Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silná slova, slabší činy?

Plakát na plotu polského velvyslanectví v Praze s nápisem Je nás moc a jsme hodně rozhněvané. foto: István Léko

Na plotu polského velvyslanectví v Praze s obligatorní nástěnkou pro místní a přijíždějící Poláky se objevily vzkazy naštvaných žen polské vládě. „Je nás moc a jsme hodně rozhněvané“ a „Na hoře fialy, dole není klid, naše dělohy nechte být“, říkají ručně vyrobené plakáty. Pozoruhodné je, že ambasáda protivládní plakáty neodstranila.
  17:32

Plakát na plotu polského velvyslanectví v Praze s nápisem Na hoře fialy, dole není klid, naše dělohy nechte být.

Babské říkanky

Na nudném plotu polského velvyslanectví v Praze s obligatorní nástěnkou pro místní a přijíždějící Poláky se objevily vzkazy naštvaných žen polské vládě. „Je nás moc a jsme hodně rozhněvané“ a „Na hoře fialy, dole není klid, naše dělohy nechte být“, říkají ručně vyrobené plakáty. Graficky a obsahově jsou spíš slabším odvarem verbálně silných a vizuálně velmi ostrých hesel, které se nesou Polskem od podzimu 2020.

V roce 2020 polský Ústavní soud de facto zakázal potrat, rovněž v případě nevratného poškození plodu nebo nevyléčitelného onemocnění ohrožujícího život dítěte. Rozhodnutí vyhnalo do ulic davy srovnatelné s demonstracemi v roce 1989, podle některých i větší.

Účastníci demonstrací proti zpřísnění práva na potrat si mohli hotové bannery stáhnout z facebookového účtu Grafická pohotovost vedeného profesionály. Plakáty ozdobené bleskem hněvu a nápisem „PiS off!“ či „Moje pipina není Jarina!“ (narážka na předsedu vládní strany Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského) patří k těm jemnějším, které do ulic přinesly demonstrace organizované hnutím Celopolská stávka žen. Organizace vznikla již v roce 2016 v reakci na zamítnutí návrhu na liberalizaci práva k potratu Poslaneckou sněmovnou.

Čtyři roky nato se situace zhoršila, když Ústavní soud de facto zakázal potrat, rovněž v případě nevratného poškození plodu nebo nevyléčitelného onemocnění ohrožujícího život dítěte. Rozhodnutí vyhnalo do ulic davy srovnatelné s demonstracemi v roce 1989, podle některých i větší.Protesty měly silný protivládní a často i proticírkevní tón. Zda tato nálada vydrží, uvidíme během příštích parlamentních voleb v roce 2023. Pozoruhodné je, že pražská ambasáda protivládní plakáty neodstranila.

Mohlo by vás zajímat