Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Sci-fi, nebo věda? Stopy ufonů na Měsíci mohou hledat i dobrovolníci

  10:11

Zapojením nadšenců u počítačů můžeme najít vzkazy mimozemšťanů nebo dokonce zbytky podzemní měsíční základny, píší vědci.

Neskrývá se třeba i pod měsíčním kráterem 308 někdejší mimozemská základna? Arizonští vědci chtějí prohledat celý měsíční povrch; i s pomocí dobrovolníků u počítačů. foto: © NASA, www.nasa.govČeská pozice

Pozoruhodný úkol pro amatérské astronomy a „astroarcheology“ vymysleli vědci z Arizona State University. Vyzývají chytré nadšence k hledání pozůstatků mimozemské přítomnosti na Měsíci, k čemuž jim má posloužit prohlédnutí stovek tisíc snímků měsíčního povrchu. Prolétající ufoni prý mohli zanechat na zemské oběžnici vzkazy, vědecké nástroje, odpadky nebo stopy své důlní činnosti. Ač je prý šance malinká, jakkoli drobný nález by nasazení masové měsíční obhlídky plně ospravedlnil, píše deník The Guardian.

Profesoři Paul Davies a Robert Wagner z Arizony věří, že by takový průzkum již získaného obrazového materiálu mohl dosvědčit někdější mimozemský zásah na Měsíci. Navržený postup by doplnil výzkumné programy, jako je známé SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), jež na sesíťovaných počítačích dobrovolníků celého světa analyzuje data z radioteleskopů, když hledá možnými mimozemšťany vysílané signály z jiných světů.

Přestože existuje jen malinká šance, stopy mimozemské činnosti by na Měsíci mohly přetrvat...„Přestože existuje malinká pravděpodobnost, že mimozemská technologie zanechala na Měsíci stopy v podobě artefaktů nebo úprav terénu, ... stopy by mohly přetrvat,“ píší vědci v odborném časopisu Acta Astronautica. Největší naděje vkládají do systému americké organizace NASA s názvem Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), který již ve vysokém rozlišení zmapoval čtvrtinu celého měsíčního povrchu; stalo se tak v roce 2009. Právě z LRO bylo už zveřejněno na 340 tisíc fotografií, ale číslo se má zvýšit až k jednomu milionu.

„Z počtu snímků je zřejmé, že manuální, jednotlivá práce malého týmu je beznadějná,“ uvádějí astronomové. Cestou by mohl být software, který by na naskenovaných obrazcích hledal podivně vypadající útvary, jako jsou ostré hrany, kontury podzemních budov, nepravděpodobné tvary či vstupy do jeskyní na geologicky málo aktivním Měsíci.

A pozor: druhou možností je právě zapojení tisíců nadšenců, jimž by byly po internetu rozeslány ony stovky tisíc snímků, aby na nich hledali podivnosti čili možné pozůstatky dávné ufonské návštěvy. Třeba by se tím podařilo najít i vzkaz cizích návštěvníků nebo dokonce zbytky podzemní měsíční základny, jež mohla být zbudována v podzemních lávových tunelech pod temnými pláněmi Měsíce, píší vědci. Jejich zpráva sice připomíná „abíčkovské“ sci-fi komiksy, ale prověřit se prý musí všechno. Třeba i z našich obýváků.