Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Sekyrův muž na radnici

  15:24

Předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf je dalším dílkem developerovy mocenské skládačky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„Honza je talentovaný politik. Díky němu uspěli lidovci v Praze, protože na kandidátní listinu přivedl Daniela Hermana,“ vysekne poklonu developer a lobbista Luděk Sekyra předsedovi pražské KDU-ČSL Janu Wolfovi.

Na veřejnosti nejde o příliš známého politika. Wolf však má kontakty a vazby na hybatele pražského politicko-byznysového světa. Je mužem, který zapadá do Sekyrovy mocenské skládačky, kterou prostřednictvím sponzoringu lidovců začal tento mocný podnikatel skládat již v roce 2010. Wolf by měl sehrát klíčovou roli v komunálních volbách – zejména v útoku na pražskou radnici, která s ročním rozpočtem 50 miliard korun odpovídá silovému ministerstvu.

Blízko má developer i k dalšímu lidoveckému ministrovi Sobotkovy vlády Danielu Hermanovi...Sekyrovi už dnes pozorně naslouchá předseda strany Pavel Bělobrádek. Blízko má developer i k dalšímu lidoveckému ministrovi Sobotkovy vlády Danielu Hermanovi. A to právě díky Wolfovi, který je poradcem ministra kultury. „Vytvořili jsme spolu například síto na lidi, kteří se hlásili k Danielu Hermanovi na ministerstvo. Bylo potřeba vytvořit pravidla, kdo se vůbec k ministrovi může dostat,“ popisuje svou dosavadní roli Wolf, u něhož se spekulovalo, že by mohl zamířit i jako náměstek na ministerstvo průmyslu.

Sympatie mezi Sekyrou a Wolfem jsou oboustranné. „Luděk je člověk, kterého si vážím za to, jakým způsobem podporuje a podporoval lidovce (Sekyra stranu zasponzoroval zhruba čtyřmi miliony korun – pozn. red.). Vážím si na něm, že nám od roku 2010 věřil – přestože jsme tehdy byli na nule. Věřil v úspěch křesťanské demokracie,“ řekl Wolf ČESKÉ POZICI. Zajímavé je, že partu kolem Sekyry a spol. spojuje silný apel na stavbu Kaplického blobu v Praze.

Klokan ze Špindlu

Předseda pražských lidovců je bývalým profesionálním basketbalistou a zarytým fanouškem fotbalových Bohemians, které při finančních problémech v minulosti podpořil několika sty tisíci. Přesvědčivě a pokorně dokáže hovořit o víře a katolickém zázemí své rodiny. Když však přijde na méně příjemné záležitosti – například prosincový mejdan ve Špindlerově mlýně po boku Tomáše Hrdličky, Mirka Topolánka a dalších lobbistů a politiků –, z Wolfa se stává nervózní muž, který utíká od tématu.

Právě fotografie deníku Blesk z konce loňského roku, zachycující Wolfa ve společnosti kontroverzních politiků a podnikatelů, nadělaly předsedovi pražské KDU-ČSL a členovi celostátního výboru ve straně problémy. „Taková společnost politikovi strany, která chce obrodit politickou kulturu, samozřejmě nepomůže,“ říká k Wolfově sedánku s Hrdličkou a spol. někdejší šéf strany Cyril Svoboda.

„S Romanem Janouškem jsem se nikdy nesetkal, Tomáše Hrdličku jsem na společenských akcích potkal asi třikrát v životě,“ popírá Wolf známosti s kontroverzními osobnostmi pražského polosvěta. Ve Špindlerově Mlýně se prý objevil zcela náhodně na koncertu hudební kapely Chinaski. K inkriminovanému stolu ho přivedla pražská politička a pravá ruka expremiéra Topolánka Gabriela Kloudová, se kterou se znal z předvolební kampaně pro sněmovní volby.

Sen o ovládnutí radnice

Wolf vlastní produkční firmu a společnost podnikající v oblasti billboardů a obrazovek. V kampani před volbami do Poslanecké sněmovny podpořil on a jeho rodina stranu dohromady půl milionem korun. „Výhodně jsme nakoupili billboardy. Pražská KDU jich měla 112 kusů, byla to z hlediska výsledku voleb rekordní kampaň. Když se podíváte na transparentní účet, uvidíte, že jsme zvládli vše pořídit za velmi nízké ceny. Celkově nás kampaň v hlavním městě stála přibližně 1,5 milionu korun,“ popisuje aktivitu pražské KDU-ČSL, za kterou do sněmovny pronikl bývalý šéf ÚSTR Herman.

