Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedmkrát o nové emisi státních Dluhopisů Republiky

  9:57
Od dneška 3. prosince si mohou lidé kupovat spořicí cenné papíry s ročním úrokem 2,07 procenta. Minimálně musejí do dluhopisů v hodnotě jedné koruny investovat tisícovku, maximálně pak mohou koupit u jedné emise dluhopisy za milion. Výnosy, nižší než třeba ze stavebního spoření, dostanou po šesti letech. Čas na nákup je do léta 2019.

Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 24. října v Praze před poslanci dolní parlamentní komory. foto: ČTK

České domácnosti si po čtyřech letech opět budou moci koupit státní spořicí dluhopisy. Ministerstvo financí spustí 3. prosince prodej cenných papírů, jež si mohou pořídit jen fyzické osoby. Minimálně musejí do dluhopisů v hodnotě jedné koruny investovat tisícovku, maximálně pak mohou koupit u jedné emise dluhopisy za milion. Výnosy dostanou po šesti letech. Čas na nákup mají lidé nejméně do léta 2019. Naposledy si mohli občané koupit korunové státní spořicí dluhopisy v červnu 2014. Jako první s nimi ovšem vyrukoval někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už v roce 2011.

Zájem byl značný, neboť do konce roku 2012 se z výnosů korunových dluhopisů neplatila daň. Letos už toto zvýhodnění neplatí. „Dnes se uplatňuje 15procentní srážková daň. Průměrný roční výnos u těchto dluhopisů je asi 2,07 před zdaněním, po zdanění to bude někde kolem 1,8 procenta,“ řekla LN ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Cenné papíry tedy vynesou více než úroky na spořicích účtech, ale méně než třeba stavební spoření. To se běžně sjednává na šest let a roční výnos je okolo tří procent – ovšem před zdaněním.

Cílem emise podle ministerstva financí je, aby občané drželi asi pět procent státního dluhu, tedy kolem 80 miliard korun

Faktem rovněž je, že výdělek ani nepokryje současný růst cen v ekonomice. „Výnos po zdanění je nižší než inflační cíl ČNB, a tudíž očekávám, že přinesou investorům reálnou ztrátu,“ tvrdí například Petr Zámečník ze serveru Investujeme. cz. Cílem emise podle ministerstva financí je, aby občané drželi asi pět procent státního dluhu, tedy kolem 80 miliard korun. Lidové noviny se pokusily zodpovědět sedm základních otázek kolem nové emise státních Dluhopisů Republiky.

Kolik dluhopis vydělá?

U prvního úpisu, v jehož rámci půjde dluhopisy objednávat od pondělí 3. prosince do 18. ledna 2019, dostanou lidé za šest let ročně v průměru 2,07 procenta. Dluhopis Republiky však podléhá standardní 15procentní srážkové dani, za jejíž odvedení odpovídá ministerstvo financí. Reálně tak člověk dostane u této emise asi 1,8 procenta ročně.

Jsou dluhopisy skutečně výhodné?

Inflace, tedy růst cen v ekonomice, činila v říjnu 2,2 procenta. Jinými slovy ani úrok od státu nepokryje znehodnocení peněz způsobené inflací. „Například stavební spoření dosahuje zpravidla vyššího efektivního výnosu, který se pohybuje aktuálně kolem tří procent ročně. Státní dluhopisy pro občany nabízejí průměrné zhodnocení přibližně dvou procent ročně. Z tohoto pohledu se zdá stavební spoření lepším produktem, ovšem za podmínky, že chce domácnost spořit pravidelně v maximální výši 20 tisíc korun ročně na člena domácnosti,“ říká Petr Zámečník, odborník ze serveru Investujeme.cz.

A dodává, že pokud chce člověk investovat vyšší částku, mohou být pro konzervativní investory dluhopisy zajímavé. Státní dluhopisy rovněž nabízejí jednoznačně lepší zhodnocení než ty nejvýhodnější spořicí účty u bank.

Jaká je minimální hodnota investice?

Minimální hodnota je stanovena na tisíc korun, maximální je omezena na jeden milion korun v rámci jedné emise. Prodej pak probíhá nepřetržitě každý den přes internetovou aplikaci pssd.sporicidluhopisycr.cz.

Proč stát vydává dluhopisy?

Cílem je nabídnout lidem konzervativní a stabilní formu zhodnocení úspor za podmínek, jež mohou využívat i velké finanční skupiny. Dnes drží lidé ve spořicích dluhopisech asi 1,32 procenta státního dluhu a číslo se blíží k nule. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je cílem, aby lidé drželi asi pět procent státního dluhu, tedy kolem 80 miliard korun.

Jak dluhopis funguje?

Jde o cenný papír s dobou splatnosti šest let určený výhradně domácnostem. Výnos dluhopisů nebude pravidelně vyplácen, ale jednou ročně ke stanovenému datu automaticky reinvestován formou připsání dalších spořicích státních dluhopisů na účet klienta. Investované peníze lze získat zpět formou předčasného splacení, a to jednou ročně.

Kde lze dluhopisy pořídit?

Buď osobně na 25 vybraných pobočkách ČSOB převážně v krajských městech, nebo elektronicky prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Pořízení Dluhopisu Republiky není zatíženo žádným poplatkem, je třeba uhradit pouze cenu pořizovaných dluhopisů. Koupené dluhopisy je možné v první emisi zaplatit kdykoliv od 1. do 23. ledna 2019. V tomto období musí být peněžní prostředky připsány na účtu.

Kde se člověk dozví víc?

Na stránkách www.dluhopisrepubliky. cz

Česko vydá jubilejní dluhopisy

2011

Rok první emise státních dluhopisů, stál za ní tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Sedmý

Dluhopis Republiky je sedmou emisí v české historii. Naposledy byly státní obligace k dostání na jaře 2014.

2,07 procenta

Průměrný roční výnos z investované částky. Odečítá se od něj daň 15 procent.

Tisíc korun

Minimální investice. Nejvýše je pak možné nakoupit bondy v hodnotě milion korun.

3. prosinec

První den, kdy je možné obligace objednávat. Uzávěrka je 18. Ledna.

Šest let

Peníze z výnosů bude možné vybrat nejdříve v roce 2025.

  • Budeme lidem poskytovat nepřetržitou nabídku alespoň jednoho státního dluhopisu, plánuje ministryně financí Alena Schillerová.
Autor: