Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skála: Dá-li Vojta Filip šanci změně, náš spor skončí

  15:46
Škodí nám zoufale podměrečný opoziční tlak. Sklízíme opak cílů, které hlásáme. Pokud to „Jedeme dál!“ vyhraje i teď, levici zazvoní hrana, říká bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, který vyzval po debaklu ve volbách svého stranického předsedu Vojtěcha Filipa k tomu, aby svým odchodem dal šanci změně.

Josef Skála na sjezdu KSČM. foto:  Petr Topič, MAFRA

Oč víc se naše politika smrskla na hemžení v parlamentu a zastupitelstvech, tím víc nás obírá i o mandáty všeho druhu, říká Josef Skála v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Máte v KSČM dostatečnou podporu pro odvolání předsedy Filipa?

SKÁLA: Otázka stojí přesně opačně: kdo si skutečně přeje politiku, která nás táhne ke dnu už roky – a teď hrozí vymazat i z politické mapy. Stačí nahlédnout do debat, běžících na internetu a sociálních sítích. Tady je poměr mezi stoupenci a odpůrci změny minimálně devět ku jedné. Vyvodí z toho kolega Filip závěr jako chlap? Třeba nás ještě mile překvapí.

LIDOVÉ NOVINY: Budete iniciovat mimořádný volební sjezd?

SKÁLA: Včera (rozhovor byl v LN publikován 11. října, pozn. red.) se mi právě doneslo, že vedení strany vyšlo vstříc tlaku zdola a svolalo mimořádné zasedání ústředního výboru (ÚV). Už na říjnový, a ne až prosincový termín podle původního plánu. Otázku obměny vedení lze vyřešit i tam. Tak jako když končil Miroslav Grebeníček a žezlo přebíral Vojtěch Filip. Nedospěje-li se k závěru tam, řada regionů i jednotlivých členů ÚV signalizuje, že budou žádat mimořádný sjezd. Podle stanov by se musel konat do dvou měsíců.

LIDOVÉ NOVINY: Máte řešení, kdyby byl Filip odvolán?

Cílem je renesance svěží, bojovné levice, která nezchromla v úředního šimla – a za národní a sociální priority chce budovat i co nejširší aliance. O žádný „politický revanšismus“ vůči kolegovi Filipovi nejde.

SKÁLA: Uspokojivě se dá najít jen většinovou shodou. Řešením bude ovšem jedině tehdy, vyjde-li z akutních nároků a kritérií, která z nich plynou. „Kámošistán“, co nad nimi přivírá obě oči, by se nám tentokrát vymstil fatálně. Tím víc se o slovo hlásí i samosprávné iniciativy. Například platforma Restart, vzniklá toto úterý. Spojila se v ní skupina mladých komunistů, co pod tím názvem působí už od porážky v loňských volbách – a diskusní platforma napříč generacemi, fungující od doby příprav dubnového sjezdu. Cílem je renesance svěží, bojovné levice, která nezchromla v úředního šimla – a za národní a sociální priority chce budovat i co nejširší aliance. O žádný „politický revanšismus“ vůči kolegovi Filipovi nejde. Už v pondělí jsem to řekl jasně i na kameru ČT. Do Událostí ta slova nedali, a tak je zopakuji teď: dá-li Vojta Filip šanci změně, která nás potáhne znovu nahoru, náš spor tím skončí v tu chvíli a navždy. A každému, kdo by v něm pokračoval i pak, se tvrdě postavím já sám.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste nekandidoval, jak vám Vojtěch Filip vyčítá? Není pokrytecké kritizovat, když jste měl možnost sám ovlivnit výsledky voleb a neudělal jste to?

SKÁLA: Pravda to není a on sám to nemůže nevědět. Do zastupitelstva Prahy 2, kde bydlím, jsem kandidoval – a mimochodem získal i nejvíc preferenčních hlasů (KSČM se do zastupitelstva nedostala – pozn.red.). Do Senátu nikoli jen proto, že jsem po dubnovém sjezdu musel rychle řešit i existenční otázku – a varianta ve chvíli, kdy se o kandidátkách rozhodovalo, byla i o řadě pracovních cest do zahraničí, a to na víc než jen pár dní. Oba pražské obvody, které se o mou kandidaturu přetahovaly, to plně pochopily a nic mi nevyčítají. V Praze jsme neměli senátora nikdy. Letos na kampaň zbylo i rekordně málo peněz. Náš kandidát tak skoro vymizel i z reklamních ploch. Potkat nevyhnutelné důsledky mne, schytám to jako „neúspěšný kandidát“. Jsou lidé, kterým se nezavděčíte.

LIDOVÉ NOVINY: Neuškodí vnitřní rozkol KSČM ještě více?

SKÁLA: Já žádný rozkol neprovokuji. Varuji před ním, kde se dá. S výzvou nikoho „neválcovat“ jsem oslovil i dubnový sjezd strany (na sjezdu Skála těsně s Filipem prohrál boj o šéfa strany – pozn. red.). A aby nebylo pochyb, jak to míním, přišel jsem i s personálním návrhem, jenž většině vyrazil dech. Byl to hrách na stěnu. O víkendu se nám vrátil i s úroky. A to už snad probudí i pud sebezáchovy. Oč víc se naše politika smrskla na hemžení v parlamentu a zastupitelstvech, tím víc nás obírá i o mandáty všeho druhu. Tolerance vlády měla zabránit tomu, aby se pravice, upatlaná od privatizačních skandálů, vrátila k výkonné moci. Ne kvůli tomu, že vláda dostala důvěru i našimi hlasy. Škodí nám zoufale podměrečný opoziční tlak. Sklízíme opak cílů, které hlásáme. Pokud to „Jedeme dál!“ vyhraje i teď, levici zazvoní hrana.