Cílem je dostat se nejen do zastupitelstva hlavního města, ale především do rady. „Jedině tam otočíte kormidlem,“ míní Wolf.Sám Wolf se poslancem nestal. Kandidoval z volitelného třetího místa, zezadu ho však přeskákali další čtyři kandidáti. Novou metou se stal útok na pražskou radnici. „V komunálních volbách si věříme. Díky výsledku ve sněmovních volbách máme v tuto chvíli k dispozici 1,5 milionu korun. Kdybychom se spojili s dalšími stranami, můžeme dát dohromady zhruba pět milionů, za což už lze vytvořit zajímavou kampaň,“ plánuje Wolf.

Cílem je dostat se nejen do zastupitelstva hlavního města, ale především do rady. „Jedině tam otočíte kormidlem,“ míní Wolf. Ve hře je předvolební koalice lidovců se zelenými či piráty, která se osvědčila v roce 2012 v případě senátorské kandidatury Libora Michálka. „Pro mě by to byla ideální varianta,“ dodává předseda pražské KDU-ČSL.

Hlavní město je z developerského hlediska rajonem Luďka Sekyry a jeho společnosti Sekyra Group. „Podpořil jsem lidovce, protože si myslím, že KDU je tradiční politickou stranou s 30 tisíci členy. Lidová strana je ukotvena v tradiční evropské politické kultuře,“ vysvětluje Sekyra svoje sponzorství.

Nutno dodat, že by se mu investice do lidovců na vládní a komunální úrovni mohla vyplatit. Jeho firma plánuje developerské projekty na Nákladovém nádraží Žižkov, které však brzdí památková ochrana. Ministr kultury Herman by teoreticky památkovou ochranu mohl zrušit. Sekyra má dále rozjeté rozsáhlé projekty na Rohanském nábřeží či Smíchovském nádraží.

Aféra „Špindl“ byl paradox

Komunální politik Jan Wolf bude poradcem ministra kultury Daniela Hermana. Blízko má k developerovi Luďku Sekyrovi. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI vysvětluje, že jeho cílem je nyní zaútočit na radnici hlavního města.

ČESKÁ POZICE: Proč jste se pustil do politiky?

WOLF: Když jsem v mládí kvůli zdravotním komplikacím skončil se sportem, řekl jsem si, že bych se rád věnoval politice. Měl jsem v sobě pořád ten sportovní zápal. Navíc můj praděda a strýc byli za komunismu perzekvováni.

ČESKÁ POZICE: Proč jste si vybral pro vstup do politiky zrovna KDU-ČSL?

WOLF: Pocházím z katolické rodiny, byť ne nijak ortodoxní. V roce 1990 jsem volil Občanské fórum, posléze do roku 1998 vždycky ODS a její větev KDS. Jsem pravicového zaměření. Tím se netajím. Když mi bylo 28 let, uvědomil jsem si, že mi něco schází – politicky se angažovat. V roce 2000 jsem vstoupil do lidové strany na Praze 1. Začal jsem od píky. Postupně jsem si mezi lidovci získal důvěru a přátele.

ČESKÁ POZICE: Jste předsedou pražské organizace strany. Jak se vám tento postup podařil?

WOLF: V roce 2009 se konal sjezd strany ve Vsetíně, kde Jiří Čunek obhajoval pozici předsedy. To byl sjezd, kde došlo k odluce TOP 09. Tehdy jsem se stal místopředsedou pražské organizace. Byli jsme však finančně vyčerpáni, a navíc vznikly nové strany, které nás porazily. Z dnešního pohledu však prohrané volby v roce 2010 byly vítězstvím, díky tomu se strana znovu nastartovala. Na mimořádné pražské volební konferenci v roce 2010 jsem funkci obhájil. Loni v květnu jsem byl navržen na předsedu Prahy a zvítězil jsem.

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou vaše politické cíle? Slyšel jsem, že se pro vás uvažovalo o pozici náměstka ministra průmyslu a obchodu…

WOLF: Člověk si vše musí odpracovat. Mým cílem po roce 2010 bylo zviditelnit stranu. V té době pražská organizace moc nefungovala. Chyběla komunikace i mladí lidé. Myslím si, že díky mým zkušenostem z byznysu a marketingu se nám společně podařilo pražskou buňku nastartovat. Nestydím se přímo oslovovat lidi. Jsem komunikativní, využívám zkušenosti z podnikání. Prvořadým cílem jsou pro mě momentálně komunální volby a postup do rady hlavního města.

ČESKÁ POZICE: Patříte k lidovecké větvi Cyrila Svobody, nebo Jana Kasala?

„Nezastírám, že mi vždy byla blíže politika Jana Kasala směřovaná k německé CDU“WOLF: Nezastírám, že mi vždy byla blíže politika Jana Kasala směřovaná k německé CDU. S Honzou Kasalem jsme se poznali v roce 2010, tři neděle před parlamentními volbami, které pro KDU-ČSL dopadly neúspěšně. Když po volbách strana skončila v rozvalu, zůstalo v ní několik lidí, kterých si dodnes skutečně vážím, a se kterými jsme se ji snažili udržet při životě a uspět v senátních volbách 2010. Byli to například Michaela Šojdrová (budoucí náměstkyně ministra školství – pozn. red.), Jan Sixta (člen KDU-ČSL na Praze 1 – pozn. red.), Petra Klechová (tajemnice lidoveckého senátorského klubu – pozn. red.) nebo Martin Horálek (někdejší mluvčí strany – pozn. red.). Výsledky voleb ukázaly, že KDU-ČSL není mrtvou stranou.

ČESKÁ POZICE: Máte velmi blízko k Luďku Sekyrovi. Nevrtá vám hlavou, proč dělal byznys zrovna s lidmi, jako byl František Mrázek nebo Roman Janoušek? Nepřemýšlíte nad tím, zda spolumajitelem firmy Konsorcium Rohan není či nebyl právě Janoušek, o což se podle mých informací měla zajímat policie v době loňské razie u Janouška?

WOLF: Přiznám se, že jsem idealista a tímto jsem se nezabýval. Možná si Luďka idealizuji, ale velmi si ho vážím za to, co vše pro nás udělal. Zatím se vůči mně ani jiným mým kolegům ničeho špatného nedopustil – třeba, že by někoho chtěl uplatit.

ČESKÁ POZICE: Uvědomujete si, že panu Sekyrovi by se například hodilo, kdyby ministerstvo kultury (pod vedením lidovce Hermana) zrušilo památkovou ochranu Nákladového nádraží Žižkov, která brání pokračování Sekyrových projektů v tomto místě?

„Mimochodem, Hermana jsem na kandidátní listinu KDU-ČSL dostal já. Jsme velcí přátelé.“WOLF: Myslím si, že něco takového nenastane. Vždyť by to bylo nápadné. Mimochodem, Hermana jsem na kandidátní listinu KDU-ČSL dostal já. Jsme velcí přátelé. Před několika lety nás seznámila Michaela Šojdrová. Tehdy jsem mu říkal otče, když ještě působil v církvi a nosil kolárek. Mám k těmto věcem úctu, smekám před těmito lidmi. Když se bojovalo před rokem o ÚSTR, s Danielem jsme se velmi sblížili. Považuji se za antikomunistu. Mimo jiné si myslím, že zrušení lustračního zákona je špatné.

ČESKÁ POZICE: Že byl pan Sekyra v KSČ, vám nevadí?

WOLF: Co na to mám říct? Když jsem se to dozvěděl, byl jsem nesvůj. Musím ale říci, že doktor Sekyra je neskutečný vizionář. Rozumím například i jeho záměru přebudovat část za Smíchovským nádražím a udělat z toho pražskou moderní čtvrť.

ČESKÁ POZICE: Jak zpětně hodnotíte aféru v deníku Blesk, který vás zachytil na mejdanu ve Špindlu s pražskými šíbry?

WOLF: To byl takový paradox. Vůbec poprvé v životě jsem potkal Karla Březinu. V Horním Maršově mám malou garsonku. Jezdím tam lyžovat. Neměl jsem ten večer zrovna co dělat a kamarád mi nabídl lístek na koncert hudební skupiny Chinaski ve Špindlu. Přitom ještě tři hodiny před koncertem jsem opravoval záchod, praskla voda a já neměl ani francouzský klíč. Jel jsem kvůli tomu do OBI do Trutnova.

Přestože jsem byl unavený, nasedl jsem do auta a odjel na koncert. V klubu, ve kterém se koncert konal, jsem potkal pražskou zastupitelku Gabrielu Kloudovou. Ta naší straně pomáhala s kampaní před sněmovními volbami. Řekla: „Pojď k nám. Já tě představím Karlu Březinovi.“ Následně jsme se spolu bavili o tom, proč jsem o něm v minulosti psal kritické články. Luděk Sekyra byl tou dobou doma v Českém Krumlově.

ČESKÁ POZICE: Nevadilo, že vám Kloudová pomáhala s kampaní a zároveň kandidovala za konkurenční subjekt Hlavu vzhůru?

WOLF: (smích) Když jsem ji viděl u nás ve volebním štábu a pak následně venku na billboardech hnutí Hlavu vzhůru, moc jsem tomu nerozuměl. Do volebního týmu ji tehdy přivedlo vedení strany.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.