepčně a odpovědně?

Odpověď nám dobře naznačí současný Chovancův akutní požadavek na ministra financí, aby ještě letos uvolnil pro policii 67 milionů korun pro posílení boje s kybernetickou kriminalitou.

Copak se tak strašného stalo zrovna nyní, čtyři měsíce před volbami, že se Chovanec takto rozhodl? Nastalo něco, co dosud nebylo? Přišlo to tak náhle, že musel až v polovině fiskálního roku vytasit takovouto bleskovou žádost? To si tři a půl roku ničeho nevšiml?

To mu sedmičlennou odbornou komisí jednomyslně doporučený policejní prezident Tomáš Tuhý za tři a čtvrt roku nenahlásil, že policejní útvar pro odhalování kyberkriminality je zoufale podfinancovaný, v podstavu a podceněný?

Trocha historie

Důležitost IT specialistů v policejní práci začala zřejmě docházet i těm nejzatvrzelejším až v souvislosti se změnou letopočtu na „dvojkový“. V roce 2001 konečně vznikla na policejním prezidiu malá skupina specializující se na kyberkriminalitu, která však záhy přišla o část svých pracovníků, převelených do jiných útvarů. Skupinu to výrazně oslabilo, ačkoliv to na druhou stranu byl dobrý signál, protože si důležitost této odbornosti začali uvědomovat policejní velitelé na různých úrovních (podobný vývoj postihl specialisty na praní špinavých peněz a zajišťování výnosů z trestné činnosti).

V roce 2001 konečně vznikla na policejním prezidiu malá skupina specializující se na kyberkriminalitu, která však záhy přišla o část svých pracovníků, převelených do jiných útvarů.

Zbytek kyberkriminalistické skupiny na policejním prezidiu někdy kolem roku 2004 vypracoval analýzu stavu a doplnil ji reálnou, tedy varovnou prognózou. Na základě toho bylo skupině umožněno personální doplnění a další pozvolný růst. Od roku 2006 se z ní stalo oddělení, od roku 2008 pak odbor.

V té době byl ministrem vnitra Ivan Langer a policejním prezidentem Oldřich Martinů. A ti také dostali další analýzu, opět doplněnou prognózou a návrhem opatření. Zajímavostí je, že před těmi devíti roky se tento návrh opatření v základních rysech shodoval s tím, co nyní navrhuje Milan Chovanec. Z tohoto faktu lze vyhodnotit rozhled, kompetenci a pružnost vedení policie, potažmo ministerstva vnitra. Možná, že by tato informace vzhledem k víceméně setrvalému stavu měla být kvůli případným státobezpečnostním konsekvencím utajena.

Univerzální velitel

Dalším důkazem, jaké „odborné“ péči vedení Policejního prezidia se kyberkriminalisté těšili, bylo v roce 2014 „zaparkování“ odstoupivšího ředitele protikorupční policie Milana Komárka do pozice nadřízené tomuto útvaru. Činnost kyberkriminalistů měl tedy podporovat policista, který s touto specializací neměl nikdy nic společného, a z postu ředitele protikorupční policie rezignoval z neznámých důvodů po pouhém jednom roce.

Činnost kyberkriminalistů měl podporovat policista, který s touto specializací neměl nic společného, a z postu ředitele protikorupční policie rezignoval po jednom roce.

Možná, že pointou Komárkova jmenování bylo zajistit realizaci naprosto nesystémového převedení kyberkriminalistů z Policejního prezidia do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Samozřejmě v čele s Komárkem, kterému to jaksi bylo šmafú, hlavně když přešel z jedné vedoucí pozice do jiné.

Omlouvám se, ale v této souvislosti se těžko ubránit drobné adaptaci starého vtipu o právnících do následující kvizové otázky: Proč by bylo výhodnější pro některé pokusy využívat namísto myší vysokých policejních velitelů? Protože myši odmítají dělat některé věci.

Zářné dnešky

Utrápení a reorganizacemi usmýkaní kyberkriminalisté jsou nyní jedním z útvarů kontroverzní Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). A najednou se na ně usmála štěstěna. Ministr si na ně vzpomněl! Nebývá to vždy ta nejlepší zpráva, ale tentokrát se o ně rve jako býk! A není sám! Z letargie se před volbami probouzejí i další poslanci a za peníze daňových poplatníků se dojemně starají o blaho a bezpečnost daňových poplatníků, souhlasí a žádají, aby byly ve prospěch policie zvýšeny některé položky rozpočtu, krmeného daňovými poplatníky.

Pointa? Špílec je namířen na ministra financí! Dej, nebo budete ty a partaj tvá před volbami označeni za škůdce bezpečnosti státu a všech těch ministrovi vnitra tak na srdci ležících občanů! Proto ta otázka, zda (ne)jde zase a jenom předvolební divadlo oportunisty Chovance?

Autor: