Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Skrývá se za nákupem budovy Economie politický sponzoring?

  22:12

Praha 7 jedná o realitním obchodu s firmou s akciemi na majitele. Podporuje tak spekulace, zda se někdo nechce zahojit na veřejných financích.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Skutečnost, že městská část Praha 7 ani po dvaceti letech marného snažení není schopná najít vhodné sídlo pro své úředníky, by vzbudila leda hořké povzdechnutí. Nepříjemné spekulace z pohledu veřejných financí však vyvolává sled jednotlivých peripetií. Nejprve rádoby výběrové řízení, které radnice nakonec označila za „průzkum realitního trhu“, pak úspěšné referendum za vypsání transparentního výběrového řízení a nakonec se vážně jedná o pořízení budovy bez soutěže pouze coby „dočasného“ sídla.

Jde o budovu, v níž donedávna sídlilo vydavatelství Economia. Příběh jejího potenciálního nákupu je spletitý. Roli v něm hraje řada podivných faktorů:

  • značně se lišící znalecké posudky stanovující obvyklou cenu nemovitosti,
  • netransparentní firmy s akciemi na majitele,
  • nepoměr mezi cenou, za niž současný vlastník budovu od Economie nedávno kupoval, a cenou, za kterou by si ji nyní měla městská část pořídit,
  • náhlá „potřeba“ Prahy 7 zhodnotit majetek...

To vše jen podtrhuje naléhavost otázek: Nesnaží se privátní subjekt „vydělat“ na úkor veřejných financí? Nejsou do transakce přímo zapleteni politici? Nebo se snad z chystaného obchodu „zahojí“ některá z politických stran?

Podívejme se na jednotlivé peripetie příběhu, který ČESKÁ POZICE sleduje dlouhodobě.

Peripetie 1.: Různé posudky, různé ceny

Na úvod připomeňme, že budovu na Praze 7 poblíž Letenské pláně, o kterou v našem příběhu jde, prodalo letos v polovině května vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly společnosti Alkatria za 140 milionů korun. Realitní makléř, kterého již koncem června ČESKÁ POZICE oslovila, považuje tuto sumu za extrémně nízkou: „Skoro bych řekl, že kdybych věděl, že to někdo za tuhle cenu je ochoten prodat, tak bych se pokusil někde sehnat peníze a šel do toho.“

Dle informací ČESKÉ POZICE byl prodej bývalého sídla Economie součástí většího realitního dealu mezi prodejcem a kupcem, a nelze tak údajně posuzovat kupní cenu izolovaně. Konkrétní podmínky obchodu mezi Economií a Alkatrií však nebyly zveřejněny. 

Městská část si nechala zpracovat dva znalecké posudky stanovující cenu obvyklou zmíněného objektu. První z konce února letošního roku hovoří o 255 milionech korun, druhý ze začátku záři vyčíslil cenu obvyklou na více než 301,6 milionu korun.

Aby to nebylo příliš jednoduché, nejde o jediné znalecké posudky budovy Economie. Ta totiž byla loni nabídnuta nejprve Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. V posudku předloženém úřadu ze srpna loňského roku zněla cena obvyklá na 347,6 milionu korun. První nabídka na odkup Economie, kterou dostala Praha 7 již vloni v listopadu, zněla na 345 milionů korun.

V polovině letošního května se pak městská část dohodla se zástupci firmy Carissa, která ač budovu nevlastní, o jejím prodeji vyjednávala, na orientační ceně akcií 275 milionů korun (budovu by Praha 7 získala odkupem sta procent akcií společnosti Alkatria). Podmínkou této dohody ale bylo, že se Praha 7 rozhodne „v co nejkratším čase“, což znamenalo do letních prázdnin. I když zástupci Prahy 7 zdůrazňují, že 275 milionů je maximální cenou, v návrhu kupní smlouvy, která je zveřejněna na internetu a jejímž případným podpisem se Praha 7 stane majitelem bývalého sídla Economie, je uvedena právě tato suma.

Makléř oslovený ČESKOU POZICÍ považuje tuto částku za béčkovou budovu sice za reálnou, ale dodává, že kupce by za ni shánět nechtěl. Objekt se totiž nachází v rezidenční čtvrti, nikoliv komerční, a ideální není ani dopravní spojení, což atraktivitu budovy snižuje. Když makléři hledají nájemníky pro administrativní objekty, Prahu 7 charakterizují jako „nesnadnou lokalitu“.

Peripetie 2.: Samé akcie na majitele

Ještě více pochybností než stanovení kupní ceny vyvolává fakt, že Praha 7 jedná o transakci s firmou s akciemi na majitele. Jak již ČESKÁ POZICE dříve informovala, deal dojednávala s vedením Prahy 7 společnost Carissa, která však objekt nevlastní. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, jejím vlastníkem je již zmíněná Alkatria. Založena byla na konci roku 2011. Ze zakladatelské smlouvy je patrné, že firmu zakládaly společnosti MZ consulting, s. r. o., a Rasty Business, s. r. o. Obě firmy zastupoval jejich jednatel a spoluvlastník, právník Martin Žižka. Při založení společnosti Alkatria měly firmy MZ consulting a Rasty Business každá poloviční podíl.

Zda je tomu i nyní, nelze z obchodního rejstříku vyčíst, protože společnost Alkatria, stejně jako Carissa, má akcie na majitele. V obchodním rejstříku je od pondělí 9. září zapsán jako předseda představenstva Thomas Samii, který vystřídal Martina Žižku.

Připomeňme, že advokát Žižka vyjednával s Prahou 7 již během loňského roku. Tehdy jí prostřednictvím firmy Baram Invest nabízel budovu Mercurie, jejímž majoritním vlastníkem byla v té době rakouská skupina REWO.

„V okamžiku, kdy by zastupitelstvo o odkupu akcií společnosti Alkatria rozhodovalo, by mimo jiné měla být doložena i kompletní vlastnická struktura“ČESKOU POZICI zajímalo, zda Praha 7 ví, kdo jsou vlastníci akcií společnosti Alkatria a zda je pro vedení městské části přijatelné uzavírat obchod s firmou, která má akcie na majitele. „V současné době se dopracovávají veškeré podklady pro případné uzavření transakce na základě požadavků jednotlivých politických klubů zastupitelstva Prahy 7. V okamžiku, kdy by zastupitelstvo o odkupu akcií vlastníka objektu, společnosti Alkatria, rozhodovalo, by mimo jiné měla být doložena i kompletní vlastnická struktura,“ konstatoval mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Z návrhu kupní smlouvy, na jejímž základě se převádějí akcie společnosti Alkatrie, lze vyčíst, že jejími současnými majiteli jsou kyperská firma Stelleri Holding Limited (vlastní osmdesát procent cenných papírů) a společnost Lagheta (vlastní zbylých dvacet procent).

  • Lagheta je akciovou společností a má rovněž akcie na majitele. Jak vyplývá z listin uložených v obchodním rejstříku, v roce 2008 byl jediným akcionářem firmy advokát Martin Žižka. Z veřejných zdrojů nelze vyčíst, zda je tento stav aktuální i v současnosti.
  • Kyperská společnost Stelleri Holding má kromě Alkatrie podíl také ve společnosti RiGa Thamova, jejímiž jednateli jsou významní pražští developeři a obchodní partneři Serge Borenstein a Thomas Samii, nynější předseda představenstva Alkatrie. Bez zajímavosti není fakt, že právě Serge Borenstein prodal koncem roku 2010 Zdeňku Bakalovi rekonstruovanou halu bývalé továrny ČKD v pražském Karlíně, do níž se z Letné přesunulo vydavatelství Economie.
Peripetie 3.: Místo sídla zhodnocení majetku

Pořízení bývalého sídla Economie vyvolalo v pondělí 9. srpna bouřlivou diskusi mezi zastupiteli Prahy 7. I když zasedání ve tři hodiny odpoledne, protáhlo se přes půlnoc. Koalici složenou z ODS a ČSSD nakonec podpořila i opoziční TOP 09 (připomeňme, že „topkaři“ dříve vystupovali proti netransparentnímu výběru sídla bez otevřené soutěže a podporovali již zmíněné referendum). Zastupitelé těchto stran schválili, aby rada do 9. prosince, kdy je naplánováno poslední řádné zasedání zastupitelstva v letošním roce, zajistila dopracování všech potřebných dokumentů a aby do tohoto data rada předložila zastupitelstvu materiál na schválení odkupu bývalé Economie. „V současné době nelze předjímat, kdy a zda vůbec bude transakce realizována,“ říká mluvčí Vokuš.

TOP 09 považuje Economii za nemovitost, která je nabízena za rozumnou cenu a kterou může městská část využít k různým účelůmPřestože TOP 09 hlasovala pro pokračování jednání o odkupu Economie, zastupitel Jan Krofta tvrdí, že je zatím předběžné kvantifikovat pravděpodobnost, s jakou bude obchod uzavřen. „TOP 09 zatím ke koupi Economie nezaujala žádné stanovisko. Nemáme totiž pohromadě všechny relevantní informace. Ty se stále připravují a doplňují, k dispozici by měly být během podzimu,“ uvedl Krofta pro ČESKOU POZICI. Dodal, že se TOP 09 chce o transakci reálně bavit. Economii považuje za nemovitost, která je nabízena za rozumnou cenu a kterou může městská část využít k různým účelům, mimo jiné i jako dočasné sídlo radnice, protože před komunálními volbami se již trvalé sídlo v soutěži vybrat nestihne.

Proti nákupu budovy Economie je například opoziční zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský. Ten se v případě, že zastupitelé transakci odhlasují, chce obrátit na soud, aby ji pozastavil, protože podmínky pořízení Economie jako místa pro novou radnici by pak nebyly v souladu se závěry místního referenda. To totiž stanovilo, jakým způsobem má městská část pořídit své sídlo – podmínkou mimo jiné bylo vypsání soutěže dle zákona o veřejných zakázkách.

Na to mluvčí Vokuš reaguje: „K projednávané nabídce je třeba uvést, že se nejedná o nákup nové radnice. Tento proces je striktně definován parametry, které byly odhlasovány v rámci místního referenda, a nyní je úkolem Výboru pro výběr sídla Úřadu Městské části Praha 7 připravit náležitý postup. V případě, že by se zastupitelstvo rozhodlo akcie (společnosti Alkatria – pozn. red.) odkoupit a objekt získat, nabízela by se široká škála jeho možného využití. V úvahu by mohlo připadat i dočasné umístění úřadu městské části, ale také další možnosti kupříkladu v oblasti zdravotnictví, péče o seniory či dalších služeb občanské vybavenosti.“

Za co ale chce městská část administrativní budovu přestavět na jiné funkční využití? Jak dlouhou dobu bude znamenat „dočasné“ umístění úřadu? A kde pak vezme Praha 7 peníze na pořízení sídla „trvalého“?

Zase fiasko

Orientační cena 275 milionů korun za bývalé sídlo vydavatelství Economia samozřejmě vypadá na první pohled lákavě...Jak již bylo mnohokrát řečeno, Praha 7 hledá nové sídlo dvacet let. Je naprosto nevysvětlitelné, proč za tuto dobu nebyla městská část schopna vypsat regulérní otevřenou soutěž, v níž by vybrala vhodnou kancelářskou budovu, do níž by se po vypršení nájmu v současných prostorách v roce 2015 přesunula. Otázkou též je, proč se vedení radnice po dosavadním fiasku spojeném s hledáním budovy maximálně nesnaží předcházet jakýmkoliv spekulacím. Zákon jí sice nezakazuje uzavírat obchod s firmou s akciemi na majitele, pokud se tak ale rozhodne, těžko zabrání dohadům, zda do obchodu nejsou přímo zainteresováni politici či zda nejde o skrytý sponzoring některé z politických stran.

Jistě, zastánci transakce poukazují na to, že ještě na podzim roku 2011 se náklady na budovy, které byly posuzovány jako nejvýhodnější potenciální sídlo radnice Prahy 7, mohly vyšplhat přes miliardu korun. Orientační cena 275 milionů korun za bývalé sídlo vydavatelství Economia potom samozřejmě vypadá na první pohled lákavě... Je to ale dostatečný argument, že jde o transakci výhodnou pro městskou část?